Dom pasywny z elewacją z płyt betonowych, który czerpie energię z otoczenia

2020-08-05 11:07
ocieplone okiennice
Autor: Robert Kaliszak Na elewacji północno-zachodniej każde okno jest wyposażone w ocieploną okiennicę

Ten eksperymentalny projekt jest połączeniem nowoczesnych technologii i designu. W ciągu 9 miesięcy powstał dom pasywny z elewacją z płyt betonowych w konstrukcji szkieletowej, który jest niezależny od mediów zewnętrznych, bo czerpie energię z otoczenia. Zapewniający wysoki komfort mieszkańcom, a także przyjazny dla środowiska.

Dla mieszkańców tego domu rachunki za media są tylko wspomnieniem! Energia generowana przez zainstalowane urządzenia przewyższa ich potrzeby. Na cele grzewcze potrzeba zaledwie 2,6 kWh/(m2.rok). Osiągnięto to, wykorzystując innowacyjne technologie oraz odważne rozwiązania bazujące na wiedzy i doświadczeniu projektantów i wykonawców.

osłony okien w domu pasywnym
Autor: Robert Kaliszak Po zamknięciu wszystkich osłon na przeszkleniach ucieczka ciepła z wnętrza jest ograniczona do minimum

Dom pasywny
: szkielet z drewna klejonego i elewacja z płyt betonowych

Konstrukcję domu tworzy szkielet z drewna klejonego, a odpowiedni układ elementów eliminuje powstawanie mostków cieplnych. Izolację termiczną przegród zewnętrznych stanowi otwartokomórkowa piana poliuretanowa – w ścianach i podłodze ma grubość 40 cm, natomiast w stropodachu – 60-70 cm.

Z uwagi na zapewnienie bardzo wysokiej odporności pożarowej budynku strop i ściany od strony wnętrza mają podwójną okładzinę z ogniochronnych płyt gipsowo-kartonowych. Elewacja została pokryta płytą betonową, do której dopasowano kolorystycznie stolarkę okienną.

Przeczytaj też:

W trakcie realizacji budowy szczególną uwagę przykładano do ochrony środowiska, dlatego duży nacisk był położony na maksymalną eliminację odpadów budowlanych. Odpady, których nie udało się poddać selektywnej segregacji, stanowiły zaledwie około 1 m3  (2 t) i były to głównie resztki elewacyjnych płyt betonowych oraz płyt g-k.

rolety zewnętrzne
Autor: Robert Kaliszak Rolety podczas otwierania przemieszczają się na sufit nad tarasem
rolety zewnętrzne
Autor: Robert Kaliszak Elektrycznie sterowane rolety po opuszczeniu osłaniają także tarasy. Powstaje strefa buforowa, w której powietrze ma wyższą temperaturę niż na zewnątrz

Komfort cieplny w domu pasywnym: izolowane termicznie okiennice

Pomimo niskiej bezwładności cieplnej ścian utrzymanie stałej temperatury w domu nie stanowi żadnego problemu i odbywa się z bardzo niskim zapotrzebowaniem energetycznym, nieprzekraczającym 30% całkowitych potrzeb budynku.

W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych stolarka okienna i drzwiowa jest automatycznie zasłaniana izolowanymi termicznie okiennicami. Ogrzewanie budynku zapewnia pompa ciepła podgrzewająca powietrze, wspomagana gruntowym wymiennikiem ciepła i rekuperatorem. Wnętrza są wentylowane mechanicznie świeżym powietrzem o stałej temperaturze dzięki rekuperatorowi wyposażonemu w filtry i jonizator plazmowy.

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej zapewnia niezależna pompa ciepła wykorzystująca pozostałą energię cieplną ze zużytego powietrza wyrzucanego poza budynek. Przygotowanie ciepłej wody użytkowej pochłania znaczną część całkowitego zapotrzebowania energetycznego budynku, którą szacuje się na 30-55% przy 3 użytkownikach budynku. Dlatego zadbano o odzyskanie energii cieplnej zrzucanej wraz ze ściekami.

kominek w domu pasywnym
Autor: Robert Kaliszak Kominek nie jest uwzględniony w bilansie energetycznym. Używa się go okazjonalnie, do stwarzania miłej atmosfery

Własne media, czyli energia z otoczenia

Wodę użytkową pozyskuje się z własnego ujęcia głębinowego. Do budynku trafia przez zaawansowany system uzdatniania (m.in. z wykorzystaniem filtracji UV i odwróconej osmozy). Ścieki są odprowadzane do biologicznej oczyszczalni ścieków z rozsączalnikiem gruntowym. Zastosowano złoże biologiczne, które zapewnia oczyszczenie ścieków na poziomie 97-99%. Energię elektryczną dostarcza zestaw paneli fotowoltaicznych. Ogniwa generują około 112% rocznego zapotrzebowania na energię całkowitą budynku z bilansowaniem poprzez sieć elektroenergetyczną z uwzględnieniem stosunku energii oddanej do pobranej 1 do 0,8. Budynek jest więc plusenergetyczny. Nadmiar energii może posłużyć np. do ładowania baterii samochodu elektrycznego.

Inteligentne zarządzanie domem pasywnym


Zarządzanie domem przejmuje centralny komputer z możliwością zdalnej optymalizacji ustawień. Budynek jest wyposażony w alarm, monitoring, system ochrony przeciwpożarowej, centralny odkurzacz, zasilanie awaryjne UPS itd. W każdym pomieszczeniu zainstalowano czujnik dymu i temperatury oraz wytyczono drogę ewakuacyjną z ręcznym (awaryjnym) otwieraniem okiennic.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE