| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Dlaczego warto mieć płyty faliste na elewacji?

Dlaczego warto mieć płyty faliste na elewacji?

Każdy dąży do tego, aby jego elewacja budynku była trwała i efektowna. Jednym z materiałów, który może to zagwarantować są płyty faliste. Są one estetyczne, lekkie i łatwo się je montuje. Ale czy nadają się do każdej elewacji? Czy nie będą przeszkadzać w dociepleniu domu? Wyjaśniamy wątpliwości zwązane z płytami falistymi na elewacji budynków.

Elewacje wykonane z płyt falistych są trwałe. Wszyscy producenci udzielają na płyty długoletniej gwarancji, ale czasem ograniczają jej zakres tylko do pewnych właściwości materiału np.: nieprzesiąkliwości, trwałości kolorów lub własności użytkowych. Często też gwarancja jest obwarowana wieloma warunkami.

Jakie płyty faliste na twoją elewację

płyty faliste: włóknocementowe, bitumiczne, z tworzywa sztucznego i z blachy. Do ich obróbki wystarczą proste narzędzia. Oto podstawowe rodzaje płyt falistych:

  • płyty włóknocementowe - wielu osobom nadal kojarzą się ze szkodliwym dla zdrowia azbestem, ale w wytwarzanych obecnie płytach stosuje się zamiast niego bezpieczne dla zdrowia włókna syntetyczne. Materiał powstały z połączenia włókien z cementem i różnymi dodatkami łatwo pochłania wilgoć z powietrza i oddaje jej nadmiar, co zapobiega wykraplaniu się pary wodnej od spodu płyt. Płyty mają małą rozszerzalność pod wpływem ciepła i dobrze izolują akustycznie.
  • płyty bitumiczne - produkuje się z organicznych i nieorganicznych włókien łączonych bitumem. Są tanie i łatwe w obróbce.
  • płyty z tworzyw sztucznych - produkuje się z akrylu, poliwęglanu, PVC lub poliestru zbrojonego włóknem szklanym. Najpopularniejsze są płyty przezroczyste, które stosuje się tam, gdzie konieczne jest naturalne doświetlenie i gdy nie chcemy ograniczać przestrzeni pełną ścianą. Można je łączyć z innymi pokryciami falistymi – trzeba tylko dopasować wymiary fal.
  • blachy faliste - wykonuje się z ocynkowanej i powlekanej blachy stalowej, z blachy cynkowej lub aluminiowej. Elewacja i docieplenie domu z niemalowanej blachy aluminiowej odbija około 80% promieni słonecznych, dzięki czemu powierzchnia płyt nie nagrzewa się zbyt silnie.

Układanie płyt falistych na elewacjach

Płyty faliste są sztywne i lekkie. Układa się je na ruszcie drewnianym lub stalowym, mocując wkrętami, śrubami lub hakami. Można też użyć gwoździ, nitów lub specjalnych zaczepów. Rozstaw i liczbę zamocowań zwykle zaleca producent płyt.
Trzeba pamiętać, że niefachowy montaż może być powodem korozji blachy, a wtedy można stracić gwarancję. Na przykład płyt falistych z blachy powlekanej nie należy ciąć narzędziami, które podczas pracy wydzielają ciepło, niszczy ono bowiem powłokę ochronną płyty.
Wykonując elewację z płyt falistych, należy zapewnić jej wentylację: między płytami a izolacją cieplną pozostawia się wolną przestrzeń, która umożliwia swobodny przepływ powietrza. Wloty i wyloty powietrza powinny mieć odpowiednio dużą powierzchnię przekroju. Często montuje się w nich siatki lub grzebienie wentylacyjne, które uniemożliwiają ptakom wlatywanie pod elewację i zakładanie tam gniazd.

Wymiary i kolory płyt falistych na elewacje

Płyty faliste mają zwykle szerokość od 0,9 do 1,1 m oraz długość od 1,25 do 3 m. Płyty z tworzywa akrylowego mogą mieć nawet 7 m długości.
Niektórzy producenci oferują elementy do wykończenia elewacji: kształtki i elementy przejściowe (załamane pod odpowiednim kątem). Są też specjalne profile do narożników i połączeń płyt. Elementy wykończeniowe zwykle są dość drogie, więc wiele osób próbuje się bez nich obejść. Warto jednak pamiętać, że bez specjalnych profili i kształtek do wykańczania różnych szczególnych miejsc elewacji może ona sporo stracić na wyglądzie.
Najbardziej kolorowe są płyty z blach falistych. Płyty włóknistocementowe mają zwykle szarą, czerwoną, brązową lub zieloną barwę, ale można też zamówić inne kolory. Płyty bitumiczne są zazwyczaj w brązowym, zielonym lub czerwonym kolorze. Płyty z tworzyw sztucznych są bezbarwne albo w delikatnych kolorach.

Trwałość i konserwacja płyt falistych na elewacje

Elewacja z płyt falistych jest bardzo trwała: odpowiednie powłoki chronią ich powierzchnie przed zabrudzeniem i odbarwieniem przez promienie ultrafioletowe. Niektóre płyty są barwione w masie, dzięki czemu zachowują intensywne kolory przez wiele lat. Nie korodują, więc nie trzeba ich konserwować.

Przeczytaj dodatkowo:
Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Płytki klinkierowe w systemach ociepleń. Jak...

Klinkierowe płytki są tańsze od cegieł klinkierowych, a wykończone nimi elewacje do złudzenia przypominają...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Thermo drewno: deski na taras - konkurencja dla...

Thermo drewno dzięki swoim właściwościom, konkuruje z drewnem egzotycznym. Czy thermo drewno to dobre...

Wykwity na klinkierze. Skąd się biorą, jak im...

Elewacja lub ogrodzenie obłożone klinkierem wyglądają bardzo estetycznie i ekskluzywnie. Jednak po jakimś...

Dach dobrze wykończony. Jakie znaczenie ma...

Podbitka dachowa nie jest widoczna na pierwszym planie, ale jej brak z pewnością szybko zauważymy. Poza...