Czy twój dom jest odporny na cyberataki? Zagrożenia związane z inteligentnymi systemami

2025-04-09 11:16

Inteligentny dom kusi wieloma zaletami, ale może stać się też źródłem zagrożeń. Czy urządzenia z kategorii Internetu Rzeczy (IoT) mogą zostać zaatakowane przez hakerów? Czy inteligentny dom można zhakować? Jak cyberprzestępcy mogą utrudnić życie mieszkańcom dom?

Spis treści

  1. Komputer, kamery, internet - można to zhakować
  2. Cyberataki na inteligentny dom
  3. Haker może wejść do sieci przez aplikację do... pralki
  4. Co może w domu zrobić nam haker?
Pogad@ne. Zbudowane | Extra Inteligentny dom - prościej się nie da!
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Komputer, kamery, internet - można to zhakować

W naszych domach jest coraz więcej urządzeń wyposażonych w komputer, często też kamerę, mikrofon itp. i podłączonych do sieci internetowej. To bardzo wygodne, będąc w pracy, móc sprawdzić, co się dzieje przed domem albo gdy lodówka poinformuje nas, że kończy się jogurt i masło. Wielu użytkowników stara się tak konfigurować inteligentne urządzenia w swoim domu, żeby stanowiły jeden system. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że urządzenia Internetu Rzeczy mogą zostać zaatakowane przez cyberprzesęepców.

Wojciech Głażewski, dyrektor firmy Check Point Software Technologies w Polsce, w wypowiedzi dla Dziennika.pl, zwraca uwagę, że:

Każde urządzenie łączące się z siecią Wi-Fi jest jak nowy punkt wejścia do domu. Wielu użytkowników inteligentnych urządzeń domowych nie jest w pełni świadomych zagrożeń bezpieczeństwa związanych z urządzeniami IoT i często nie ma wiedzy na temat tego, jak prawidłowo je zabezpieczyć. Ten brak świadomości może skutkować słabymi praktykami bezpieczeństwa, takimi jak pozostawienie domyślnych haseł bez zmian lub zaniedbywanie regularnej aktualizacji oprogramowania sprzętowego.

Cyberataki na inteligentny dom

Oto najczęstsze rodzaje ataków hakerskich na domy:

  • dostęp do urządzeń przez osoby nieuprawnione,
  • kradzież danych,
  • podglądanie,
  • awaria lub paraliż budynku,
  • ataki DDoS.

Czytaj też: Inteligentny dom – jaki system wybrać, by cieszyć się smart home? Jak przygotować instalacje pod inteligentny dom?

Haker może wejść do sieci przez aplikację do... pralki

Wbrew pozorom niewinne urządzenia typu sterowana zdalnie pralka, odkurzacz czy roleta zewnętrzna mogą stanowić drzwi, przez które hakerzy dostaną się do naszej domowej sieci. W efekcie mogą przejąć kontrolę nad inteligentnym zamkiem w drzwiach wejściowych i bramą wjazdową, co otworzy drogę dla złodziei. Dlatego warto aktualizować zabezpieczenia i często zmieniać hasła dostępowe.

Polecamy także: Alarm domowy bezprzewodowy, czyli zestawy alarmowe bez kabli. Czy warto kupić alarm bezprzewodowy?

Co może w domu zrobić nam haker?

Większe niebezpieczeństwo niesie kradzież danych osobowych, haseł dostępu do komputera i konta bankowego. Kolejnym krokiem będzie pozbawienie nas oszczędności, a może być też zablokowanie kart kredytowych, co może sparaliżować nasze życie. Jeśli przejmą urządzenia z kamerą czy mikrofonem, mogą szpiegować domowników. Cyberatak na urządzenia domowe może także umożliwić dostęp do zarządzania systemem oświetlenia, zasilania w wodę, a co gorsza – ogrzewania budynku. Jeżeli takie wydarzenie będzie mieć miejsce zimą, przy dużych mrozach, nie tylko zmusi nas do zastosowania awaryjnego ogrzewania (jeśli je mamy), może także doprowadzić do zniszczenia systemu grzewczego, bo rury z lodowatą wodą popękają. Gdy wykonujemy pracę zdalnie, cyberprzestępcy przez nasze urządzenia domowe mogą włamać się nawet do komputera firmowego. Nasze urządzenia zhakowane przez przestępców mogą zostać wykorzystane jako tak zwane boty zombie do ataku na system komputerowy lub usługę sieciową i ich zablokowanie na skutek wykorzystania wszystkich możliwych zasobów (DDoS - distributed denial of service, odmowa dostępu).

Murowane starcie
Dom - budować czy kupić gotowy. MUROWANE STARCIE
Murator Google News