Domek drewniany w ogrodzie: projekt i instrukcja jak zbudować

2019-05-10 10:06

Drewniany domek ogrodowy można wznieść na każdej działce. Jego budowa nie wymaga żadnych pozwoleń. Dla osób obeznanych z podstawowymi konstrukcjami drewnianymi nie będzie trudna. Mniej doświadczonym pomogą opis wykonania i rozrysowane detale.

Drewniany domek
Autor: materiały redakcji Zgłoszenia budowy domku letniskowego powinniśmy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do budowy domku możemy przystąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia. Za dzień wniesienia sprzeciwu uznaje się dzień nadania pisma w placówce pocztowej

Domek drewniany przyda się do przechowywania narzędzi, sprzętów i mebli ogrodowych. Ponieważ wnętrze będzie jasne, można w nim prowadzić różne prace, jak choćby przygotowywanie sadzonek. Może też pełnić funkcje rekreacyjne, np. służyć dzieciom do zabawy. Oprócz zamykanego pomieszczenia (5 m2) ma zadaszony podest, a z boku wnękę na drewno lub podręczne narzędzia. Całość ma wymiary 5,5 x 2,6 m. Całkowita powierzchnia zabudowy wynosi 14,1 m2, a wysokość od poziomu terenu do górnej krawędzi dachu – około 3 m.

Drewniany domek ogrodowy - bez pozwolenia na budowę

Budowa domku drewnianego nie wymaga pozwolenia na budowę (jedynie zgłoszenia), jeżeli zostaną zachowane przepisowe odległości od granicy działki (ściana bez okien musi być od niej odsunięta na co najmniej 3 m). Ponieważ długość tylnej ściany domku nie przekracza 5,5 m, zgodnie z prawem można go zbudować nawet bezpośrednio przy granicy działki, pod warunkiem że wykona się inny fundament niż ten przedstawiony w projekcie (chodzi o to, by posadowienie nie wykraczało poza obrys działki).

Zobacz też

W jakiej odległości od granicy budować dom?

Materiały potrzebne do budowy domku ogrodowego

Płyty drewnopochodne oraz elementy drewniane są dostępne w każdym supermarkecie budowlanym lub hurtowni. Na poszycie ścian zaproponowano płyty OSB o wymiarach 2,5 x 1,25 m i grubości 18 mm oraz sklejkę wodoodporną tych samych rozmiarów. Elementy konstrukcyjne to głównie łaty i słupki o przekroju 5 x 10 cm, do tego belki podwalinowe 4 x 14 cm, jeden słup 12 x 12 cm oraz profile do oczepów 10 x 14 cm.

Do wykończenia dłuższych ścian zewnętrznych będą potrzebne deski szalówki o wymiarach 12,5 x 1,8 cm. Krawędzie dłuższych ścian i ich poszycia będą osłonięte oheblowanymi deskami o przekroju 14 x 2,4 cm. Betonowe stopy możemy wykonać na miejscu. Możemy zamówić do nich beton albo przygotować go samodzielnie.

Przeczytaj też:

Własnymi siłami możemy też zrobić drzwi z desek, do których będzie pasować zamek typu wiejskiego, i nawierzchniowe zawiasy ze stali ocynkowanej lub malowanej. Jedynym elementem, którego raczej nie kupimy w supermarkecie budowlanym, jest okno o wymiarach zewnętrznych ościeżnicy 90 x 140 cm. Nie sprawdzi się tu najtańsze okno z supermarketu ani nawet najtańszy zestaw dwuszybowy, bo domek jest nieogrzewany. Z kolei okna inwentarskie, które nie muszą zachowywać parametrów cieplnych, są wykonane z PCW, przez co nie nadają się do drewnianego domku, poza tym mają nieodpowiednie wielkość, kształt i sposób otwierania. Najlepiej więc zamówić u stolarza proste okno drewniane – dwuskrzydłowe, pojedynczo oszklone. Możemy też poszukać w Internecie okna z drugiej ręki. Jeśli znajdziemy okno o wymiarach innych niż te podane w projekcie, musimy dostosować do niego położenie sąsiedniego słupka i rygla podokiennego.

Przeczytaj też:

Wszystkie elementy z drewna sosnowego lub świerkowego, płyt OSB i sklejki wodoodpornej powinniśmy zabezpieczyć preparatami przeciwgrzybicznymi i zaimpregnować, a widoczne elementy oheblować i sfazować ich naroża. Do łączenia elementów drewnianych zastosujemy stalowe wkręty albo gwoździe karbowane oraz łączniki i złącza ciesielskie z otworami na wkręty. Powinny być nierdzewne, pasywowane lub ocynkowane dla ochrony przed korozją. Wkręty do drewna muszą mieć stożkowe łby z główką zapewniającą wygodne operowanie wkrętarką.

projekt domku drewnianego do samodzielnej budowy
Drewniany domek

Autor: materiały redakcji

Widok od strony podcienia

Projekt do samodzielnej realizacji, wraz z dokładnym opisem, rzutami, przekrojami i zdjęciami znajdziesz w wydaniu cyfrowym Muratora.

Narzędzi budowlanych są tysiące. Czy rozpoznasz najprostsze narzędzia budowlane?

Pytanie 1 z 10
Co to za narzędzie budowlane?
Narzędzia budowlane
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie