Donica drewniana - zrób to sam! Bez gwoździ i młotka

2022-04-08 15:26

Drewnianych donic i skrzynek na kwiaty, krzewy oraz niewielkie drzewa jest w sklepach bez liku. Ale po pierwsze: są drogie, po drugie: nie zawsze znajdziemy je w takich wymiarach i kolorach, jakie są nam potrzebne. Dlatego najlepiej zrobić drewnianą donicę samemu. Nasza ma ocieplenie, by chronić rośliny zimą.

Jak zrobić drewnianą donicę?
Autor: Andrzej T. Papliński Ładna donica podkreśla urodę roślin. A taką można zbudować bez użycia młotka, wkrętów i gwoździ

Jak zrobić drewnianą donicę?

W skrzynce powinno się zmieścić dwa razy więcej ziemi, niż zajmują bryły korzeniowe roślin, które mają się w niej znaleźć. Nasza donica ma wymiary 65 x 35 cm, a wysokość 33 cm. Deski o wymiarach 65 x 5 cm i grubości 1,8 mm trzeba przyciąć, oszlifować, a krawędzie wygładzić drobnym papierem ściernym. W ten sam sposób należy przygotować deski na boki skrzynki – o długości 30 cm. Materiał można pociąć w stolarni, można też kupić  gotowe deski o takim lub podobnym wymiarze. By złożyć skrzynkę, niekoniecznie trzeba używać wkrętów czy gwoździ. Można wykorzystać do tego taker – zszywacz w wersji pneumatycznej, który połączy deski zszywkami o szerokości 12 mm i długości 16 mm.

Deski układamy naprzemiennie – raz krótsza listwa do krawędzi dłuższej, raz dłuższa listwa do krawędzi krótszej – i łączymy za pomocą zszywek od góry, czyli na grzbiecie. w ten sposób powstaje sześć ram. Ważna jest dbałość o zachowanie kątów prostych. Przyda się do tego kątownik powierzchniowy. Dzięki takiemu naprzemiennemu łączeniu od zewnątrz brzegi drewnianej donicy tworzą wzór jak na węgłach domów z bala – efektownie wyglądający naprzemienny rysunek stykających się listew.

Drewniana donica - instrukcja krok po korku w galerii zdjęć

Niezbędne narzędzia
 • zszywacz pneumatyczny i zszywacz ręczny
 • szlifierka
 • piła ręczna
 • kątownik powierzchniowy
 • pędzel

Własnoręcznie wykonana drewniana donica - tania i solidna

Kolejny krok to ułożenie ram jedna na drugiej. Jak zostaną połączone, by utworzyć boki donicy? W czterech kątach trzeba umieścić wąskie listewki przycięte na wysokość donicy. Listewki przytwierdzone zszywkami ściśle łączą ramy ze sobą. Nie będzie kłopotu z przenoszeniem obciążonej drewnianej donicy.

Przeczytaj też: Jak zrobić skrzynkę na warzywa >>>

Na dno skrzynki potrzebne są dwie szerokie deski o wymiarach 65 x 14 cm. Między deskami należy pozostawić szczeliny, którymi będzie się mógł wydostawać nadmiar wody. Nóżki skrzynki zostały podbite kawałkami gumowej maty, ale może je też zrobić z deski, krążków drewnianych albo kupić gotowe w sklepie. Ważne, żeby dno donicy nie stykało się bezpośrednio z podłożem i nie niszczyło się.

warto wiedzieć

Ile kosztuje wykonanie drewnianej donicy?

 • oszlifowane deski sosnowe – 100 zł
 • papier ścierny – 11 zł
 • styropian grubości 2 cm – 7 zł
 • folia budowlana lub ogrodnicza grubości 0,3 mm – 5 zł
 • olej do drewna – 5 zł
 • zszywki 12 x 16 mm – 5 zł

Wykończenie drewnianej donicy

Wewnątrz skrzyni musi się też zmieścić mniej więcej 2-centymetrowa warstwa styropianu – na ściankach i na dnie. Jest niezbędna, jeśli chcemy w drewnianej donicy posadzić krzewy lub niewielkie drzewa. Na ociepleniu rozkładamy folię. Ochroni ona styropian i deski przed działaniem wody i kwasu humusowego. W obu warstwach wyłożonych na dnie donicy trzeba zrobić otwory, by mógł nimi odpłynąć nadmiar wody. Na wierzchu skrzynki warto zamocować poziome listwy – nie tylko dla ozdoby, ale także po to, aby zakryć brzegi folii. Po odkurzeniu drewnianą donicę można ją zaimpregnować. Można też zrobić to wcześniej, gdy przytniemy na wymiar wszystkie elementy.

Zanim posadzimy rośliny, na dnie donicy układamy warstwę drenażu. Może to być keramzyt ogrodniczy lub żwir, a jeśli nie chcemy zwiększać ciężaru drewnianej donicy, możemy również użyć pokruszonego styropianu.