Ocieplenie drewnianego stropu. Czym najlepiej ocieplić strop drewniany?

2024-12-12 19:06

Strop drewniany wymaga ocieplenia, gdy nad nim znajduje się poddasze nieużytkowe. Jak ocieplić strop drewniany? Jaki materiał się do tego najlepiej nadaje?

ocieplenie stropu drewnianego wełną mineralną
Autor: gettyimages Ocieplenie stropu drewnianego wełną mineralną

Spis treści

  1. Czym ocieplić strop drewniany?
  2. Jaka grubość ocieplenia stropu drewnianego?
  3. Czy dawać folię pod wełnę na stropie drewnianym?

Strop drewniany to prosty i szybki wariant zamknięcia przestrzeni nad parterem. Buduje się je w nowych domach murowanych lub drewnianych. Jeśli jest nad nim poddasze nieużytkowe, strop trzeba izolować termicznie, żeby ciepło z ogrzewanych pomieszczeń mieszkalnych pod nim nie uciekało w górę, na poddasze i dalej przez dach na zewnątrz. Ociepla się przegrodę między przestrzenią ogrzewaną i nieogrzewaną, dlatego termoizolację układa się w stropie lub na nim, a nie w konstrukcji dachu.

Czym ocieplić strop drewniany?

Ważne jest, żeby materiał termoizolacyjny był szczelnie rozłożony na przestrzeni między belkami stropowymi. Dlatego najwygodniej układa się tam maty lub płyty wełny mineralnej. To najczęściej stosowany materiał. Obecnie można wykorzystać także wełnę celulozową od pewnego czasu obecną na rynku. Do ocieplenia stropu drewnianego można zastosować także izolację z tych materiałów w postaci strzępków. Innym materiałem termoizolacyjnym do ocieplenia drewnianego stropu może być także piana poliuretanowa nałożona natryskiem. Płyty styropianu też ocieplą strop, ale trudno z ich wykorzystaniem uniknąć mostków termicznych na przykład na styku z belkami.

Jaka grubość ocieplenia stropu drewnianego?

Grubość warstwy termoizolacyjnej zależy od tego, jaka temperatura będzie utrzymywana na poddaszu nad stropem. Jeśli jest otwarta, nawet częściowo, klatka schodowa, ciepło będzie tam przenikać zgodnie z prawem konwekcji. Jeśli poddasze będzie oddzielone od pozostałej ogrzewanej części domu, będzie tam znacznie niższa temperatura. Zgodnie z wymogami zapisanymi w obowiązujących Warunkach technicznych (WT21), jeśli temperatura w pomieszczeniu mieści się w granicach między 8 a 16°C, współczynnik przenikania ciepła U dla stropu może wynosić maksymalnie 0,30 W/(m²K). Gdy panująca tam temperatura jest mniejsza niż 8°C, współczynnik U może być na poziomie nie większym niż 0,70 W/(m²K).

Żeby określić, jaka jest minimalna grubość ocieplenia, trzeba wziąć pod uwagę te dwa czynniki oraz współczynnik przewodzenia ciepła λ wybranego materiału termoizolacyjnego. Można wybrać materiał o takiej lambdzie, żeby ocieplenie było nieco cieńsze niż wysokość belek stropowych. W takiej sytuacji, jeśli będziemy chcieli na belkach stropowych położyć deski lub płyty budowlane, żeby móc korzystać ze strychu jako przechowalni sprzętów, powstanie pod nimi szczelina wentylacyjna.

strop drewniany
Autor: gettyimages Do ocieplenia stropu drewnianego stosuje się najcześciej maty lub płyty wełny mineralnej

Czy dawać folię pod wełnę na stropie drewnianym?

Chcąc ocieplić strop drewniany w nowym domu, trzeba pamiętać o osłonięciu go od spodu folią paroizolacyjną, żeby wilgoć, której zawsze jest trochę w powietrzu, nie przeniknęła do ocieplenia. Czyli podczas wykańczania domu na belki trzeba nabić szczelnie folię i zabudować strop płytami gipsowo-kartonowymi. Wtedy w przestrzeni nad zabudową między belkami można ułożyć ocieplenie. W miejscach trudno dostępnych pod skosami wełnę można położyć na belkach. 

Murowane starcie
Elewacja - mokra czy sucha. MUROWANE STARCIE
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie