Klej do płytek na zewnątrz - jaki wybrać, aby sprawdził się w każdych warunkach?

2023-02-08 12:23

Klej do płytek na zewnątrz musi być mrozoodporny, ale też dobrze trzymać i nie tracić swoich właściwości w wysokich temperaturach. Tarasy, balkony i schody zewnętrzne to miejsca wystawione na bezpośrednie działanie deszczu, mrozu, promieni UV i zmiany temperatury. Podpowiadamy, jak wybrać dobry klej na zewnątrz, na każdą pogodę.

klej do płytek na taras i elewację
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Wdzięczny – Murator M07a – wariant I, autorka projektu: Małgorzata Cybulska-Marks Okładziny zewnętrzne robi się z płytek różniących się rozmiarem i materiałem, z którego są wykonane. Czasem wymaga to wykorzystania innych zapraw do ich zamocowania

Spis treści

  1. Klej do płytek na zewnątrz - rodzaje i parametry
  2. Lepszy klej na zewnątrz z dodatkami
  3. Klej na zewnątrz dobrany do rodzaju płytek
  4. Klej na zewnątrz 2 w 1
  5. Klej na zewnątrz mocny w pionie
  6. Klej dobry na ciepło i zimno

Zaprawa klejowa stosowana na zewnątrz powinna mieć zdolność przenoszenia naprężeń wynikających z rozszerzalności płytek pod wpływem temperatury, być mrozoodporna i mieć niską nasiąkliwość. Aby okładzina dobrze trzymała się podłoża, klej powinien całkowicie wypełniać przestrzeń pod płytką. W przeciwnym razie w pozostawionych pustkach powietrznych może gromadzić się woda, która zamarzając, przyczyni się do odspojenia płytek. Zwiększa bowiem wtedy swoją objętość i powoduje oderwanie płytki od podłoża.

Klej do płytek na zewnątrz - rodzaje i parametry

Do mocowania płytek na podłożach odkształcalnych (a do nich zalicza się powierzchnie balkonów, tarasów, schodów i elewacji) trzeba używać klejów o podwyższonej elastyczności. Niektóre z klejów elastycznych klasy C1 są mrozoodporne i można je zastosować w przypadku niewielkich powierzchni pokrywanych płytkami, a także w zacienionych bądź zadaszonych miejscach, na przykład na cokołach. Jednak na zewnątrz lepiej stosować kleje klasy C2 – o podwyższonych parametrach, dużej sile wiązania, zwiększonej przyczepności i elastyczności.

Na tarasach, balkonach, schodach trzeba stosować kleje C2 odkształcalne, czyli te oznaczone symbolem S1, które mają znacznie większy dodatek żywic, więc są mocniejsze i lepiej pracują na powierzchniach narażonych na zmianę temperatury. Gdy okładzina jest narażona na duże odkształcenia, na przykład na nasłonecznionym tarasie, lepsze będą kleje wysokoodkształcalne – klasy S2. Sprawdzą się one też przy klejeniu płyt z materiałów o bardzo małej nasiąkliwości – spieków kwarcowych oraz gresu.

Większość zapraw klejowych klasy C2 to produkty sypkie, sprzedawane w workach mieszanki cementowe, przeznaczone do zmieszania z odpowiednią ilością wody. Na rynku dostępne są również dwuskładnikowe kleje klasy C2. Przed ich użyciem suchą mieszankę cementową łączy się we właściwej proporcji z żywicą, miesza i od razu używa do klejenia płytek.

klej do płytek z łupka
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Jarosław Kubicki z zespołem cube architekci kubicki mizieliński Płytki z łupka na elewacji i podeście przed wejściem różnią się fakturą – na posadzce są szczotkowane, a na ścianie łupane. Ich montaż ułatwił klej o zmiennej konsystencji

Lepszy klej na zewnątrz z dodatkami

Kleje o wysokiej elastyczności zawierają żywice polimerowe, poprawiające urabialność zaprawy i ułatwiające jej nakładanie. Dodatek polimerów zwiększa także przyczepność kleju, co umożliwia przyklejanie płytek o niewielkiej nasiąkliwości do nieporowatych podłoży. Takie połączenie jest bardziej trwałe i wytrzymałe na zrywanie w porównaniu ze zwykłymi klejami cementowymi. Im więcej polimerów w zaprawie, tym ma ona wyższą wytrzymałość i odkształcalność, a także jest znacznie bardziej wydajna.

Istotnym dodatkiem do zapraw klejących, poprawiającym ich właściwości, są włókna celulozowe lub z tworzyw sztucznych, które zagęszczają strukturę kleju oraz zapobiegają nadmiernemu odciąganiu z niego wody, co zapewnia prawidłowy przebieg wiązania. Polepszają też plastyczność rozrobionej zaprawy, wydłużają czas otwarty i ograniczają jej spływ, a także zwiększają stabilność płytek bezpośrednio po ich przyklejeniu do podłoża. Zastosowanie zaprawy zbrojonej włóknami zmniejsza ryzyko powstawania rys skurczowych podczas wiązania i wysychania kleju. Po stwardnieniu taki klej uzyskuje większą wytrzymałość i przyczepność do podłoża.

Na rynku są również kleje z dodatkiem trasu reńskiego, który zapobiega wykwitom i przebarwieniom płytek z kamienia naturalnego, klinkieru, a szczególnie nadaje się do układania wielkoformatowych płytek z gresu.

Producenci stosują też technologie, dzięki którym napowietrzona mieszanka jest bardziej plastyczna, co ułatwia wykonywanie okładziny. Dostępne są też kleje o mniejszej gęstości objętościowej. Opakowanie ma tę samą objętość, ale jest lżejsze (15 kg) w porównaniu z opakowaniami tradycyjnych klejów cementowych (25 kg). Ułatwia to przenoszenie kleju na budowie oraz zmniejsza koszty jego transportu. Ponadto wydajność takiego kleju jest znacznie większa w porównaniu z tradycyjnymi cementowymi zaprawami klejowymi.

klej do płytek kamiennych
Autor: Andrzej Szandomirski Jasne płyty kamienne na schodach i wysokim cokole mocuje się klejem z białym cementem, co zapobiega ich przebarwieniom

Klej na zewnątrz dobrany do rodzaju płytek

Dobierając klej do płytek, trzeba brać pod uwagę ich wielkość. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku dużych formatów, bo ryzyko ich odkształcania się jest podwyższone. Dlatego do przyklejenia wielkoformatowych płytek stosuje się elastyczne cementowe zaprawy klejące o podwyższonej przyczepności i wytrzymałości na zrywanie, klasyfikowane co najmniej jako kleje klasy C2. Powinny one mieć odpowiednią konsystencję, gwarantującą całkowite wypełnienie przestrzeni pod płytkami.

Do popularnych gresów najlepiej stosować mrozoodporne elastyczne zaprawy klejące o podwyższonej przyczepności, co najmniej klasy C2. Płytki klinkierowe lepiej przyklejać specjalną zaprawą z dodatkiem trasu reńskiego, który zapobiegnie pojawianiu się białych wykwitów na płytkach.

W przypadku płyt ze spieków kwarcowych klej powinien mieć wysoką przyczepność, zdolność do łączenia się z włóknem szklanym oraz budowania wiązań cementowych bez dostępu powietrza. Do takich klejów należą elastyczne, odkształcalne zaprawy cementowe klasy C2 S1 (jednoskładnikowe – do mniejszych formatów) i C2 S2 (dwuskładnikowe – do największych formatów).

Wybór zaprawy klejącej do kamienia naturalnego zależy przede wszystkim od jego wrażliwości na odkształcenia, odbarwienia i wykwity na powierzchni spowodowane wilgocią zawartą w zaprawie. Do kamieni mało wrażliwych na wilgoć (większość granitów) nadają się prawie wszystkie zaprawy klejowe. Z kolei do tych wrażliwych na działanie wilgoci w dłuższym okresie czasu – powyżej kilku godzin (większość marmurów) – trzeba użyć klejów szybkowiążących klasy C2F. Do kamieni bardzo wrażliwych na wilgoć (porfiry i niektóre marmury) powinno się zastosować niezawierające wody specjalne kleje reaktywne z żywic syntetycznych klasy R2. Kleje do kamienia naturalnego zwykle zawierają tras i są wytwarzane z białego cementu, co zapobiega przebarwieniom płytek.

klej do klinkeiru na zewnątrz
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Damian Kałdonek Dobierając klej do okładzin z płytek klinkierowych, trzeba wziąć pod uwagę, w jaki sposób są wykończone. Aby nie było wykwitów, poleca się zaprawy z trasem reńskim

Klej na zewnątrz 2 w 1

Zwykle warstwę hydroizolacji na balkonach, tarasach, schodach czy cokołach wykonuje się ze specjalnych mas uszczelniających i dopiero na nich układa płytki. Aby przyspieszyć i ułatwić prace, można wykorzystać specjalne kleje do płytek z funkcją hydroizolacji. To produkty typu dwa w jednym – nie trzeba wykonywać powłoki izolacyjnej z innego materiału, dzięki czemu unika się długiej przerwy technologicznej na jej wysychanie.

Takie kleje to zwykle wyroby cementowo-polimerowe (suche mieszanki do rozrobienia wodą) – wysokoodkształcalne, przeznaczone do użytku przede wszystkim na zewnątrz, pod okładziny poziome i pionowe. Można je stosować na trzy sposoby: jako hydroizolację, jako klej do płytek oraz jako klej i hydroizolację w jednym cyklu technologicznym. Zawartość polimerów zapewnia im bardzo wysoką przyczepność do różnych podłoży. W kleju są rozproszone włókna, które kompensują naprężenia termiczne, dzięki czemu na okładzinę tarasu i elewacji można wykorzystać również ciemne, duże płytki. Kleje takie nanosi się metodą kombinowaną – na podłoże i na płytki.

Na powierzchniach poziomych mogą to być również gotowe do użytku wysokoodkształcalne kleje poliuretanowe, które znacznie przyspieszają prace i eliminują ryzyko złego przygotowania do użycia. Nakłada się je dwoma warstwami.

klej i hydroizolacja - 2 w 1
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Elżbieta Kusak Aby przyspieszyć prace i jednocześnie mieć pewność, że taras jest poprawnie zaizolowany, można do klejenia wykorzystać wyroby, które nanosi się w dwóch warstwach - pierwsza tworzy hydroizolację, a na drugą nakleja się okładzinę

Klej na zewnątrz mocny w pionie

Okładzinę na powierzchniach pionowych należy mocować na odkształcalną zaprawę klejową o minimalnej klasie C2 S1, o normalnym czasie wiązania lub szybkowiążącą (F). Aby przyklejać płytki bez ryzyka ich zsunięcia się, trzeba użyć kleju o zmniejszonym spływie (T), tak zwanego tiksotropowego, często z dodatkiem włókien. Prace można wtedy zacząć właściwie od dowolnego miejsca na ścianie. Podobny komfort pracy dają też kleje żelowe z dodatkiem najmniejszej zalecanej ilości wody. Zaprawa ma wówczas ograniczony, niemal zerowy spływ, dzięki czemu nawet wielkoformatowe płytki można przyklejać do ściany od góry, bez ich podpierania.

klejenie płytek na elewacji
Autor: Andrzej Szandomirski Gdy okładzina jest mocowana tylko na fragmencie elewacji można wykorzystać mrozoodporny klej elastyczny klasy C1

Klej dobry na ciepło i zimno

Większość zapraw klejowych jest przeznaczona do stosowania w temperaturze 5-25ºC. Optymalne parametry osiąga zaprawa powoli wiążąca w temperaturze około 20ºC i przy wilgotności powietrza 60%. Podczas wykonywania okładzin tarasów balkonów czy schodów temperatura nie powinna jednak przekraczać 25oC, niezależnie od usytuowania wobec stron świata. Zwłaszcza w czasie układania płytek od południowej strony podczas upałów nie należy pracować w pełnym słońcu, bo klej będzie zbyt szybko odparowywał i wiązał lub pojawi się na nim naskórek, który zmniejsza przyczepność. W takich miejscach najlepiej sprawdzą się kleje żelowe, bo zaprawa zachowuje swoje właściwości również w temperaturze nawet do 35-40°C, czyli powyżej standardowego zakresu stosowania tradycyjnych zapraw klejących.

Większość klejów ma czas otwarty około 30 min, podczas którego można skorygować ułożenie płytek. W upały, w wyniku szybkiego odparowywania wody z zaprawy, będzie on jednak krótszy. Warto wtedy stosować kleje z ekstremalnie wydłużonym czasem schnięcia otwartego (E). Na przykład, gdy jest wydłużony do 60 min, pozwala na przyspieszenie prac i komfortowy montaż płytek w warunkach podwyższonej temperatury i niskiej wilgotności względnej powietrza.

Wśród zapraw cementowo-polimerowych są wyroby szybkowiążące (F), które umożliwiają uzyskanie bardzo szybkich przyrostów przyczepności i wytrzymałości w czasie nie dłuższym niż 6 godz. od przyklejenia płytek. Warto je zastosować w warunkach obniżonych temperatur (wczesna wiosna, późna jesień), kiedy krótkie okresy powyżej 5ºC (czyli minimalnej, przy jakiej można stosować kleje i zaprawy cementowe) wykluczają stosowanie klejów normalnie wiążących.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.