| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Po czym idzie kominiarz?

Po czym idzie kominiarz?

Trudno sobie wyobrazić konserwację pokrycia dachowego, czyszcznie rynien, naprawę urządzeń antenowych i pracę kominiarza bez dostępu do dachu.

Autor: Wiktor Greg

Wybór drogi na dach jest uzależniony od kąta nachylenia połaci i wykorzystania przestrzeni pod nim. Jednak zawsze droga ta musi być niezawodna. Dlatego ważny jest nie tylko wygląd akcesoriów umożliwiających wyjście, ale przede wszystkim to, w jakim stopniu gwarantują one bezpieczne i szybkie dostanie się na dach.

Drabinka na zewnątrz

Powinna zaczynać się n wysokości około 1 m od ziemi, by uniemożliwić dzieciom dostanie się na dach. Innym rozwiązaniem jest drabina dwudzielna, której dolna część o wysokości około 150 cm może być zdemontowana i schowana. Ważne, by powierzchnia stopni była antypoślizgowa, np. dzięki zastosowaniu blachy łezkowanej lub kraty drobnowymiarowej. Najbezpieczniej, gdy drabinka jest zamontowana na ścianie najwyższej kondygnacji – prowadzi z balkonu lub tarasu. Jednak w takiej sytuacji niedogodnością jest to, że trzeba przejść przez dom, by dostać się na dach.

Schody zewnętrzne

Rozwiązaniem bardziej dekoracyjnym niż drabinka są kręte schody zewnętrzne. Mogą one prowadzić z tarasu na niższej kondygnacji. Ich konstrukcja jest wykonana z grubościennej rury z przyspawanymi kasetami, do których są przykręcone stopnie – z blachy antypoślizgowej lub zaimpregnowanego drewna (dębu, buku, jesionu). Natomiast balustrady mogą być z prętów i linek. Najczęściej całe schody są zabezpieczone antykorozyjnie cynkowaniem ogniowym i powłokami malarskimi. Mogą też być zrobione z polerowanej lub szlifowanej stali nierdzewnej.

Wyłaz dachowy – klapa

Najczęściej są umieszczane nad klatką schodową. W dachach skośnych ich rozmieszczenie jest uzależnione od rozstawienia krokwi – odstęp między ramą wyłazu a krokwiami, do których jest mocowana, w sumie nie może być większy niż 7 cm (dwóch stron).

Na dużym, skośnym dachu z kilkoma kominami najlepiej umieścić dwa włazy w pobliżu kominów (nie będą wówczas potrzebne ławy kominiarskie).

Wyłazy produkuje się w kilku wymiarach – najmniejsze 45 x 55 cm, największe 120 x 120 cm. Zamówienie wyłazu o wymiarach innych niż standardowe wiąże się z 20-30% wyższą ceną. Klapa może być wykończona blacha cynkową pokrytą farbą podkładową lub lakierem proszkowym lub przezroczysta – z poliwęglanu komórkowego.

Aby klapa była jak najmniej widoczna, można ja wykonać tym samym materiałem co połacie. Najłatwiej zrobić to na dachu krytym gontem bitumicznym i blachą.

Jeśli właz jest montowany nad pomieszczeniem ogrzewanym, duże znaczenie m jego izolacyjność termiczna. Niektórzy producenci oferują izolowane termicznie włazy o niskim współczynniku przenikania ciepła. Niektóre włazy mają także dodatkowe zabezpieczenia chroniące przed włamaniem, wzmocniona dodatkowo od środka, ze sworzniem w zawiasach zabezpieczonym przed możliwością wybicia go po zamknięciu pokrywy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec

Drabinka zewnętrzna

Autor: Mariusz Bykowski

Stopnie kominiarskie na dachu 

Okno w dachu

Może się znaleźć w jednym z pomieszczeń poddasza pod dachem skośnym lub płaskim. Okna do dachów płaskich mają drewnianą podstawę montowaną w stropodachu i nachyloną do niego pod kątem 19°. Dopiero na niej umieszcza się okno do poddaszy. Okna - włazy najczęściej mają wymiary: 66 x 98 lub 118 cm albo 78,94 lub 114 x 140 cm i są przeznaczone do pomieszczeń ogrzewanych. Dlatego łączy się je z pokryciem dachu specjalnymi kołnierzami uszczelniającymi. Masa plastyczna umieszczona na ich spodniej stronie umożliwia  szczelne przyklejenie go do pokrycia i dzięki temu gwarantuje termoizolacyjność. Niektóre firmy oferują uniwersalne kołnierze do wszystkich typów pokryć, inne dwa typy kołnierzy uszczelniających – do pokryć falistych i płaskich.

Uwaga! Aby prawidłowe ułożenie izolacji termicznej było możliwe, otwór w dachu powinien być o 5-7 cm większy niż szerokość włazu. Wybierając okno – właz do dachu spadzistego, zawsze należy wziąć pod uwagę kąt nachylenia połaci. Na rynku są różne rozwiązanie dostosowane do różnych kątów nachylenia dachów, otwierają się na bok lub do góry.

Nieocieplany wyłaz-okno

Takie wyłazy nadają się jedynie do montażu na poddaszu nieużytkowym, gdy ocieplenie znajduje się na stropie nad ostatnią kondygnacją.

Schodki składane z klapą

Mogą prowadzić na strych lub stropodach. W drugim wypadku montowane są dwie klapy – od zewnątrz klapa wyłazowa, od wewnątrz schody z klapą. Klapa (grubości 3,6-6,6 cm) to zwykle rama z drewna sosnowego oklejona z dwóch stron płytami HDF, między którymi znajduje się warstwa styropianu 3-6 cm. W zestawach z klapą są składane schody drabiniaste lub nożycowe. Pierwsze robi się ze stali lub z drewna – mogą mieć poręcze i uchwyty z obu stron. Drugie z reguły są stalowe. A ich stopnie powinny być wykończone antypoślizgowo.

Uwaga! Termoizolacyjność takiego wyjścia do pomieszczenia nieużytkowego poprawia przykrycie otworu płytą polistyrenu ekstradowanego grubości 12 cm i zamknięcie klapy ze schodami.

Stopnie i ławy kominiarskie

Przy nachyleniu dachu mniejszym niż 30° elementy umożliwiające chodzenie należy montować co 70 cm (w co drugim rzędzie dachówek). Gdy nachylenie jest większe niż 30°, montuje się je co 35-40 cm (w każdym rzędzie dachówek). Ława kominiarska ma najczęściej szerokość 25 cm i długość od 40 do 300 cm. Stopień kominiarski składa się z części mocującej wykonanej z płaskownika stalowego (40 x 4 mm) oraz ze stopy i rączki z blachy grubości 2 mm. Stopnie dają możliwość chodzenia jak po drabinie, a długa ława wzdłuż kalenicy stanowi drogę poziomą, gdy na dachu jest jeden wyłaz i kilka kominów. Stopnie i ławy kominiarskie są zrobione z ocynkowanej ogniowo blachy stalowej lakierowanej lub malowanej proszkowo na dowolny kolor.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Montaż paneli fotowoltaicznych - sprawdź na co...

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych oraz ich usytuowanie ma duży wpływ na wydajność instalacji i...

Dach dwuspadowy: projekt dachu. Zalety dachów...

Dach dwuspadowy jest najprostszy w konstrukcji, a zarazem najbardziej tradycyjny i utrwalony w polskim...

Rynny ukryte w elewacji. System Galeco Bezokapowy...

Dachy dwuspadowe bez okapu i ukryte rynny są często jednymi z elementów nowoczesnej bryły budynku....

Dobrze doświetlony dom z płaskim dachem

Czy nowoczesny dom z płaskim dachem można doświetlić od góry. Oczywiście! Dzięki odpowiednio dobranym...

Szczelne systemy rynnowe

Aluminium, tworzywo sztuczne a może stal? Sprawdź, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT