Strop drewniany w domu murowanym - czy na murach warto oprzeć strop drewniany?

2024-02-02 15:22

Podstawową rolą stropu jest podział bryły budynku na kondygnacje. Większość domów w Polsce wznosi się w technologii murowej, więc naturalnym rozwiązaniem są stropy budowane z wykorzystaniem betonu i stali. Ale na murach można też oprzeć strop drewniany. Czy warto?

Wiązary dachowe jako strop drewniany
Autor: Tomasz Rybarczyk Decydując się na zakup więźby dachowej z wytwórni, można zrezygnować z budowy masywnego stropu nad ostatnią kondygnacją. Zastąpi go konstrukcja drewniana, którą stworzy dolny pas wiązarów

Spis treści

  1. Kiedy warto robić strop drewniany?
  2. Na wiązarach dachowych
  3. Strop belkowy
  4. Oparcie stropu na murach
Pogad@ne. Zbudowane #34 Wybieramy materiał na ściany

Kiedy warto robić strop drewniany?

W domach murowanych stropy drewniane robi się głównie jako ostatnią przegrodę nad częścią mieszkalną. Konstrukcja powstaje stosunkowo szybko, nie wymaga żadnych prac mokrych i jest tańsza niż strop masywny. Ale można też zrobić strop drewniany, który oddzieli mieszkalne kondygnacje domu murowanego. Istotne będą wówczas zarówno sposób oparcia go na murach, jak i rozwiązania konstrukcyjne, by strop dorównał parametrami tym wznoszonym w pozostałych technologiach.

Na wiązarach dachowych

Gdy zamiast tradycyjnej więźby dachowej buduje się ją z wiązarów kratowych, można wykorzystać elementy dolnego pasa jako konstrukcje stropu. Sposób obudowania stropu będzie zależał o tego, czy i w jaki sposób będzie wykorzystywana przestrzeń nad stropem. Od strony pomieszczenia użytkowego montujemy sufit podwieszony do wiązarów, a od góry poszycie stanowiące ślepą podłogę i ewentualnie kolejne warstwy wykańczające. Przestrzeń między elementami dolnego pasa wiązarów zwykle jest wypełniona izolacją termiczną.

Strop belkowy

Elementami nośnymi stropu drewnianego są belki z drewna litego, klejonego albo z materiałów drewnopochodnych. Mogą mieć też różne kształty – te z drewna litego lub klejonego są najczęściej prostokątne, pozostałe mają często przekrój dwuteowy. Wynika to z możliwości budulca, obliczeń i praktyki. Istotne są tu rozpiętość stropu oraz obciążenie, które będzie przenosił strop. Aby konstrukcja miała odpowiednią izolacyjność akustyczną, trzeba zadbać o wyciszenie tego stropu, a to decyduje o jego budowie i wyglądzie.

Dobre parametry można osiągnąć przez wypełnienie całej przestrzeni między belkami materiałem izolacyjnym. Obudowuje się wtedy strop od dołu i od góry. W tej przestrzeni można też rozprowadzić instalację. Aby podnieść standard akustyczny na stropie, można zrobić podłogę pływającą.

Gdy wykorzystuje się belki, które mają być wyeksponowanie w pomieszczeniu niższej kondygnacji, wówczas na nich robi się poszycie z desek, sklejki lub płyt OSB oraz klasyczną podłogę pływającą. Jednak takie dociążenie belek wymaga stosowania elementów o bardzo dużych przekrojach.

Oparcie stropu na murach

Stropy drewniane nie stanowią tarczy usztywniającej budynek, dlatego belek nie wpuszcza się w wieniec stropowy, ale opiera na nim. Podczas osadzania belki w ścianie trzeba oddzielić ją przekładką z folii lub papy, która zabezpieczy drewno przed podciąganiem wilgoci z muru. Najlepiej osadzać ją na warstwie zaprawy, która jeszcze nie związała, aby uniknąć koncentracji naprężeń w drewnie. Wokół belki powinno się zostawić 2-3-centymetrową szczelinę, w której swobodnie będzie krążyło powietrze, co zapobiegnie korozji biologicznej drewna. Od strony pomieszczenia można ją przysłonić drewnianą listwą.

Są też inne sposoby łączenia belek z murem, które pozwalają na przenoszenie obciążeń ze stropu na ściany. Można ich końce oprzeć na ciągłej belce (łacie) zamocowanej czołowo do muru. Można też każdą z belek opierać na kształtownikach ciesielskich zamocowanych czołowo do muru, z zastosowaniem odpowiednich kotew.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie