Kiedy i jak sadzić drzewa i krzewy owocowe? Mamy wskazówki!

2023-03-31 13:27

Drzewa i krzewy owocowe sadzimy w ogrodzie w miejscach dobrze nasłonecznionych. Kiedy  sadzić drzewa owocowe i krzewy owocowe i jak prawidłowo to robić? Sadzenie drzew i krzewów owocowych: poradnik.

Sadzenie drzew
Autor: GettyImages Sadzenie drzew

Spis treści

  1. Sadzenie drzew i krzewów owocowych - wybór miejsca
  2. W jaką ziemię sadzić drzewa i krzewy owocowe?
  3. Kiedy sadzić drzewa i krzewy owocowe? - terminy
  4. Jak sadzić drzewa i krzewy owocowe?
  5. Jak gęsto sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Chcesz mieć w ogrodzie drzewa i krzewy owocowe? Zanim kupisz drzewka owocowe, przeczytaj nasz poradnik kiedy i jak sadzić drzewa i krzewy owocowe.

Sadzenie drzew i krzewów owocowych - wybór miejsca

Miejsce, na którym chcemy posadzić drzewa owocowe i krzewy owocowe powinno być dobrze oświetlone, bo od tego zależy jakość owoców; uprawiane na słońcu są lepiej wybarwione i smaczniejsze.

Drzew i krzewów nie należy sadzić w zagłębieniach terenu, bo powstają w nich tak zwane zastoiska mrozowe (zimne powietrze spływa do położonego najniżej punktu terenu). Wiosną w takich miejscach przymrozki mogą uszkadzać kwiaty. Szczególną rozwagę trzeba zachować przy wyborze stanowiska dla brzoskwiń i nektaryn, moreli i winorośli. Są to gatunki ciepłolubne, które najlepiej rosną i owocują w zacisznych miejscach, na przykład osłoniętych ścianą żywopłotu, lub przy południowej ścianie budynku.

W jaką ziemię sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Ziemia dla drzew i krzewów owocowych powinna być przepuszczalna, z dużą zawartością próchnicy i dostatecznie wilgotna, ale nie podmokła. Do uprawy drzew owocowych nie nadają się gleby ciężkie i zbite, z wysokim poziomem wód gruntowych (powyżej 1,5 m). W takich glebach lepiej sadzić krzewy owocowe. Na takim podłożu szczególnie źle czują się orzech włoski, czereśnia i grusza. Drzewa rosnące w zbyt mokrej glebie są bardziej wrażliwe na mróz.

Kiedy sadzić drzewa i krzewy owocowe? - terminy

Drzewa owocowe bywają sprzedawane z odkrytymi korzeniami lub w pojemnikach, a krzewy zwykle w pojemnikach.

  • Rośliny z odkrytymi korzeniami sadzi się w okresie spoczynku – wczesną wiosną (marzec-kwiecień) lub jesienią (listopad).
  • Wiosną lepiej sadzić drzewa wrażliwe na mróz (brzoskwinie, morele).
  • Rośliny uprawiane w donicach można sadzić przez cały sezon, choć też lepiej to robić wiosną. Jedynie truskawki sadzi się w sierpniu.

Jak sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Drzewa i krzewy owocowe umieszcza się w dołkach wypełnionych żyznym podłożem (ziemię ogrodową dobrze jest wymieszać pół na pół z kompostem). Jeżeli gleba w ogrodzie jest dobra, wystarczą dołki głębokości 50-60 cm i szerokości 60 cm, jeśli jest jałowa, lepiej zrobić szersze – średnicy 1 m. Korzenie rośliny powinny swobodnie zmieścić się w dołku. Do gleby piaszczystej należy dodać próchnicę (kompost kub żyzną ziemię ogrodniczą) i mieszamy z glebą docelową. Jeśli ziemia jest zbyt ciężka, gliniasta należy ją rozluźnić, mieszając z piaskiem lub torfem.

Przed sadzeniem - najlepiej godzinę wcześniej - umieszcza się drzewka czy krzewy owocowe w wiadrze z wodą. Trzeba też przyciąć zbyt długie i uszkodzone korzenie (dotyczy to tylko tych sprzedawanych z odkrytym systemem korzeniowym).

Na dnie dołka należy usypać kopczyk z ziemi urodzajnej. Na kopczyku układamy korzenie rośliny, w miarę równomiernie i tak, by się nie splatały. Korzenie zasypujemy żyznym podłożem. Ziemię należy udeptać, tak by wokół rośliny powstało niewielkie zagłębienie i solidnie podlać.

Drzewka owocowe sadzimy na głębokości o kilka cm niższej niż rosły w szkółce. Ważne, by miejsce szczepienia znajdowało się nad powierzchnią gleby.

Jak gęsto sadzić drzewa i krzewy owocowe?

Drzewa wysokopienne sadzi się co 6-8 m, średnie co 3-4 m, a karłowe co 2-3 m. Krzewy powinny rosnąć 1-2 m jeden od drugiego, truskawki i żurawiny co 30 cm, a poziomki co 20 cm.

Przeczytaj też:

Sadzenie krzewów i drzew z odkrytymi korzeniami

Krzewy i drzewa owocowe. Czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 9
Z tej rośliny zerwiesz...
winorośl