Proces przyłączeniowy z perspektywy dużego miasta

2024-10-08 0:05 Materiał sponsorowany

Budowa przyłączy energetycznych w strukturze miejskiej to złożone zadanie, które wiąże się z licznymi wyzwaniami. Ze względu na dużą koncentrację zaludnienia oraz ścisłą zabudowę, proces ten wymaga szczegółowego planowania i precyzyjnej realizacji. Kluczem do sukcesu jest także skuteczna koordynacja działań, komunikacja z mieszkańcami oraz wdrażanie nowoczesnych technologii, które pozwolą na sprawną i bezpieczną realizację projektów energetycznych. O tym obszarze działalności firmy Stoen Operator opowiada Grzegorz Kobeszko, szef pionu Realizacja Inwestycji Przyłączeniowych.

Portal przyłączeniowy Stoen Operator
Autor: Stoen Operator

Zanim opowiemy o szerszych aspektach procesu przyłączeniowego, zacznijmy od podstaw. Czym jest przyłącze i na czym polega przyłączenie budynku do sieci energetycznej?

Przyłącze elektroenergetyczne to odcinek linii energetycznej, który służy do połączenia instalacji elektrycznej danego obiektu z lokalną siecią energetyczną. Przyłącze może być kablowe (gdy linia kablowa ułożona jest pod ziemią) lub napowietrzne (gdy przewody umieszczone są na słupach). Najczęściej, zwłaszcza na terenach miejskich, buduje się podziemne linie kablowe. Są trwalsze oraz lepiej komponują się z otoczeniem. Przyłącze jest niezbędne do tego, żeby w budynku popłynął prąd. Sam proces przyłączenia do sieci nazywamy procesem przyłączeniowym. Energię elektryczną za pomocą przyłącza doprowadza do budynków Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD). W Warszawie jest nim Stoen Operator.

Czy przyłączenie budynku jest skomplikowanym procesem?

I tak, i nie. Mamy wiele aspektów, które wpływają na termin realizacji takiej inwestycji. Jednym z nich jest dostępność sieci w określonej lokalizacji. W przypadku, gdy jest ona już gotowa na przyłączenie instalacji naszego budynku, prace przebiegną sprawniej – mówimy tu o procesie bezinwestycyjnym. Natomiast, jeśli OSD musi wybudować lub zmodernizować fragment sieci (np. wybudować złącze, wymienić kabel czy transformator w stacji), to proces jest dużo bardziej złożony i może trwać znacznie dłużej. W takiej sytuacji używamy terminu „proces inwestycyjny”.

Kolejna kwestia wiąże się z samym terenem, na którym działamy. W dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, infrastruktura podziemna jest bardzo skomplikowana. W jednym miejscu, na pasie o szerokości od kilku do kilkunastu metrów mogą znajdować się rury wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, a także sieci telekomunikacyjne i pozostała infrastruktura drogowa. Projektując i wykonując nowe przyłącza elektroenergetyczne trzeba ten fakt uwzględniać, aby uniknąć uszkodzeń, które mogłyby prowadzić do poważnych awarii lub zagrożeń bezpieczeństwa. Często powstaje kilka wariantów projektu, a dla wybranej wersji trzeba uzyskać akceptację innych zarządców infrastruktury (np. ciepłowniczych, gazowych, wodociągowych, telekomunikacyjnych, kolejowych, tramwajowych, drogowych itp.). Taki proces, choć wydłuża czas budowy przyłącza, jest etapem koniecznym.

W naszych pracach musimy także brać pod uwagę samą przestrzeń miejską, sąsiedztwo ruchliwych ulic i chodników, budynków mieszkalnych, biurowców i innych obiektów użyteczności publicznej. By zapewnić bezpieczeństwo Stoen Operator opracowuje projekt czasowej organizacji ruchu, który podlega uzgodnieniu z jednostkami miejskimi.

Nie bez znaczenia są także plany miasta Warszawa dotyczące rozwoju miejskiej zieleni. Coraz częściej nasza spółka prowadzi prace metodami bezwykopowymi lub z uwzględnieniem zabezpieczania czy odtworzenia zieleni po pracach. Może to wydłużać proces odbioru terenu i zakończenia całej inwestycji.

Już te czynniki pokazują, że proces przyłączeniowy może być prosty i trwać od kilku dni do kilku miesięcy, ale może też, ze względu na pojawiające się przeszkody, wydłużać się nawet do kilku lat. Dlatego każda inwestycja zakończona w terminie, z zadowolonym klientem u boku, daje nam ogromną satysfakcję.

Przypuszczamy, że mieszkańcy, użytkownicy budynków, czy, ogólnie rzecz ujmując, klienci Waszej firmy nie są świadomi, jak to złożony projekt?

To prawda, rzadko zdają sobie sprawę, że nie wszystko zależy wyłącznie od Operatora. Chcę tu podkreślić, że również płynna współpraca z osobą czy instytucją, która składa wniosek o przyłączenie, jest niezwykle ważna.

Jak przebiega ten etap?

Najprościej i najszybciej wniosek można złożyć przez Portal Przyłączeniowy na stronie https://przylacza.stoen.pl/. Można również to zrobić w biurze Stoen Operator przy ul. Rudzkiej 18, przesłać dokument pocztą lub mejlem. Jednak te sposoby wydłużają czas przyłączania.

Wniosek powinien zawierać podstawowe informacje o planowanej inwestycji, m.in. takie jak:

  • dane wnioskodawcy,
  • lokalizacja obiektu,
  • planowana moc przyłączeniowa (to współczynnik, który informuje o maksymalnym możliwym zużyciu energii, jakie może wystąpić w trakcie użytkowania danego sprzętu),
  • rodzaj przyłączanego obiektu (np. mieszkanie, dom jednorodzinny, zakład przemysłowy),
  • przewidywany termin poboru energii,
  • wnioskowany rodzaj przyłącza (kablowe czy napowietrzne),
  • oświadczenie o posiadaniu prawa do korzystania z nieruchomości.

Po tym, jak otrzymamy wniosek o podłączenie do sieci, nasi specjaliści zaczynają sprawdzać, czy jest to w ogóle możliwe. Muszą wziąć pod uwagę, jak sieć jest zbudowana i jak bardzo już obciążona. W przypadku większych projektów, jak fabryki czy osiedla mieszkaniowe, mogą być potrzebne dodatkowe badania. To znaczące inwestycje, które będą wpływały na lokalną sieć elektroenergetyczną.

Gdy analiza techniczna jest gotowa, a jej wynik pozytywny, pracownik Stoen Operator przygotowuje umowę i wysyła ją do klienta z warunkami przyłączenia. Jest to dokument, w którym znajdują się kwestie techniczne, finansowe i terminy realizacji kolejnych etapów. Podpisana obustronnie umowa oznacza początek prac. Powstają projekty przyłącza i pracownicy Stoen Operator wykonują je w konkretnym budynku.

To, jak duża jest nasza inwestycja i jak skomplikowane dokumenty formalne są niezbędne, wpływa na czas realizacji usługi. Informacje na temat postępu procesu można śledzić na Portalu Przyłączeniowym lub kontaktując się z opiekunem z naszej spółki.

Po zakończeniu całego procesu budowy nowej sieci nadchodzi czas na ostatni etap: formalne podłączenie obiektu do sieci elektroenergetycznej i uruchomienie całego systemu. Po wykonaniu wszystkich prac technicznych operator przeprowadza ostatnie testy i inspekcje, żeby mieć pewność, że wszystko działa tak, jak powinno. Kiedy wszystko jest już gotowe, pracownicy spółki instalują liczniki i oficjalnie włączają budynek do sieci.

Wspomina Pan o Portalu Przyłączeniowym. Czym jest to narzędzie?

To jedna z trzech naszych platform, która ma pomóc usprawnić nie tylko cały proces monitorowania oraz nadzoru nad realizacją inwestycji przyłączeniowych, a także kontakt klienta z nami. Pomysł rozwijał się przez kilka lat, na przestrzeni których uruchomiliśmy samoobsługowe portale. To właśnie Portal Przyłączeniowy – adresowany do naszych klientów i dwie platformy, z których korzystają firmy podwykonawcze odpowiedzialne za realizację poszczególnych etapów procesu przyłączeniowego. To Portal Projektanta oraz Portal Wykonawcy. Wspierają one pracę wielu osób, które pracują przy rozbudowie sieci elektroenergetycznej na obszarze Warszawy.

Jakie korzyści mają Państwa klienci, którzy zalogują się na ten portal?

Przede wszystkim nie wprowadziliśmy wymogu zakładania konta na Portalu Przyłączeniowym. Wniosek można złożyć również bez logowania. Jednak założenie konta i logowanie się do portalu pozwala szybciej załatwić sprawę, śledzić swoje aktualne i historyczne zgłoszenia, a także otrzymywać powiadomienia o potrzebie jakichkolwiek działań.

Platforma działa już 4 lata i mamy wiele pozytywnych opinii z nią związanych. Z punktu widzenia użytkownika Portalu Przyłączeniowego obsługa formularzy aplikacyjnych jest dużo prostsza, praktyczniejsza i szybsza. Nie trzeba już umawiać się osobiście na wizytę i mieć wielu dokumentów. Portal jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i smartfonach.

Sekcja formularzy zawiera listę dokumentów podzieloną na kategorie. Klient może znaleźć formularz, którego potrzebuje, nawet jeśli nie zna jego dokładnej nazwy. Po wybraniu odpowiedniego wniosku może go łatwo wypełnić. Na portalu jest również interaktywny kalendarz, za pomocą którego nasz klient może wybrać dogodny dla siebie termin kontaktu, wizyty czy montażu licznika. Nie ma zatem konieczności ustalania szczegółów z podwykonawcami. Po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego otrzymuje on potwierdzenie, a w nim podsumowanie wszystkich informacji.

W Portalu jest również możliwość dokonywania płatności online. Wcześniej Stoen Operator wysyłał rachunki i faktury mejlem lub pocztą. Dzięki temu niepotrzebne są papierowe dokumenty. Prostszy proces płatności to jedna z kluczowych korzyści uruchomienia nowego portalu i usprawnienia istniejącego systemu obsługi klienta. Obecnie 90% wniosków z obszaru przyłączeń, zarówno tych kierowanych do klientów indywidualnych, jak i do firm, jest już w wersji online.

Wspomnę tylko, że od lipca 2021 roku firmy projektowe, które z nami współpracują, realizują wszystkie zlecenia z wykorzystaniem Portalu Projektanta. W zeszłym roku stworzyliśmy również Portal Wykonawców. Tak jak w przypadku Portalu Projektanta, zależało nam na usprawnieniu współpracy, przeniesieniu dotychczasowych kanałów komunikacji (osobistych wizyt w biurze czy mejli) na te wykorzystujące platformę cyfrową. W tym przypadku ważne było, aby wykonawcy mieli możliwość dostępu do tej platformy nawet w trakcie pracy na budowie.

Realizujecie zatem wiele zadań i wprowadzacie liczne ułatwienia dla klientów.

Tak. Stoen Operator jako stołeczny Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD) realizuje przyłącza do kluczowych inwestycji m. st. Warszawa. Należą do nich m.in. wszystkie linie Metra Warszawskiego czy tramwaj na Wilanów. Spółka wykonywała również przyłącza do wielu budynków oświatowych: żłobków, przedszkoli, czy szkół lub terenów rekreacyjnych jakimi są Bulwary Wiślane. Doświadczenie przy tak ważnych i złożonych inwestycjach pozwala nam sprawnie planować i realizować kolejne przedsięwzięcia służące mieszkańcom Warszawy i okolic.

W taki sposób wypełniamy leżące na nas zobowiązania rozwoju sieci elektroenergetycznej stolicy, wykorzystując nowoczesne technologie. Cyfrowa transformacja dzieje się tu i teraz. Stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na wszystkie obszary działalności różnych organizacji, w tym również na obsługę klienta czy też zarządzanie projektami. Energetyka nie jest tu wyjątkiem. Nowoczesne systemy zarządzania energią, inteligentne sieci i rosnące zapotrzebowanie na energię ze źródeł odnawialnych wymuszają na inwestorach wykorzystywanie innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań. Dzięki nim transformacja energetyczna nabiera realnych wymiarów i obniża niekorzystny wpływ na środowisko.

Stoen Operator - Grzegorz Kobeszko, szef pionu Realizacja Inwestycji Przyłączeniowych
Autor: Stoen Operator Grzegorz Kobeszko, szef pionu Realizacja Inwestycji Przyłączeniowych