| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Dlaczego warto mieć płyty faliste na elewacji?

Dlaczego warto mieć płyty faliste na elewacji?

Każdy dąży do tego, aby jego elewacja budynku była trwała i efektowna. Jednym z materiałów, który może to zagwarantować są płyty faliste. Są one estetyczne, lekkie i łatwo się je montuje. Ale czy nadają się do każdej elewacji? Czy nie będą przeszkadzać w dociepleniu domu? Wyjaśniamy wątpliwości zwązane z płytami falistymi na elewacji budynków.

Elewacje wykonane z płyt falistych są trwałe. Wszyscy producenci udzielają na płyty długoletniej gwarancji, ale czasem ograniczają jej zakres tylko do pewnych właściwości materiału np.: nieprzesiąkliwości, trwałości kolorów lub własności użytkowych. Często też gwarancja jest obwarowana wieloma warunkami.

Jakie płyty faliste na twoją elewację

płyty faliste: włóknocementowe, bitumiczne, z tworzywa sztucznego i z blachy. Do ich obróbki wystarczą proste narzędzia. Oto podstawowe rodzaje płyt falistych:

  • płyty włóknocementowe - wielu osobom nadal kojarzą się ze szkodliwym dla zdrowia azbestem, ale w wytwarzanych obecnie płytach stosuje się zamiast niego bezpieczne dla zdrowia włókna syntetyczne. Materiał powstały z połączenia włókien z cementem i różnymi dodatkami łatwo pochłania wilgoć z powietrza i oddaje jej nadmiar, co zapobiega wykraplaniu się pary wodnej od spodu płyt. Płyty mają małą rozszerzalność pod wpływem ciepła i dobrze izolują akustycznie.
  • płyty bitumiczne - produkuje się z organicznych i nieorganicznych włókien łączonych bitumem. Są tanie i łatwe w obróbce.
  • płyty z tworzyw sztucznych - produkuje się z akrylu, poliwęglanu, PVC lub poliestru zbrojonego włóknem szklanym. Najpopularniejsze są płyty przezroczyste, które stosuje się tam, gdzie konieczne jest naturalne doświetlenie i gdy nie chcemy ograniczać przestrzeni pełną ścianą. Można je łączyć z innymi pokryciami falistymi – trzeba tylko dopasować wymiary fal.
  • blachy faliste - wykonuje się z ocynkowanej i powlekanej blachy stalowej, z blachy cynkowej lub aluminiowej. Elewacja i docieplenie domu z niemalowanej blachy aluminiowej odbija około 80% promieni słonecznych, dzięki czemu powierzchnia płyt nie nagrzewa się zbyt silnie.

Układanie płyt falistych na elewacjach

Płyty faliste są sztywne i lekkie. Układa się je na ruszcie drewnianym lub stalowym, mocując wkrętami, śrubami lub hakami. Można też użyć gwoździ, nitów lub specjalnych zaczepów. Rozstaw i liczbę zamocowań zwykle zaleca producent płyt.
Trzeba pamiętać, że niefachowy montaż może być powodem korozji blachy, a wtedy można stracić gwarancję. Na przykład płyt falistych z blachy powlekanej nie należy ciąć narzędziami, które podczas pracy wydzielają ciepło, niszczy ono bowiem powłokę ochronną płyty.
Wykonując elewację z płyt falistych, należy zapewnić jej wentylację: między płytami a izolacją cieplną pozostawia się wolną przestrzeń, która umożliwia swobodny przepływ powietrza. Wloty i wyloty powietrza powinny mieć odpowiednio dużą powierzchnię przekroju. Często montuje się w nich siatki lub grzebienie wentylacyjne, które uniemożliwiają ptakom wlatywanie pod elewację i zakładanie tam gniazd.

Wymiary i kolory płyt falistych na elewacje

Płyty faliste mają zwykle szerokość od 0,9 do 1,1 m oraz długość od 1,25 do 3 m. Płyty z tworzywa akrylowego mogą mieć nawet 7 m długości.
Niektórzy producenci oferują elementy do wykończenia elewacji: kształtki i elementy przejściowe (załamane pod odpowiednim kątem). Są też specjalne profile do narożników i połączeń płyt. Elementy wykończeniowe zwykle są dość drogie, więc wiele osób próbuje się bez nich obejść. Warto jednak pamiętać, że bez specjalnych profili i kształtek do wykańczania różnych szczególnych miejsc elewacji może ona sporo stracić na wyglądzie.
Najbardziej kolorowe są płyty z blach falistych. Płyty włóknistocementowe mają zwykle szarą, czerwoną, brązową lub zieloną barwę, ale można też zamówić inne kolory. Płyty bitumiczne są zazwyczaj w brązowym, zielonym lub czerwonym kolorze. Płyty z tworzyw sztucznych są bezbarwne albo w delikatnych kolorach.

Trwałość i konserwacja płyt falistych na elewacje

Elewacja z płyt falistych jest bardzo trwała: odpowiednie powłoki chronią ich powierzchnie przed zabrudzeniem i odbarwieniem przez promienie ultrafioletowe. Niektóre płyty są barwione w masie, dzięki czemu zachowują intensywne kolory przez wiele lat. Nie korodują, więc nie trzeba ich konserwować.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Bramy garażowe i drzwi wejściowe - nowe wzory,...

Producenci stwarzają nowe możliwości w projektowaniu domu dzięki kształtowaniu powierzchni bram garażowych....

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Cokół budynku - jak go ukryć w elewacji domu...

Cokół chroni dolną część budynku. Okłada się go materiałami znacznie bardziej trwałymi niż te,...

Czyszczenie elewacji. Skuteczne mycie ścian oraz...

Czasem już po kilku latach elewacja domu ulega zabrudzeniu kurzem lub sadzą. Tynk mogą też porastać...

Ocieplenie do naprawy. Odnawiamy elewację...

Systemy ociepleń nie są wieczne. Wiele domów ocieplonych metodą lekką mokrą wymaga...

Jak samodzielnie przeprowadzić metamorfozę...

Elewacja to wizytówka każdego budynku, dlatego należy zadbać, aby wyglądała zawsze świeżo i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.