Spis treści
- Deszczówka nie nadaje się do picia
- Do czego może służyć deszczówka?
- Można oczyszczać wodę deszczową
- Jak skutecznie oczyścić wodę deszczową? Ile to kosztuje?
Deszczówka nie nadaje się do picia
Wielu właścicieli domów ma na swoich posesjach zbiorniki na deszczówkę. Niektórzy kiludziesięcio-, kilkusetlitrowej pojemności, ale wielu ma też nowoczesne, podziemne zbiorniki o pojemności kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu metrów sześciennych. To zbiorniki, które nie przepuszczają promieni słonecznych, co ma ograniczyć rozwój glonów i mikroorganizmów. Nie zmienia to jednak faktu, że woda w tych zbiornikach i tak jest zanieczyszczona. Spływa z dachów zanieczyszczonych np. ptasimi odchodami, sadzą czy pyłami, to woda odprowadzana z podjazdu, chodnika. Czy taka woda nadaje się do picia?
Odpowiadamy. Nie, deszczówka nie nadaje się do picia. Zawiera szkodliwe substancje, które mogą być groźne dla zdrowia. Warto zauważyć, że taka woda zbiera z dachu czy innych powierzchni wszystkie zanieczyszczenia, biologiczne i chemiczne. Nie można jej pić, bo substancje te trafią do naszego organizmu.
Czytaj też:
Podsumujmy. Dlaczego deszczówka nie nadaje się do picia?
Może zwierać m.in.
- Zanieczyszczenia atmosferyczne, takie jak sadzę, mikroorganizmy i pyły przemysłowe
- Szkodliwe związki, które parują z wodą i spadają w postaci deszczu
- mikroorganizmy, które żyją w zbiornikach na deszczówkę
Do czego może służyć deszczówka?
Jak więc można wykorzystać deszczówkę? Wykorzystuje się ją z powodzeniem do celów gospodarczych np.:
- Do nawadniania trawników, ogródków przydomowych oraz upraw
- Do spłukiwania urządzeń sanitarnych
- Do mycia pojazdów
- Do wykonywania prac porządkowych w ogrodzie
Polecamy także:
Można oczyszczać wodę deszczową
Oczywiście można oczyszczać wodę deszczową do tego stopnia, by nadawała się do picia. Jednak nie nadają się do tego popularne filtry do wody, jakie mamy do dyspozycji np. w kuchniach.
Specjaliści podkreślają, że deszczówkę przeznaczoną do picia, można filtrować za pomocą filtrów narurowych, specjalistycznych filtrów do wody deszczowej, lamp bakteriobójczych lub zaawansowanych systemów filtracji.
Filtry narurowe i specjalistyczne filtry do wody deszczowej zatrzymują zanieczyszczenia, takie jak liście, ptasie odchody. Lampy bakteriobójcze dezynfekują wodę, a zaawansowane systemy filtracji wykonują oczyszczanie wstępne, następuje filtracja różnych gradacji.
Pisaliśmy także:
Jak skutecznie oczyścić wodę deszczową? Ile to kosztuje?
Wodę opadową można oczyszczać na rożne sposoby. Jeśli jednak chcemy używać jej do picia, trzeba zainwestować w specjalistyczne zestawy filtrująco-oczyszczające.
Ich koszt zaczyna się od 4 tys. złotych i jest zależny od producenta, użytych rodzajów filtrów etc.
Jak jednak zapewniają producenci, po oczyszczeniu i uzdatnieniu przez te urządzenia – deszczówka będzie nadawała się do picia. Takie zestawy oczyszczają wieloetapowo. Zawierają filtry usuwające zanieczyszczenia zgrubne, oczyszczające wodę, lampy UV usuwające bakterie i wirusy.
Czytaj również:
