Projektowanie domu ekologicznego w standardzie LEED

2011-05-25 12:25

Proces dochodzenia do  zielonego domu zaczyna się od wyznaczenia celu. Ten cel jest według LEED jasny: dom w zgodzie z przyrodą ma być zbudowany tak, by jak najmniej szkodzić środowisku. Zobacz, o co jeszcze trzeba zadbać podczas projektowania domu ekologicznego. Sprawdź, jak w tym odnajduje się polski inwestor...

Ekologiczny z certyfikatem LEED
Autor: Andrzej T. Papliński Jak najprostsza bryła to początek myślenia o zielonym domu

Zielony dom ma być tani w utrzymaniu i o niewielkim zapotrzebowaniu na energię. LEED przyznaje punkty za konsultacje inwestora z zespołem projektowym i niezależnym ekspertem od budownictwa zrównoważonego, który sprawdzi projekt.

Sprawdź, czy twój dom jest ekologiczny

Standardy LEED a projekty domów w Polsce

W Polsce inwestor stawia sobie zwykle jeden cel – jak najtaniej. Coraz częściej w tej kategorii mieści się też jak najniższy koszt ogrzewania budynku. Dobre i to. Ceny energii będą szły w górę. Od 2013 roku – to już pewne – o kilkadziesiąt procent wzrośnie cena prądu (z powodu konieczności płacenia przez elektrownie za emisję CO2).

Wyznaczniki dla domu z przyszłością

  • dom energooszczędny, czyli o zapotrzebowaniu na ciepło 55-70 kWh/m2 na rok. Ideałem byłby dom niskoenergetyczny – o zapotrzebowaniu na ciepło 15 kWh/m2 na rok. Taki dom daje inwestorowi niezależność od rosnących kosztów energii.
  • ściany – współczynnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne powinien wynosić dziś nie więcej niż 0,20 W/(m2·K). Taką wartość można uzyskać, stosując izolację termiczną o grubości dochodzącej do 20 cm (styropian, wełna) dodana do dowolnego materiału ściennego o standardowych właściwościach izolacyjnych. W domach pasywnych standardem jest 30 cm izolacji i tak zwany ciepły montaż okien, czyli w warstwie izolacji. Nie warto oszczędzać na ociepleniu – to coraz bardziej aktualne hasło.
  • dach – warstwa ocieplenia połaci o grubości dochodzącej do 30 cm, okna połaciowe o obniżonej wartości U, z kołnierzem termoizolacyjnym.
  • okna – warto wybierać te z pakietem dwukomorowym (okna trzyszybowe) – współczynnik U=0,5-0,9 W/(m2·K). Standardowe dobre okna dwuszybowe mają współczynnik przenikania ciepła średnio 1,3-1,5 W/(m2·K).
Warto wiedzieć

Co to jest certyfikat LEED?

LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design) to amerykański system oceniający budynki pod względem energooszczędności i wpływu na środowisko naturalne. Certyfikat LEED mogą dostać różne rodzaje budowli, w tym również budynki mieszkalne.

Aby uzyskać certyfikat zielonego domu, należy zarejestrować projekt oraz uiścić odpowiednie opłaty. W zamian otrzymuje się szczegółowy wykaz wymagań, które potem są sprawdzane przez certyfikatorów. Po upewnieniu się, że dom spełnia wszystkie z obowiązkowych osiemnastu wymagań w ośmiu głównych kategoriach, większość dodatkowych punktów inwestor może wybierać dowolnie.

W zależności od liczby zebranych punktów przyznawany jest certyfikat: podstawowy, srebrny, złoty lub – najwyższy – platynowy. Im wyższa kategoria, tym dom bardziej przyjazny środowisku i mieszkańcom.

Wkrótce możliwość oceny domów w tej kategorii będzie formalnie obejmować również Polskę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.