Spis treści
- Kiedy i czym pryskać na rdzę wejmutkowo-porzeczkowa na czarnej porzeczce?
- Jakie miejsce jest najlepsze dla czarnej porzeczki?
- Jak sadzić czarną porzeczkę i co zrobić po posadzeniu?
Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.
Kiedy i czym pryskać na rdzę wejmutkowo-porzeczkowa na czarnej porzeczce?
Rdza wejmutkowo-porzeczkowa to choroba grzybowa, dlatego do jej zwalczania używa się fungicydów. Standardowo opryski wykonuje się (zgodnie z Programem Ochrony Roślin Sadowniczych) od połowy czerwca i kontynuuje co około 14 dni.
W tym wypadku proponuję zabieg przeprowadzić od razu i ponowić go za 7-10 dni. Proponowane preparaty: Score, Signum, Zato. Warto kupić przynajmniej dwa z nich i stosować naprzemiennie. Jeśli krzewów jest niedużo profilaktycznie można stosować gnojówki ekologiczne, np. gnojówkę z pokrzywy. Ściółkę też może Pani potraktować preparatem od grzyba. Zwykle wykorzystuje się korę sosnową. Miejsce lekko zacienione powinno wystarczyć. W takim wypadku trzeba jednak regularnie prześwietlać krzewy, aby nie były zbyt gęste.
Jakie miejsce jest najlepsze dla czarnej porzeczki?
Aby uzyskać obfite zbiory czarnej porzeczki, najlepiej wybrać dla krzewu miejsce w pełni nasłonecznione, ale i osłonięte od silnego wiatru. Porzeczka dobrze będzie rosła, gdy posadzimy ją w glebie niezbyt ciężkiej, przepuszczalnej o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego (pH 6-7). Jeśli gleba w ogrodzie okaże się zbyt kwaśna (po analizie chemicznej gleby), należy przez kilka sezonów wykonać wapnowanie podłoża, zanim posadzimy porzeczkę. Ponadto, przed posadzeniem krzewów, warto wzbogacić glebę kompostem lub obornikiem - najlepiej jesienią poprzedniego sezonu.
Przeczytaj też: Jak przygotować glebę pod drzewa i krzewy owocowe?
Jak sadzić czarną porzeczkę i co zrobić po posadzeniu?
Czarną porzeczkę sadzimy tak, by szyjka korzeniowa znalazła się się około 5 cm pod powierzchnią gruntu. Dół powinien być na tyle głęboki i szeroki, by korzenie swobodnie się w nim zmieściły i nie były zgniecione lub splątane. Korzenie zasypujemy glebą, i delikatnie ubijamy oraz podlewamy.
Po posadzeniu warto pobudzić wzrost nowych pędów i regenerację systemu korzeniowego przez przycięcie istniejących pędów nad drugim lub trzecim pąkiem. Uformowany krzew porzeczki czarnej powinien składać się z około 4-6 najsilniejszych pędów, które rosną pionowo.
Mimo, że porzeczki czarne należą do krzewów mrozoodpornych, to młode sadzonki przed nastaniem mrozów warto wyściółkować korą lub trocinami lub nawet osłaniać część nadziemną.
Przeczytaj też: Kiedy i jak sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Inne porady tego eksperta