Zamki do drzwi antywłamaniowych

2009-09-11 2:00

Jakość zamka potwierdza atest Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, zaliczając go po przeprowadzeniu badań do jednej z pięciu klas: T, O, A, B lub C.

Zamki do drzwi antywłamaniowych
Autor: archiwum muratordom Zamki do drzwi antywłamaniowych

Drzwi antywłamaniowe standardowo są wyposażane w zamek centralny, przeważnie z wymienną wkładką (niekiedy również zapasową). Dodatkowo (odpłatnie lub nie) są mocowane zamki pomocnicze, które służą do zamykania drzwi podczas obecności domowników. Mogą mieć także sztywną zapornicę (odpowiednik tradycyjnego łańcucha). Zamki powinny być zabezpieczone od zewnątrz szyldami lub osłonkami z mocnej stali, które chronią bębenek przed wyrwaniem.Uzupełnieniem zamków mogą być bolce antywyważeniowe, zapornice łańcuchowe, wizjery szerokokątne, a także pręty obrotowe, które uniemożliwiają przecięcie drzwi (obracają się zgodnie z ruchem narzędzia tnącego), albo pełniące podobną funkcję blachy sprężynujące. Zamykanie drzwi od wewnątrz na klucz na czas snu domowników, podobnie jak montaż zamków, które po zamknięciu od zewnątrz nie dają się otworzyć od wewnątrz, nie jest dobrym pomysłem. Może bowiem uniemożliwić szybkie opuszczenie domu na przykład podczas pożaru.Znacznie lepszym rozwiązaniem jest montaż łańcucha albo zamka ze sztywną zapornicą, która może być połączona z alarmem.

Dlaczego zamek powinien mieć atest?

Zamki atestowane są odpowiednio zabezpieczone przed otwarciem za pomocą standardowych narzędzi lub przez nawiercenie czułego miejsca. Jakość zamka potwierdza atest Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, zaliczając go po przeprowadzeniu badań do jednej z pięciu klas: T, O, A, B lub C. Otwarcie zamka klasy A w warunkach laboratoryjnych zajmuje fachowcom z IMP do trzech minut, zamka klasy C – ponad sześć minut.

Zamki z alarmem

Na rynku dostępne są zamki fabrycznie przystosowane do współpracy z systemem alarmowym. Mogą mieć zamontowane czujniki:

  • nacisku uruchamiające alarm przy próbie siłowego otwarcia drzwi;
  • sygnalizujące, czy zamek jest otwarty, czy zamknięty.

Otwieraniem i zamykaniem niektórych z nich można sterować elektronicznie.

Zniżki w ubezpieczeniu

Ubezpieczyciele wypłacają odszkodowanie w razie włamania tylko wtedy, gdy drzwi wejściowe mają co najmniej dwa zamki wielozastawkowe. Większość zamków dostępnych na rynku – również zamek typu yale – ma więcej niż jedną zastawkę. Część firm wymaga również, aby jeden z zamków miał atest, choć zwykle nie definiuje, jakiej klasy. Niektórzy ubezpieczyciele za zamontowanie zamków z atestem lub drzwi antywłamaniowych wybranych firm proponują znaczne upusty w opłatach. Za drzwi antywłamaniowe klasy C mogą one wynosić od 10 do 30%.

Pozostałe podkategorie