Wentylacja w domu energooszczędnym

2009-10-12 2:00
Wentylacja w domu energooszczędnym
Autor: Andrzej Szandomirski Wentylacja w domu energooszczędnym

Nawet 50% strat ciepła może powodować wentylacja grawitacyjna. Jednak z wymiany powietrza w domu nie możemy zrezygnować. Sprawdźcie, jak zapewnić w domu odpowiednią wentylację i jednocześnie obniżyć zapotrzebowanie na energię.

Po co nam wentylacja?

Gdy dom jest starannie ocieplony, konieczność ogrzewania pomieszczeń wynika przede wszystkim z tego, że na skutek działania wentylacji na zewnątrz usuwane jest powietrze ogrzane wcześniej przez instalację grzewczą, a jego miejsce zajmuje świeże, ale zimne powietrze, które trzeba ogrzać, aby w domu panowała stała temperatura. Udział strat ciepła uciekającego przez wentylację w całkowitych stratach ocieplonego domu wynosi nawet 50%.
Z wymiany powietrza w pomieszczeniach nie można zrezygnować. Niedostateczna wentylacja oznacza brak dopływu tlenu niezbędnego do oddychania przebywającym we wnętrzu osobom, utrzymywanie się nieprzyjemnych zapachów, zaduch, czyli brak komfortu, a wręcz atmosferę szkodliwą dla zdrowia, bowiem we współczesnych wnętrzach bardzo często znajdują się elementy (na przykład wykładziny czy meble) zawierające substancje szkodliwe. Oprócz tego wykonywanie normalnych domowych czynności takich jak pranie, gotowanie, mycie powoduje, że w powietrzu zwiększa się zawartość pary wodnej – staje się ono wilgotne. Jeśli nie usuwa się go z pomieszczeń, dochodzi do zawilgocenia ścian domu, a to w krótkim czasie prowadzi do ich zagrzybienia, które potem bardzo trudno wyeliminować.

Oszczędna wymiana powietrza

Dom raczej nie osiągnie standardu energooszczędnego, jeśli funkcjonuje w nim najprostszy, typowy system wentylacji grawitacyjnej. Aby zapewnić w domu skuteczną wentylację i jednocześnie obniżyć zapotrzebowanie na energię do jego ogrzewania, warto zainstalować urządzenie do odzysku ciepła z wywiewanego powietrza, czyli rekuperator. Jego zastosowanie pozwala obniżyć zużycie energii do ogrzewania świeżego powietrza mniej więcej o połowę, a nawet więcej w przypadku urządzeń najwyższej jakości i najbardziej zaawansowanych technicznie. Warunkiem jest całkowita szczelność domu. Jedynym otworem, przez który do wnętrza może dostawać się powietrze, jest czerpnia – otwór będący początkiem kanału wentylacyjnego, którym świeże powietrze zasysane jest przez wentylator rekuperatora. Wszelkie szczeliny w stolarce okiennej i drzwiowej są przyczyną napływu zimnego powietrza bezpośrednio do wnętrza i w konsekwencji zwiększonego zużycia paliwa, które jest niezbędne do podgrzania tego powietrza. Wówczas oszczędności są oczywiście mniejsze.

Pamiętajmy jednak, że rozwiązania energooszczędne należy wprowadzać rozsądnie, by nie obniżać komfortu mieszkania w domu.

Warto wiedzieć

Co to jest rekuperator?

Rekuperator to urządzenie składające się z dwóch wentylatorów: nawiewnego i wywiewnego oraz z wymiennika ciepła, w którym ciepłe powietrze usuwane z wnętrza domu ogrzewa zimne powietrze świeże zasysane z zewnątrz. Powietrze jest transportowane do poszczególnych pomieszczeń specjalnymi kanałami wentylacyjnymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE