| muratordom.pl » Dom Ekologiczny » Budowanie ekologiczne » Materiały na dom energooszczędny - cieplejsze okna i drzwi

Materiały na dom energooszczędny - cieplejsze okna i drzwi

Stolarka jest przyczyną największych strat ciepła. Ma znacznie gorszą izolacyjność niż pozostała część przegrody – ściana czy dach. Na szczęście producenci prześcigają się w oferowaniu okien i drzwi o coraz lepszych parametrach termicznych.

Autor: Jim Tetro, US DEPARTMENT OF ENERGY SOLAR DECATHLON

Lista skutecznych sposobów ograniczenia strat ciepła przez okna i drzwi zawiera odpowiednie ich usytuowanie, zmniejszanie zajmowanej przez nie powierzchni i stosowanie stolarki o podwyższonych parametrach termicznych oraz osłon. Okna w znacznie większym stopniu niż drzwi odpowiadają za straty ciepła. Przyczyna jest oczywista – wystarczy porównać, jaką powierzchnię przegród zewnętrznych stanowią jedne i drugie.

Przejrzysta izolacja

Odpowiednie usytuowanie przeszkleń – jak najwięcej od południa i jak najmniej od północy – jest bardzo istotne, ale nie gwarantuje jeszcze sukcesu. Okna domów o małym zapotrzebowaniu na energię powinny pozyskiwać ją z promieniowania słonecznego, ale też powodować jak najmniejsze straty ciepła. Pierwsza wartość określana jest przez współczynnik g i powinna być większa niż 0,55. Drugą precyzuje współczynnik przenikania ciepła U (całego okna), który w domu energooszczędnym musi być mniejsza niż 1,3 W/(m2·K). Konieczne jest zastosowanie stolarki okiennej o podwyższonych parametrach termicznych. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, by dokonać dobrego wyboru. Okna energooszczędne wyposażone są w zestawy szybowe złożone najczęściej z trzech, niekiedy z dwóch fabrycznie sklejonych szyb.

Przestrzeń między nimi coraz rzadziej wypełnia suche powietrze. Producenci zastępują je argonem lub kryptonem o jeszcze lepszych właściwościach izolacyjnych. Trzyszybowe pakiety z reguły mają grubość 32-44 mm. Ich izolacyjność termiczna waha się od 0,9 do 0,5 W/(m2·K). Im pakiet szerszy – większe przestrzenie międzyszybowe – tym jest cieplejszy. Profile energooszczędnych okien mogą być zarówno drewniane, jak i plastikowe – zawsze ocieplone. Niezależnie od tego, z jakiego materiału są wykonane, ich szerokość nie powinna być mniejsza niż 70 mm. Szersze profile gwarantują lepsze zabezpieczenie przed ucieczką ciepła i może być w nich umieszczony grubszy, cieplejszy pakiet szybowy. Jednak sama grubość ramy nie przesądza jeszcze o tym, czy będzie ona ciepła. Istotna jest jej budowa. W oknach plastikowych termoizolacyjność profilu poprawiana jest przez zwiększanie liczby komór. Dostępne są okna z profilami pięcio-, sześcio-, siedmio-, a nawet ośmiokomorowymi. I tak współczynnik przenikania ciepła dla profilu pięciokomorowego może wynosić 1,5, a dla ośmiokomorowego tylko 0,75 W/(m2·K). Poprawienie izolacyjności ramy w oknach drewnianych jest trudniejsze niż w plastikowych. Profile z miękkiego drewna klejonego są cieplejsze niż wykonane z twardych gatunków. Poza tym w klejonej ramie umieszczany bywa materiał termoizolacyjny.

Jeszcze do niedawna okna dachowe miały znacznie gorsze parametry izolacyjne niż okna elewacyjne. Dziś w połaciach można montować nie tylko okna o U = 1,0, ale nawet 0,77 W/(m2·K). Dzięki poprawieniu izolacyjności ze standardowej o wartości 1,4 W/(m2·K) straty ciepła przez okno można zredukować o 25, a nawet 45%.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Warto osłaniać

To skuteczny sposób na zmniejszenie strat ciepła przez okna w noce i niesłoneczne dni. Jest on wręcz niezbędny przy dużych przeszkleniach, ale warto go zastosować nawet przy oknach o wymiarach uznawanych za typowe. Osłonami, które skutecznie chronią przed ucieczką ciepła mogą być żaluzje, ekrany czy rolety wykonane z drewna, materiałów tekstylnych albo tworzyw sztucznych. Najlepsze efekty można osiągnąć, montując zewnętrzne rolety z warstwą ocieplenia. Zysk z ich zastosowania z reguły jest pokaźny – współczynnik przewodzenia ciepła okna może się zmniejszyć o 15, a nawet o 30%.

Nie tylko okna

Planując budowę domu energooszczędnego, nie można zapomnieć o wybraniu ciepłych drzwi zewnętrznych, a jeśli garaż jest ogrzewany – także ciepłej bramy garażowej. Standardowa izolacyjność termiczna na poziomie U = 2,0 W/(m2·K) to stanowczo za mało. Troszcząc się o wysokość rachunków za ogrzewanie, należy zamontować drzwi zewnętrzne o U nie większym niż 1,3 W/(m2·K). Producenci oferują różne rozwiązania spełniające te kryteria – poszycie drzwi energooszczędnych może być drewniane albo metalowe – najczęściej z blachy aluminiowej lub stalowej ocynkowanej. Zawsze jednak na całej powierzchni takie drzwi wypełnione są warstwą materiału termoizolacyjnego – z reguły pianką poliuretanową grubości 4 cm, niekiedy grubszą. Brama do ogrzewanego garażu musi spełnić takie same wymogi termoizolacyjne jak drzwi zewnętrzne. Najlepiej wybrać któryś z modeli rolowanych, ponieważ taki zagwarantuje największą szczelność. W bramie o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych między dwoma panelami ocynkowanej blachy umieszczone jest ocieplenie z pianki poliuretanowej, a w jej dolnej części zamontowana jest uszczelka podłogowa, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed ucieczką ciepła z garażu.

Materiały na dom energooszczędny - izolacja podłogi na gruncie i fundamentów

Najlepiej, gdy ma taką samą grubość jak izolacja ścian. Prawidłowo wykonana pozwoli na zredukowanie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zyski ze słońca - jak wykorzystać naturalne ciepło

Promienie słoneczne wpadające przez duże okna mogą dostatecznie ogrzewać pomieszczenia, nawet wtedy, gdy na...

Materiały na dom energooszczędny - izolacja dachu

Powinna być grubsza niż izolacja ścian. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że koszt jej wykonania jest...

Z naturalną energią - pompy ciepła

Do ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej wykorzystują ciepło gruntu, wody lub powietrza, za...

Świeże powietrze bez strat

Na wielkość strat ciepła w domu duży wpływ ma wentylacja. Żeby dom był energooszczędny, trzeba odzyskiwać...

Dom z certyfikatem LEED. Sprawdź, czy twój dom...

Zielony dom – cóż to takiego? Odpowiedź daje amerykański system ekologicznej i energetycznej...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT