Oczyszczalnie bezzapachowe
Czy na rynku są oczyszczalnie bezzapachowe? Jaką oczyszczalnie wybrać, chcąc postawić na bezwonność?
Oczyszczalnie bezzapachowe - słów kilka o osadniku gnilnym
Na początek, powinniśmy odpowiedzieć sobie na inne pytanie, mianowicie: czym jest osadnik gnilny? Dopiero wówczas, poznawszy ten ważny element budowy większości przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, będziemy w stanie określić, czy jesteśmy w stanie uniknąć nieprzyjemnych zapachów. Osadnik gnilny to nic innego jak wstępny zbiornik oczyszczania ścieku. To tutaj bezpośrednio trafia ściek z naszego domu. Dopiero później, przepływa do kolejnych zbiorników. W osadniku gnilnym nie ma systemu napowietrzania, dlatego dochodzi w nim do procesów beztlenowych. Procesem gnilnym nazywamy proces beztlenowy. Za proces beztlenowy odpowiadają bakterie beztlenowe. Bakterie beztlenowe to takie, które możemy spotkać w zbiornikach bezodpływowych. Zbiorniki bezodpływowe to nic innego jak klasyczne szamba. Klasyczne szambo wydziela nieprzyjemny zapach. Zatem, biorąc pod uwagę powyższe analogie, możemy łatwo stwierdzić, że osadnik gnilny, nazywany też osadnikiem wstępnym, wydziela nieprzyjemny zapach. Odpowiedzialność za to ponoszą bakterie beztlenowe, rozmnażające się w ścieku w technologiach bazujących na osadnikach wstępnych.
Dlaczego w oczyszczalniach montuje się osadnik gnilny, skoro powoduje on nieprzyjemne zapachy?
Osadnik gnilny zatrzymuje większe zanieczyszczania. Tłuszcze i gazy wypływają na powierzchnię i tworzą kożuch. Natomiast cięższe substancje opadają na dno zbiornika, gdzie poddawane są tylko częściowemu rozkładowi poprzez procesy beztlenowe. Musimy jednak pamiętać, że wspomniane zanieczyszczenia nie znikają, co za tym idzie, osadnik wstępny potrzebuje opróżniania podobnie jak klasyczne szambo.
Proces tlenowy zachodzący w bioreaktorze oczyszczalni
Biologiczne oczyszczalnie ścieków z osadnikiem gnilnym to urządzenia wyposażone w kilka następujących po sobie komór/zbiorników. Pierwsza, największa objętościowo komora/zbiornik to właśnie osadnik gnilny, który często stanowi nawet 2/3 całkowitej objętości oczyszczalni. Kolejna komora oczyszczalni biologicznej to bioreaktor. Następuje w nim właściwe oczyszczanie ścieków. Dzieje się to dzięki napowietrzaniu i powstającym w tych warunkach procesie tlenowym. Trzeba zaznaczyć, że proces tlenowy nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Napowietrzanie sprzyja rozwojowi bakterii tlenowych (osad czynny), które żywią się zanieczyszczeniami pozostającymi w ścieku. Efektem tego procesu jest oczyszczanie wody i możliwość jej ponownego wprowadzenia do środowiska. Można to zrobić poprzez odprowadzenie do gruntu (drenaż, studnia chłonna) albo wód powierzchniowych. Dobrą alternatywą jest także jej magazynowanie w szczelnym zbiorniku i używanie do nawadniania roślin ozdobnych.
Co mogę zrobić, jeżeli nie chcę nieprzyjemnych zapachów? Czy biologiczna oczyszczalnia ścieków spełni moje oczekiwania?
Odpowiedź brzmi: tak, jeżeli dobiorę odpowiednią technologię. Chcąc postawić na coś bezwonnego, nie musimy rezygnować z oczyszczalni biologicznej. Powinniśmy natomiast zrezygnować z osadnika gnilnego. Na szczęście, od dziesięciu lat, na rynku obecna jest firma Eko House. Ich oczyszczalnie bazują na bezwonnej technologii VH. Jej unikalność polega na specjalnie opracowanej technice napowietrzania ścieku i rezygnacji z montażu osadnika wstępnego.
Autor: Eko House
5 rzeczy, które sprawią, że pokochasz technologię VH
- Bezwonność. To bardzo ważne zwłaszcza dla osób, które są już posiadaczami szamba i szukają lepszej alternatywy.
- Cena. Zamiast trzech zbiorników kupujemy jeden, więc w cenę jest wliczone mniej materiału. Co za tym idzie, koszt produkcji jest mniejszy i cena nie musi być wygórowana.
- Kompaktowość. Koszt montażu przydomowej oczyszczalni ścieków z osadnikiem wstępnym jest wyższy od kosztu montażu oczyszczalni VH, która jest urządzeniem kompaktowym. Ta cecha nie dość, że łączy się z kosztem inwestycji, to jeszcze sprawia, że montaż można przeprowadzić samodzielnie. Rozkopanie mniejszej powierzchni działki, większe pole manewru jeżeli chodzi o zachowanie przepisowych odległości od poszczególnych obiektów, także są atutami.
- 10 lat gwarancji. Dla wielu klientów to bardzo ważne. Co więcej, gwarancja obowiązuje także tych klientów, którzy zdecydują się na samodzielny montaż urządzenia.
- Ekologia. Świat idzie ku ekologii i większość społeczeństwa stawia właśnie na ten aspekt utylizacji ścieków. BIO oczyszczalnie Eko House nie wydzielają brzydkich zapachów i pozwalają na ponowne wprowadzenie do środowiska wody, będącej w niektórych rejonach świata towarem deficytowym.
Oczyszczalnia bezwonna, konkurencyjna cenowo, kompaktowa – jak to możliwe?
Wszystkie te cechy dotyczą zarówno modeli w wersji Premium jak i Light i sprowadzają się do zastosowania odpowiedniej technologii. Pozwala ona zrezygnować z budowania oczyszczalni złożonej z kilku dużych komór ułożonych jedna po drugiej, w tym z osadnika gnilnego. Brak osadnika gnilnego to brak nieprzyjemnych zapachów. Ograniczenie wielkości całego urządzenia to zarówno kompaktowość jak i użycie mniejszej ilości materiału, co przekłada się na możliwość zredukowania ceny. Należy także pamiętać, że przy doborze takiej oczyszczalni nie określa się pojemności bioreaktora. Ważna jest przepustowość dobowa, czyli ilość ścieków jaką urządzenie może przerobić w ciągu 24H.
Dozowanie biopreparatów, dawkowanie bakterii
Łatwo spotkać się z opinią, że oczyszczalnie biologiczne potrzebują cyklicznego dosypywania bakterii i należy wliczyć to w koszt eksploatacji takiej oczyszczalni. Tak samo, jak w przypadku brzydkich zapachów, nie dotyczy to wszystkich oczyszczalni biologicznych dostępnych na rynku. W przypadku BIO oczyszczalni VH, pracującej w oparciu o niskoobciążony osad czynny, ten problem nie występuje. Bakterie dozujemy jedynie na starcie eksploatacji. W dobrze funkcjonującej oczyszczalni nie ma potrzeby dodawania ani bakterii, ani biopreparatów. Osad czynny (żywa zawiesina bakterii tlenowych) rozwija się samoczynnie pod wpływem pożywienia (ścieki) oraz napowietrzania (tlenu).