Alarm domowy bezprzewodowy, czyli zestawy alarmowe bez kabli. Czy warto kupić alarm bezprzewodowy?
Jeżeli chcemy zainstalować alarm w budynku, w którym wnętrza są już wykończone, to powinniśmy rozważyć wybór systemu bezprzewodowego.
Alarm domowy bezprzewodowy do domu jednorodzinnego lub mieszkania
Popularne systemy alarmowe do domów i mieszkań składają się z czujek, które komunikują się z centralą alarmową. Gdy centrala otrzymuje z czujki informację o wykryciu zagrożenia, uruchamia komunikator lub sygnalizator – syrenę i światło ostrzegawcze. Elementy te są umieszczone w różnych częściach budynku i żeby mogły ze sobą współpracować, trzeba je jakoś ze sobą połączyć. Można to zrobić przewodami elektrycznymi.
Ich rozprowadzenie nie stanowi większego problemu, póki dom jest w stanie surowym. Gdy na ścianach jest już wygładzony i pomalowany tynk, jest to już znacznie trudniejsze. Żeby uniknąć widocznych w mieszkaniu przewodów, trzeba ponieść koszt remontu, który może nawet przekroczyć cenę elementów potrzebnych do działania alarmu. Wtedy warto rozważyć wybór alarmu domowego bezprzewodowego – systemu, w którym sygnały między poszczególnymi elementami są przesyłane w postaci fal radiowych.
Rozważając montaż bezprzewodowego systemu alarmowego, można mieć obawy, czy będzie on niezawodny. Komunikacja pomiędzy jego elementami odbywa się drogą radiową, więc jest bardziej podatna na zakłócenia niż w systemach przewodowych. Jednak na rynku są dostępne urządzenia, z których da się zbudować skuteczny, dobrze działający alarm bez kabli. Nowoczesne sieci bezprzewodowe są bardziej stabilne i reagują szybciej niż te sprzed kilku czy tym bardziej kilkunastu lat. Poprawiła się także oferta dostępnych elementów systemu alarmowego oraz ich funkcjonalność, dzięki czemu skuteczność ochrony, jaką zapewnia alarm bezprzewodowy, może być większa.
- Sprawdź też: Ochrona domu: system alarmowy, czujka ruchu, aktywne bariery podczerwieni i inne zabezpieczenia przed włamaniem
System alarmowy do domu – wybór elementów
Podstawą jest centrala alarmowa. Mogą z nią współpracować różnego rodzaju czujki – ruchu, dymu, zalania, temperatury, kontaktrony, ochrony obwodowej – a także manipulatory i piloty umożliwiające włączanie i wyłączanie systemu, otwieranie bramy wjazdowej i garażowej lub sterowanie oświetleniem zewnętrznym oraz sygnalizatory optyczne i akustyczne wewnętrzne i zewnętrzne. Ważnym elementem są moduły komunikacji GSM/GPRS, które umożliwiają wysyłanie powiadomień z centrali alarmowej w wiadomościach SMS, oraz moduły LAN do sterowania alarmem za pomocą urządzeń mobilnych i zwiększające funkcjonalność systemu.
Przy wyborze alarmu najlepiej zacząć od wyboru elementów, które gwarantują najlepszą ochronę obiektu. Do tego jest potrzebna dokładna analiza potrzeb i sprawdzenie możliwości zainstalowania wybranych elementów systemu – powinien się tym zająć fachowiec. Zabezpieczenie powinno objąć wszystkie pomieszczenia, które tego wymagają. Gdyby się okazało, że cena takiego systemu jest nie do zaakceptowania, można się zastanowić nad rezygnacją z elementów, które nie są niezbędne, albo nad zmianą rozwiązań na tańsze, zapewniające ochronę w inny sposób. Lepiej nie zaczynać wyboru systemu alarmowego od określenia kwoty, jaką chce się na niego wydać.
Warto wiedzieć, że obecne na rynku systemy alarmowe do samodzielnego montażu są przeznaczone przede wszystkim do małych i prostych obiektów, takich jak garaż, składzik czy mały domek rekreacyjny. Żeby dobrze zabezpieczyć dom mieszkalny, powinno się skorzystać z usług specjalizujących się w tym instalatorów.
Alarm domowy bezprzewodowy – zasilanie
Brak kabli oznacza konieczność zasilania elementów systemu z baterii lub akumulatorów, które trzeba co jakiś czas wymieniać. Warto więc zwrócić uwagę na ich pojemność, żeby nie robić tego często. W markowych urządzeniach baterie wystarczają na trzy do nawet pięciu lat użytkowania, a nie powinny się rozładować wcześniej niż po roku. Częstotliwość wymiany baterii zależy nie tylko od ich parametrów, ale też od rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w systemie, jego ustawień mających wpływ na czas pracy oraz tego, jak często reagują czujki. Najszybciej wyczerpują się baterie w czujkach ruchu, które są zamontowane w pomieszczeniach, w których często przebywamy. Reagują bowiem zawsze, gdy ktoś się pojawi w ich polu widzenia.
Centrala alarmowa wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej 230 V, jednak ma też akumulator, żeby mogła działać w przypadku awarii zasilania z sieci elektrycznej.
Wszystkie bezprzewodowe urządzenia alarmowe powinny być wyposażone w sygnalizację rozładowania baterii.
Alarm bezprzewodowy – komunikacja
Ważnym kryterium wyboru alarmu bezprzewodowego jest sposób komunikacji poszczególnych urządzeń oraz częstotliwość fal radiowych, na której się ta komunikacja odbywa.
Komunikacja może być jednostronna, wtedy tylko czujki wysyłają komunikaty do centrali. Jeśli jest dwustronna, to również centrala może wysyłać komunikaty do czujek. Wtedy reakcja systemu jest szybsza, a wykrywanie zdarzeń pewniejsze, bo działanie alarmu trudniej zakłócić.
Urządzenia radiowe, z których można korzystać bez pozwolenia radiowego, muszą działać w paśmie częstotliwości określonym w przepisach. Systemy alarmowe wysyłają i odbierają sygnały w bardzo popularnym paśmie 433,92 MHz wykorzystywanym przez wiele urządzeń – piloty do zdalnego sterowania, słuchawki bezprzewodowe, amatorskie radio. Jest zatem spore ryzyko, że fale emitowane przez nasz system będą interferować z tymi, które wysyłają urządzenia w najbliższej okolicy, czego skutkiem mogą być fałszywe alarmy. W Europie jest udostępnione do użytku publicznego także pasmo 869 MHz. Korzysta z niego mniej urządzeń i jest ono uznawane za lepsze dla systemów alarmowych, bo w tym paśmie rzadziej dochodzi do ich zakłócenia.
Zastosowanie elementów działających na jeszcze innych częstotliwościach może być powodem problemów z użytkowaniem alarmu i innych systemów wymagających transmisji radiowej, które znajdują się w zasięgu jego działania.
- Zobacz także: Skuteczna ochrona przed zaczadzeniem i pożarem. Czujki to małe urządzenia, które ratują życie
Alarm bezprzewodowy do mieszkania – ochrona przed zakłóceniami
Żeby niepowołane osoby nie mogły go łatwo unieszkodliwić, alarm powinien być wyposażony w zabezpieczenia antysabotażowe. Jednym z nich jest tamper – przycisk, który po zamocowaniu czujki pozostaje wciśnięty, a w chwili jej oderwania lub otwarcia zostaje zwolniony, co wzbudza alarm.
Sabotażu alarmu bezprzewodowego można dokonać, zakłócając sygnał radiowy za pomocą tak zwanego jamera. Renomowani producenci stosują zaawansowane techniki, dzięki którym alarm jest odporny na celowe próby jego zakłócenia. Jeżeli elementy alarmu spełniają normę EN 50131 w stopniu Grade 2 (dla instalacji o niskim lub średnim stopniu ryzyka) lub GRADE 3 (dla instalacji o średnim lub wysokim stopniu ryzyka), możemy mieć pewność, że będzie to zabezpieczenie trudne do złamania.
Do szybkiego reagowania na zakłócenia sygnału przydatna jest dwukierunkowa komunikacja między elementami alarmu. Dzięki niej centrala może wykrywać wszelkie zakłócenia i informować o nich użytkownika. Odpowiednio wcześnie pojawi się wtedy na przykład ostrzeżenie o wyczerpywaniu się baterii zasilającej czujkę czy sygnalizator. Na czas utraty komunikacji z czujką centrala może automatycznie zablokować możliwość rozbrojenia alarmu.
Komunikacja między elementami systemu za pomocą fal radiowych stwarza możliwość ich sabotowania przez skopiowanie wysyłanych sygnałów i generowanie ich z innego urządzenia. Dlatego w alarmach dobrej klasy są one szyfrowane kodem dynamicznie zmiennym. Wtedy każdy sygnał jest inny – alarm nigdy nie zareaguje dwa razy na ten sam. Producenci stosują różne szyfry, co utrudnia niepowołanym osobom przejęcie kontroli nad systemem.
Centrala alarmowa powinna współpracować tylko z urządzeniami zarejestrowanymi w systemie podczas konfiguracji. Rejestracja polega na wpisaniu unikalnego kodu znajdującego się w instrukcji montażu lub na obudowie czujki bądź manipulatora – można tego dokonać w każdej chwili, więc nie ma problemu z rozbudową instalacji o kolejne elementy.
Planując instalację systemu bezprzewodowego, trzeba brać pod uwagę, że zasięg fal radiowych znacznie tłumią blaszane przegrody, ale także ściany czy stropy, w których są metalowe elementy (stelaż, zbrojenie). Dlatego podawane przez producentów informacje o zasięgu fal w otwartej przestrzeni w praktyce mogą się nie sprawdzić. Rozwiązaniem problemu takich zakłóceń są stosowane w czujkach alarmowych układy wzmacniające sygnał i polepszające zasięg przez selektywność transmisji radiowej.
Zakłócenia nie muszą od razu wyzwalać sygnału alarmowego, centrala może przekazywać informację o nich na odległość. Służy do tego komunikator, który wysyła je na ustawione w nim numery telefonów. Dzięki niemu możemy (my lub agencja ochrony) reagować na wszelkie nieprawidłowości, nawet będąc daleko od domu.
Bezprzewodowy system alarmowy – manipulator z dala od centrali
Bezprzewodowe alarmy do domów jednorodzinnych i mieszkań mogą być obsługiwane pilotem zdalnego sterowania, ale wciąż wiele z nich aktywuje się i dezaktywuje za pomocą manipulatora, czyli panelu z ekranem i przyciskami, którymi wybiera się kod. Z manipulatora korzysta się, wchodząc do domu i z niego wychodząc, więc zwykle umieszcza się go w pobliżu wejścia.
System powinien być wtedy skonfigurowany tak, żeby czujka wykrywająca otwarcie drzwi wejściowych wywoływała sygnał alarmowy z opóźnieniem potrzebnym na dezaktywowanie alarmu kodem. Z tego względu należy unikać rozwiązania polegającego na zintegrowaniu manipulatora z jednostką centralną alarmu. Centrali lepiej bowiem nie umieszczać w widocznym miejscu przy wejściu. Powinna być ukryta w strefie strzeżonej przez czujki wzbudzające alarm bez żadnej zwłoki, żeby utrudnić intruzowi jej zniszczenie.