Donica drewniana - zrób to sam! Bez gwoździ i młotka
Drewnianych donic i skrzynek na kwiaty, krzewy oraz niewielkie drzewa jest w sklepach bez liku. Ale po pierwsze: są drogie, po drugie: nie zawsze znajdziemy je w takich wymiarach i kolorach, jakie są nam potrzebne. Dlatego najlepiej zrobić drewnianą donicę samemu. Nasza ma ocieplenie, by chronić rośliny zimą.
Jak zrobić drewnianą donicę?
W skrzynce powinno się zmieścić dwa razy więcej ziemi, niż zajmują bryły korzeniowe roślin, które mają się w niej znaleźć. Nasza donica ma wymiary 65 x 35 cm, a wysokość 33 cm. Deski o wymiarach 65 x 5 cm i grubości 1,8 mm trzeba przyciąć, oszlifować, a krawędzie wygładzić drobnym papierem ściernym. W ten sam sposób należy przygotować deski na boki skrzynki – o długości 30 cm. Materiał można pociąć w stolarni, można też kupić gotowe deski o takim lub podobnym wymiarze. By złożyć skrzynkę, niekoniecznie trzeba używać wkrętów czy gwoździ. Można wykorzystać do tego taker – zszywacz w wersji pneumatycznej, który połączy deski zszywkami o szerokości 12 mm i długości 16 mm.
Deski układamy naprzemiennie – raz krótsza listwa do krawędzi dłuższej, raz dłuższa listwa do krawędzi krótszej – i łączymy za pomocą zszywek od góry, czyli na grzbiecie. w ten sposób powstaje sześć ram. Ważna jest dbałość o zachowanie kątów prostych. Przyda się do tego kątownik powierzchniowy. Dzięki takiemu naprzemiennemu łączeniu od zewnątrz brzegi drewnianej donicy tworzą wzór jak na węgłach domów z bala – efektownie wyglądający naprzemienny rysunek stykających się listew.
Drewniana donica - instrukcja krok po korku w galerii zdjęć
Autor: Andrzej T. Papliński
1. Zaczynamy od przygotowania desek. Patent na ich przycinanie: zjednej strony konstrukcja ze szczeliną, w którą będziemy opuszczać piłę, z drugiej – wkręt zamocowany dokładnie 65 cm od krawędzi – wyznacza długość, na którą przytniemy listwy
- zszywacz pneumatyczny i zszywacz ręczny
- szlifierka
- piła ręczna
- kątownik powierzchniowy
- pędzel
Własnoręcznie wykonana drewniana donica - tania i solidna
Kolejny krok to ułożenie ram jedna na drugiej. Jak zostaną połączone, by utworzyć boki donicy? W czterech kątach trzeba umieścić wąskie listewki przycięte na wysokość donicy. Listewki przytwierdzone zszywkami ściśle łączą ramy ze sobą. Nie będzie kłopotu z przenoszeniem obciążonej drewnianej donicy.
Przeczytaj też: Jak zrobić skrzynkę na warzywa >>>
Na dno skrzynki potrzebne są dwie szerokie deski o wymiarach 65 x 14 cm. Między deskami należy pozostawić szczeliny, którymi będzie się mógł wydostawać nadmiar wody. Nóżki skrzynki zostały podbite kawałkami gumowej maty, ale może je też zrobić z deski, krążków drewnianych albo kupić gotowe w sklepie. Ważne, żeby dno donicy nie stykało się bezpośrednio z podłożem i nie niszczyło się.
Ile kosztuje wykonanie drewnianej donicy?
- oszlifowane deski sosnowe – 100 zł
- papier ścierny – 11 zł
- styropian grubości 2 cm – 7 zł
- folia budowlana lub ogrodnicza grubości 0,3 mm – 5 zł
- olej do drewna – 5 zł
- zszywki 12 x 16 mm – 5 zł
Wykończenie drewnianej donicy
Wewnątrz skrzyni musi się też zmieścić mniej więcej 2-centymetrowa warstwa styropianu – na ściankach i na dnie. Jest niezbędna, jeśli chcemy w drewnianej donicy posadzić krzewy lub niewielkie drzewa. Na ociepleniu rozkładamy folię. Ochroni ona styropian i deski przed działaniem wody i kwasu humusowego. W obu warstwach wyłożonych na dnie donicy trzeba zrobić otwory, by mógł nimi odpłynąć nadmiar wody. Na wierzchu skrzynki warto zamocować poziome listwy – nie tylko dla ozdoby, ale także po to, aby zakryć brzegi folii. Po odkurzeniu drewnianą donicę można ją zaimpregnować. Można też zrobić to wcześniej, gdy przytniemy na wymiar wszystkie elementy.
- Przeczytaj też: Jak zrobić meble ogrodowe z palet
Zanim posadzimy rośliny, na dnie donicy układamy warstwę drenażu. Może to być keramzyt ogrodniczy lub żwir, a jeśli nie chcemy zwiększać ciężaru drewnianej donicy, możemy również użyć pokruszonego styropianu.
Zobacz inne pomysły z cyklu zrób to sam