Fundamenty w domach energoszczędnych. Które będą najkorzystniejsze?
Aby zbudować dom energooszczędny, trzeba mieć odpowiedni projekt, wybrać właściwe materiały, pilnować dokładności wykonania. Ten sposób budowania już zyskuje popularność, a w przyszłości zapewne stanie się standardem.
Autor: archiwum muratordom
Cały artykuł przeczytasz w Muratorze 1/2013.
Dom energooszczędny to najogólniej mówiąc taki, do którego eksploatacji potrzeba mniej energii niż w odpowiadającym mu wielkością budynku standardowym. Przyjęło się uznawać za energooszczędne domy, których wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię do ogrzewania nie przekracza 70 kWh/(m2·rok), czyli jest co najmniej o połowę niższy niż w budynkach projektowanych jedynie z myślą o spełnieniu wymagań przepisów dotyczących ochrony cieplnej.
Fundamenty do domu energooszczędnego
Obecnie większość domów energooszczędnych posadawia się na płycie fundamentowej – to rozwiązanie umożliwia bowiem kompleksowe otulenie konstrukcji izolacją cieplną ze wszystkich stron. Do izolacji termicznej płyty fundamentowej wykorzystuje się często dwa rodzaje płyt – twardszy EPS 200 w strefach, które są bardziej obciążone (pod ścianami nośnymi), a na pozostałej powierzchni EPS 100. Jeśli projekt nie przewiduje płyty fundamentowej, lecz tradycyjne fundamenty, to na ścianach fundamentowych należy ułożyć izolację o takim samym oporze cieplnym, jaki zapewnia warstwa ocieplenia ścian zewnętrznych. Dzięki temu zwiększy się temperatura gruntu pod domem i ograniczy się wychładzanie podłogi na gruncie. Do tego celu można wykorzystać materiały nienasiąkliwe, które przeniosą obciążenia od gruntu, którym będą obsypane fundamenty – styropian EPS 100 oraz polistyren ekstrudowany XPS przeznaczone do izolowania fundamentów. Producenci oferują dodatkowo specjalne wyroby – płyty styropianowe EPS 100 i EPS 200, które są jednostronnie wykończone papą. Jednak warstwa papy nie zastąpi hydroizolacji. To jedynie zabezpieczenie przed uszkodzeniem styropianu podczas zasypywania wykopów.