| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Fundamenty. Solidna podstawa domu

Fundamenty. Solidna podstawa domu

Na fundamentach opiera się cała konstrukcja domu, fundamenty chronią też budynek przed przenikaniem wód gruntowych. Źle prowadzone prace fundamentowe mogą spowodować, że ściany będą pękać, a fundamenty przeciekać. Sprawdź, jakie są sposoby posadawiania domów jednorodzinnych? Jakie zadania stoją przed fundamentami oraz co należy zrobić, aby skutecznie spełniały swoje funkcje. Dowiedz się, jak uniknąć błędów przy wznoszeniu fundamentów.

Autor: Łukasz Kozłowski

Fundamenty to podstawa domu, mają do spełnienia wiele ważnych zadań, dlatego powinny być:

  • wystarczająco wytrzymałe, aby przenosić obciążenia całego budynku i nie dopuścić do jego nierównomiernego lub zbyt gwałtownego osiadania;
  • trwałe, aby starczyły na cały okres użytkowania budynku;
  • tak szczelne, żeby nie dopuściły do przedostania się wody gruntowej przez ściany;
  • ciepłe, nie powinno przez nie uciekać ciepło z budynku.

Błędy popełnione przy wznoszeniu czy też izolowaniu fundamentów mogą spowodować, że ściany będą pękać, a fundamenty przeciekać, zwłaszcza jeśli poziom wód gruntowych na działce jest wysoki. By fundamenty domu spełniały wszystkie wymagania, powinny być wykonane fachowo, a przede wszystkim zgodnie z zaleceniami geotechnika i projektanta.

Pamiętajmy też, że na fundamentach nie wolno oszczędzać. Jeśli nie mamy doświadczenia, lepiej nie podejmować się robienia ich samodzielnie, tylko zlecić prace fundamentowe wykwalifikowanej ekipie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Rodzaj fundamentu zależy w dużej mierze od ekspertyzy geologa. To właśnie do niej projektant (a nie wykonawca, jak to się często zdarza) dostosowuje projekt fundamentu – dotyczy to zarówno projektu indywidualnego, jak i gotowego, który i tak zawsze trzeba zaadaptować do warunków gruntowych konkretnej działki.

Nie wolno wprowadzać zmian w projekcie posadowienia budynku, ponieważ może mieć to smutne konsekwencje w postaci np. wody w piwnicy. Jeśli badań nie przeprowadzono, a po wykonaniu wykopu pod fundament okaże się, że grunt jest niezgodny z tym, co zostało założone w projekcie, trzeba będzie przeprojektować fundamenty. Jest to ostatni moment na takie zmiany, późniejsze korekty będą kosztowne.

Na jakich gruntach lepiej nie budować: ważne badania geotechniczne działki

Są grunty, na których budowa jest szczególnie utrudniona, na przykład działki z przewagą gliny lub torfu. Niebezpieczne są także grunty nasypowe, czyli lokalne nielegalne wysypiska śmieci. We wszystkich tych przypadkach potrzebne są szczególne rozwiązania izolacyjne i konstrukcyjne, które kosztują więcej niż tradycyjny fundament.

Dlatego jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej działki, warto zlecić badania geotechniczne i sprawdzić, co kryje się pod warstwą humusu.

Fundamenty a grunt

Fundamenty powinny być posadowione poniżej poziomu przemarzania gruntu na danej działce (w zależności od rejonu Polski, w jakim znajduje się dom, będzie to głębokość od 0,8 do 1,4 m). Jeśli dodatkowo dom ma być podpiwniczony, głębokość posadowienia fundamentów będzie też zależała od wysokości planowanej piwnicy.

Poza tym fundamenty muszą być dostosowane do nośności gruntu. Skąd wiedzieć, na jakiej głębokości znajduje się grunt nośny na naszej działce? Trzeba zlecić zbadanie tego geotechnikowi.

Jeśli warstwa nośna gruntu jest w miarę płytko, można fundament postawić bezpośrednio na niej, jeśli zaś jest głęboko (więcej niż 3-4 m) – fundament stawia się na palach, najczęściej żelbetowych lub studniach.

Rodzaje fundamentów: sposoby posadawiania domów jednorodzinnych

Fundamenty mogą mieć różną budowę, zależy ona od rodzaju gruntu, na którym ma być postawiony dom, oraz od tego, czy ma on być podpiwniczony:

  • tradycyjny fundament – posadowiony bezpośrednio na gruncie, składa się z ławy fundamentowej i ściany fundamentowej; można go stosować na gruntach, które nie sprawiają szczególnych kłopotów; możliwe jest wybudowanie piwnicy;
  • fundament na palachława fundamentowa oparta jest dodatkowo na żelbetowych palach, taki fundament stosuje się m.in. w przypadku terenów w przypadku terenów podmokłych; pale żelbetowe mogą sięgać na głębokość 6-10 m; możliwe jest wybudowanie piwnicy;
  • fundament na studniach – w tym wypadku ława oparta jest na studniach, takie rozwiązanie stosuje się w podobnych sytuacjach jak fundament oparty na palach; studnie mogą sięgać nawet 6-10 m w głąb ziemi; możliwe jest wybudowanie piwnicy;
  • płyta fundamentowa – jeżeli nie planujemy budowy podpiwniczenia, warto zastanowić się nad zrobieniem płyty fundamentowej.

Prace fundamentowe to zadanie, składające się z kilku etapów:

Z czego fundament: z betonu, bloczków betonowych czy pustaków? Porównanie

Fundament domu oraz zewnętrzne ściany fundamentowe muszą być solidne. W końcu to one wraz z ławami...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Betonowanie płyty fundamentowej - nasz film z...

Popularność płyty fundamentowej rośnie. Płyta lepiej izoluje część mieszkalną od chłodu i wilgoci. Tylko jak...

Drenaż - gwarancja na suchą piwnicę. Kiedy drenaż...

Drenaż: jak zrobić? Sama hydroizolacja nie zawsze wystarczy, by zapewnić piwnicy ochronę przed zamoknięciem....

Hydroizolacja fundamentów. Jak wybrać papę...

Jednym z powszechnie stosowanych materiałów do hydroizolacyji fundamentów jest papa bitumiczna....

Alternatywa dla ław i ścian fundamentowych....

Alternatywą dla tradycyjnych fundamentów jest płyta fundamentowa. Czy warto dla niej zrezygnować z ław...

Izolacja piwnic. Jak zrobić drenaż opaskowy i...

Przed laty, podstawowym rozwiązaniem stosowanym do izolacji piwnic był drenaż. Dlaczego w większości miejsc,...