Dom "Zośki" po remoncie. To tu Tadeusz Zawadzki zakopał notatki z akcji pod Arsenałem. Będzie muzeum

2025-02-21 13:17

Remont zabytkowej willi w Zalesiu Dolnym dobiegł końca. Muzeum Piaseczna rozpoczyna przygotowywanie wystawy stałej w Domu „Zośki”. Niewielki drewniany domek na działce porośniętej sosnami jest bardzo ważny. To letni dom rodziny Zawadzkich. Tu w szklanym gąsiorze zakopano wspomnienia Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” z akcji pod Arsenałem. Te zapiski zredagował Aleksander Kamiński, tworząc książkę „Kamienie na szaniec”.

Spis treści

  1. To tu Tadeusz Zawadzki zostawił notatki, z których powstała książka
  2. Gmina Piaseczno kupuje drewniany budynek i rozpoczyna prace
  3. Kiedy otwarcie Domu "Zośki"
  4. Historia domu w Zalesiu Dolnym
  5. Letni dom Zawadzkich po remoncie - zdjęcia
Murator Remontuje #2: Jak zrobić prawidłowo hydroizolację podłogi i ścian w łazience?
Materiał sponsorowany

To tu Tadeusz Zawadzki zostawił notatki, z których powstała książka

To tutaj powstał pierwowzór "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Niewielki drewniany domek na działce porośniętej sosnami w Zalesiu Dolnym ma cztery pomieszczenia na parterze i trzy pokoiki na poddaszu.

A jednak jest bardzo ważny. To letni dom rodziny Zawadzkich. To tu w szklanym gąsiorze zakopano wspomnienia Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” z marcowej akcji pod Arsenałem. Jego zapiski zredagował później Aleksander Kamiński, tworząc słynną książkę „Kamienie na szaniec”. Dziś dom jest nazywany domem „Zośki”. I właśnie dobiegł końca remont tego budynku.

Gmina Piaseczno kupuje drewniany budynek i rozpoczyna prace

Dom należący kiedyś do rodziny Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego został kupiony kilka lat temu przez gminę od właściciela prywatnego. Rozpoczęły się prace: remont budynku i przystosowania go do pełnienia funkcji kulturalno-oświatowo-muzealnych. Kolejnym etapem było zbadanie stanu budowli, zabezpieczenie elementów drewnianych i przygotowanie projektu modernizacji budynku w uzgodnieniu wszelkich szczegółów z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

- Po zabezpieczeniu w budżecie gminy Piaseczno środków na remont drewnianej willi został ogłoszony przetarg na realizację inwestycji. Został rozstrzygnięty w sierpniu. Renowacja rozpoczęła się w zeszłym roku i właśnie dobiega końca. Koszt przedsięwzięcia to blisko 6 mln zł. Gmina Piaseczno pozyskała na to zadanie dofinansowanie z Fundacji Most the Most w wysokości 1 mln zł - informuje UM Piaseczno. Dofinansowanie zostało przyznane w ramach konkursu "Nasz zabytek".

Budynek stanie się filią Muzeum Piaseczna, w której zgodnie z wcześniejszymi założeniami pojawi się ekspozycja upamiętniająca rodzinę Zawadzkich oraz Szare Szeregi i nieco szerzej działalność harcerzy zarówno podczas II wojny światowej, jak i lokalne harcerstwo powojenne. Zbieranie eksponatów Muzeum Piaseczna rozpoczęło już w roku ubiegłym, obecnie trwają prace nad przygotowaniem wystawy stałej - informuje muratordom.pl Joanna Ferlian-Tchórzewska, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno.

Kiedy otwarcie Domu "Zośki"

Termin otwarcia wystawy stałej dla zwiedzających nie jest jeszcze znany. Pani rzecznik dodaje, że wydarzenia, organizowane tu w 2025 związane będą zarówno z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, które przez ostatnie lata odbywały się w tym miejscu, jak i powiązane z obchodami stulecia Zalesia Dolnego. 

Czytaj też:

Dom Turka wziął swą nazwę od cukierni, był świadkiem historii

Historia domu w Zalesiu Dolnym

Jak czytamy na stronie piaseczno.eu, duża działka w Zalesiu Dolnym przy Królowej Jadwigi należała do Wacława Radwana, malarza i grafika, profesora ASP. W latach 20. XX wieku Radwan postawił na niej dwa domy, oba według projektu Karola Sicińskiego - to on II wojnie odbudowywał Kazimierz Dolny.

W 1929 roku jeden z domów kupił Józef Zawadzki, chemik, profesor i późniejszy rektor Politechniki Warszawskiej. Rodzina Zawadzkich spędzała tu każde lato. Siostra „Zośki”, Anna wspominała później, że w Zalesiu grali z ojcem w tenisa, pływali kajakiem po rzece Jeziorce i jadali lody zrobione przez brata w specjalnej maszynce.

Wielką rolę dom w Zalesiu odegrał w czasie II wojny – stał się miejscem spotkań konspiracyjnych. Uczestniczyli w nich m.in. Stefan Rowecki „Grot”, Aleksander Kamiński, Jan Rossman i Stanisław Broniewski „Orsza”. Tutaj też, w ogrodzie, w szklanym słoju zakopano kilkanaście kartek – wspomnień „Zośki” z akcji pod Arsenałem.

Józef Zawadzki zmarł 22 lutego 1951 roku. Domem w Zalesiu opiekował się Anna, siostra Zawadzkiego. W 1981 roku majątek przepisała notarialnie na Zgromadzenie Sióstr Urszulanek. Ich własnością dom pozostał do połowy lat 90. XX wieku.

Później mieszkała w nim rodzina jednej z sióstr. Od 2007 roku dom stoi pusty. W 2009 roku został wpisany do rejestru zabytków, a w 2015 roku utworzono Fundację „Domu Zośki”. 26 października 2017 roku podpisany został akt notarialny, na mocy którego Gmina Piaseczno stała się właścicielem Domu "Zośki".

Letni dom Zawadzkich po remoncie - zdjęcia

Murowane starcie
Dom - drewniany czy murowany? MUROWANE STARCIE
Murator Google News
Autor: