| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Dlaczego warto mieć płyty faliste na elewacji?

Dlaczego warto mieć płyty faliste na elewacji?

Każdy dąży do tego, aby jego elewacja budynku była trwała i efektowna. Jednym z materiałów, który może to zagwarantować są płyty faliste. Są one estetyczne, lekkie i łatwo się je montuje. Ale czy nadają się do każdej elewacji? Czy nie będą przeszkadzać w dociepleniu domu? Wyjaśniamy wątpliwości zwązane z płytami falistymi na elewacji budynków.

Elewacje wykonane z płyt falistych są trwałe. Wszyscy producenci udzielają na płyty długoletniej gwarancji, ale czasem ograniczają jej zakres tylko do pewnych właściwości materiału np.: nieprzesiąkliwości, trwałości kolorów lub własności użytkowych. Często też gwarancja jest obwarowana wieloma warunkami.

Jakie płyty faliste na twoją elewację

płyty faliste: włóknocementowe, bitumiczne, z tworzywa sztucznego i z blachy. Do ich obróbki wystarczą proste narzędzia. Oto podstawowe rodzaje płyt falistych:

  • płyty włóknocementowe - wielu osobom nadal kojarzą się ze szkodliwym dla zdrowia azbestem, ale w wytwarzanych obecnie płytach stosuje się zamiast niego bezpieczne dla zdrowia włókna syntetyczne. Materiał powstały z połączenia włókien z cementem i różnymi dodatkami łatwo pochłania wilgoć z powietrza i oddaje jej nadmiar, co zapobiega wykraplaniu się pary wodnej od spodu płyt. Płyty mają małą rozszerzalność pod wpływem ciepła i dobrze izolują akustycznie.
  • płyty bitumiczne - produkuje się z organicznych i nieorganicznych włókien łączonych bitumem. Są tanie i łatwe w obróbce.
  • płyty z tworzyw sztucznych - produkuje się z akrylu, poliwęglanu, PVC lub poliestru zbrojonego włóknem szklanym. Najpopularniejsze są płyty przezroczyste, które stosuje się tam, gdzie konieczne jest naturalne doświetlenie i gdy nie chcemy ograniczać przestrzeni pełną ścianą. Można je łączyć z innymi pokryciami falistymi – trzeba tylko dopasować wymiary fal.
  • blachy faliste - wykonuje się z ocynkowanej i powlekanej blachy stalowej, z blachy cynkowej lub aluminiowej. Elewacja i docieplenie domu z niemalowanej blachy aluminiowej odbija około 80% promieni słonecznych, dzięki czemu powierzchnia płyt nie nagrzewa się zbyt silnie.

Układanie płyt falistych na elewacjach

Płyty faliste są sztywne i lekkie. Układa się je na ruszcie drewnianym lub stalowym, mocując wkrętami, śrubami lub hakami. Można też użyć gwoździ, nitów lub specjalnych zaczepów. Rozstaw i liczbę zamocowań zwykle zaleca producent płyt.
Trzeba pamiętać, że niefachowy montaż może być powodem korozji blachy, a wtedy można stracić gwarancję. Na przykład płyt falistych z blachy powlekanej nie należy ciąć narzędziami, które podczas pracy wydzielają ciepło, niszczy ono bowiem powłokę ochronną płyty.
Wykonując elewację z płyt falistych, należy zapewnić jej wentylację: między płytami a izolacją cieplną pozostawia się wolną przestrzeń, która umożliwia swobodny przepływ powietrza. Wloty i wyloty powietrza powinny mieć odpowiednio dużą powierzchnię przekroju. Często montuje się w nich siatki lub grzebienie wentylacyjne, które uniemożliwiają ptakom wlatywanie pod elewację i zakładanie tam gniazd.

Wymiary i kolory płyt falistych na elewacje

Płyty faliste mają zwykle szerokość od 0,9 do 1,1 m oraz długość od 1,25 do 3 m. Płyty z tworzywa akrylowego mogą mieć nawet 7 m długości.
Niektórzy producenci oferują elementy do wykończenia elewacji: kształtki i elementy przejściowe (załamane pod odpowiednim kątem). Są też specjalne profile do narożników i połączeń płyt. Elementy wykończeniowe zwykle są dość drogie, więc wiele osób próbuje się bez nich obejść. Warto jednak pamiętać, że bez specjalnych profili i kształtek do wykańczania różnych szczególnych miejsc elewacji może ona sporo stracić na wyglądzie.
Najbardziej kolorowe są płyty z blach falistych. Płyty włóknistocementowe mają zwykle szarą, czerwoną, brązową lub zieloną barwę, ale można też zamówić inne kolory. Płyty bitumiczne są zazwyczaj w brązowym, zielonym lub czerwonym kolorze. Płyty z tworzyw sztucznych są bezbarwne albo w delikatnych kolorach.

Trwałość i konserwacja płyt falistych na elewacje

Elewacja z płyt falistych jest bardzo trwała: odpowiednie powłoki chronią ich powierzchnie przed zabrudzeniem i odbarwieniem przez promienie ultrafioletowe. Niektóre płyty są barwione w masie, dzięki czemu zachowują intensywne kolory przez wiele lat. Nie korodują, więc nie trzeba ich konserwować.

Budowa ganku - budowa podłogi

Dobrze zaprojektowany i wykonany ganek jest ozdobą domu. Jego budowa jest takim samym wyzwaniem jak...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Cokół budynku - jak go ukryć w elewacji domu...

Cokół chroni dolną część budynku. Okłada się go materiałami znacznie bardziej trwałymi niż te,...

Remont ceglanej elewacji. Odnawianie murów z...

Piękne ceglane elewacje z cegieł klinkierowych lub licowych mogą z czasem stracić pierwotny urok. Niekiedy...

Dlaczego rezolowe płyty izolacyjne są lepsze od...

W świetle aktualnie zachodzących zmian dotyczących wymagań izolacyjnych stawianych przegrodom budowlanym,...

Ocieplenie do naprawy. Odnawiamy elewację...

Systemy ociepleń nie są wieczne. Wiele domów ocieplonych metodą lekką mokrą wymaga...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Z czego się robi drewniane elewacje: deski,...

Trudno o materiał, który lepiej wpisywałby dom w krajobraz. Drewno na elewacji w oczywisty...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.