Budowa tarasu z nawierzchnią z kompozytu drewna na różnych rodzajach podłoża

2020-04-01 9:17 Materiał sponsorowany EkoTeak

Tarasy z nawierzchnią z kompozytu drewna zyskują z roku na rok coraz więcej zwolenników. Podpowiadamy, jak zbudować taras z desek kompozytowych na różnych rodzajach podłoża: płycie betonowej ze spadkiem, stropodachu i gruncie.

Niemalże każdy szczęśliwy posiadacz domu na etapie jego budowy lub wykończenia, dociera do momentu stworzenia w przyległym do niego ogrodzie, miejsca do wypoczynku. Niewątpliwie najlepszym do tego miejscem, jest taras. Jeśli jest on uwzględniony w projekcie budowlanym, często nie ma problemu z jego wykonaniem. Problem pojawia się wówczas, kiedy pomysł na jego wykonanie powstaje później lub z innych przyczyn trzeba zmienić projekt.

Planowanie budowy tarasu należy rozpocząć od wybrania/określenia rodzaju podłoża, na którym ten taras ma powstać. Rozróżnić można trzy podstawowe rodzaje podłoża pod taras:

  • płyta betonowa ze spadkiem
  • stropodach
  • grunt

Każde podłoże wymaga innego rodzaju systemu tarasowego do wykonania na nim. Przedstawiciel firmy EkoTeak Kompozyt Drewna - ekspert w branży, poniżej wyjaśnia oraz opisuje każdy z systemów tarasowych w zależności od rodzaju podłoża, na którym jest on wykonywany.

Budowa tarasu z kompozytu na płycie betonowej ze spadkiem

Kompozyt drewna
Autor: EkoTeak Płyta betonowa ze spadkiem

Należy zacząć od tego aby płyta taka wykonana była z mocnego (najlepiej zbrojonego) betonu ze spadkiem min. 2%. Zaleca się aby cała powierzchnia podłoża była izolowana hydrofobowo. Można w tym celu zastosować klasyczne rozwiązanie papą termozgrzewalną wierzchniego krycia lub hydroizolację w płynie.
Na takie podłoże najczęściej stosowanym systemem jest klasyczny system z deską tarasową układaną na systemowym legarze kompozytowym - taki system ma wysokość 51-61mm, w zależności od sposobu ułożenia legara. Taki legar kompozytowy wymaga dość częstego podparcia (maksymalnie co 40cm) dlatego stosuje się go tylko w sytuacjach, gdzie nie ma konieczności wysokiego podnoszenia systemu ponad płytę betonową. System taki poziomuje się klinami i płytkami poziomującymi o wysokości maksymalnej 40mm, co umożliwia wykonanie systemu do maksymalnej wysokości 101mm.

Zobacz przekrój systemu tarasowego EkoTeak na płycie betonowej.

Jeśli koniecznym jest podniesienie się systemem tarasowym ponad płytę betonową wyżej niż 101mm, można:

  • wykonać legarowanie krzyżowe z legara kompozytowego, poziomowanego klinami lub płytkami poziomującymi o wysokości całkowitej systemu do 141mm;
  • zastosować rozwiązanie pośrednie - układając betonowe prefabrykaty (np. bloczki betonowe), a na nich system tarasowy na legarze kompozytowym poziomowany klinami lub płytkami poziomującymi o wysokości całkowitej systemu do 141mm + wysokość zastosowanego prefabrykatu betonowego;
  • zastosować droższe rozwiązanie używając regulowanych wsporników tarasowych i wymieniając legar z kompozytowego na aluminiowy (wzmocniony), którego maksymalny rozstaw punktów podparcia wynosi 100cm. Takie rozwiązanie umożliwia wykonanie systemu tarasowego o wysokości od 70-540mm.

Budowa tarasu z kompozytu na stropodachu

Kompozyt drewna
Autor: EkoTeak Stropodach

Można tutaj rozróżnić dwa rodzaje stropodachów: klasyczny dach oraz dach w systemie odwróconym. W obu przypadkach dedykowanym systemem tarasowym z kompozytu drewna jest system na legarze aluminiowym, poziomowanym wspornikami regulowanymi.
Przy stropodachu o odwróconym układzie warstw, gdzie stosuje się dodatkowo dociskową warstwę żwiru spełniającą również funkcję filtrującą (lub warstwę ziemi jako element “dachu zielonego”) - można zastosować system tarasowy na legarze aluminiowym w pojedynczym układzie legarowania, poziomowanym wspornikami regulowanymi, dociśniętymi warstwą żwiru (ziemi). Dzięki tej warstwie dociskowej, sam system tarasowy jest mocno stabilny i nie wymaga żadnych dodatkowych dociążeń.
Jeśli jednak warstwa dociskowa nie występuje lub mamy do czynienia z klasycznym stropodachem pokrytym hydroizolacją - koniecznym jest zastosowanie systemu tarasowego na legarze aluminiowym, jednak w krzyżowym układzie legarów - poziomowanym wspornikami regulowanymi. Takie rozwiązanie jest bardziej stabilne i stanowi solidne rozwiązanie na tego typu podłoże.

Zobacz przekrój systemu tarasowego EkoTeak na stropodachu

Budowa tarasu z kompozytu na gruncie

Kompozyt drewna
Autor: EkoTeak Taras na gruncie

Takie podłoże pod taras jest najbardziej wymagającym rodzajem podłoża. Zanim zastosuje się na nim system tarasowy - należy odpowiednio je przygotować, wykonując tzw. fundament punktowy. Najbardziej solidnym fundamentem punktowym są betonowe słupy “wlane” w grunt. Wykonanie otworów przy pomocy wiertnicy (na głębokość poniżej strefy przemarzania), osadzenie w otworze szalunków słupa, wstawienie zbrojenia oraz zalanie mocnym betonem (minimum B20) - wszystko w odpowiednim rozstawie, a na koniec pokrycie gruntu agrowłókniną celem zapobiegnięcia przerastaniu chwastów.
Na tak przygotowane podłoże można montować system tarasowy z kompozytu drewna. Odpowiednim systemem jest tutaj system na legarze aluminiowym w układzie krzyżowym, dzięki czemu słupy w gruncie można osadzić w siatce 140x100cm.

Zobacz przekrój systemu tarasowego EkoTeak na gruncie - fundament punktowy

We wszystkich powyżej opisanych rozwiązaniach należy pamiętać o zniwelowaniu spadku podłoża i wykonaniu niewielkiego spadku nawierzchni tarasowej do 0,5%, zawsze skierowanego od budynku(!).

Szczegóły montażu każdego z systemów dostępne na stronie producenta: www.ekoteak.pl

Kompozyt drewna
Autor: EkoTeak
Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE