Spis treści
- Współczynnik wodno-cementowy: wytrzymałość betonu
- Suchy beton - skład
- Zastosowanie suchego betonu
- Suchy beton pod obrzeża i krawężniki
- Suchy beton pod kostkę
- Suchy beton na posadzki
- Konsystencja mieszanki betonowej
- Nie rozwadniaj betonu!
- Jak zrobić suchy beton?
Współczynnik wodno-cementowy: wytrzymałość betonu
Zasada mówi, aby do mieszanki betonowej dodawać jak najmniej wody, a jak najwięcej zużywać jej do pielęgnacji betonu. Wytrzymałość betonu zależy od proporcji ilości wody do masy cementu. Jest to tzw. współczynnik wodno-cementowy, czyli popularne w/c. Współczynnik ten powinien wynosić 0,5. Większy współczynnik w/c oznaczałby, że może powstać beton o niskiej wytrzymałości, dużym skurczu oraz obniżonej mrozoodporności. Im mniej wody podczas układania zawiera mieszanka betonowa, tym większą wytrzymałość mają później powstałe betony. Woda do twardniejącego betonu (tzw. proces pielęgnacji) dodawana jest po to, aby prawidłowo przeprowadzić proces wiązania (hydratacji) cementu.
Suchy beton - skład
Suchy beton wytwarza się z tym samych składników co beton tradycyjny. Różnica polega na zawartości wody. Do suchego betonu dodaje się jej znacznie mniej, przez co gotowa mieszanka ma bardzo suchą konsystencję i nie nadaje się do podawania z pompy.
Zastosowanie suchego betonu
Suchy beton jest stosowany w miejscach, w których będzie miał kontakt z gruntem (ponieważ wodę do wiązania pobiera częściowo z gruntu), czyli w różnego rodzaju podbudowach, podkładach i stabilizacjach gruntu. Beton suchy jest bardziej kruchy od betonu zwykłego, ale nie przeszkadza mu to w dobrym spełnianiu swojej roli.
- Zobacz też: Nowoczesny beton potrafi więcej, niż sądzisz! Poznaj beton samozagęszczalny, elastyczny, natryskowy
Suchy beton pod obrzeża i krawężniki
Suchy beton można wygodnie zastosować, wykonując różne prace związane z nawierzchniami w ogrodzie. Może on stanowić masę, w której zostaną osadzone obrzeża tarasu albo krawężniki ścieżek. Do takiego zastosowania można wykorzystać suchy beton klasy B10. Przygotowaną mieszankę trzeba rozłożyć wzdłuż linii przebiegu obrzeży i ubić
Suchy beton pod kostkę
Na działkach, gdzie grunt jest mocny i stabilny nawierzchnie o niewielkim obciążeniu, na przykład ścieżki w ogrodzie, podejście do domu, można wykonać bez tradycyjnej podbudowy. Zamiast tego stosuje się grubszą warstwę (co najmniej 5 cm) suchego betonu. Wcześniej podłoże musi być ustabilizowane i wyrównane. Warstwę suchego betonu trzeba wyrównać i zagęścić przez ubicie.
Suchy beton na posadzki
Wykonanie posadzki z suchego betonu może uprościć i przyspieszyć prace w pomieszczeniach technicznych, garażu czy warsztacie. Skład mieszanki musi być dostosowany do miejsca przeznaczenia oraz przewidywanych obciążeń. Warstwa suchego betonu na posadzkę może mieć grubość 5-10 cm. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które musi być stabilne i równe. Suchy beton po rozprowadzeniu na podłożu trzeba ubić i wyrównać. Tak powstanie równa i stabilna powierzchnia, którą można odpowiednio wykończyć.
- Dowiedz się więcej: Opaska wokół domu: z czego i dlaczego warto ją wykonać? Sprawdź!
Polecany artykuł:
Konsystencja mieszanki betonowej
Zobacz, jak dobrać konsystencję pod kątem miejsca stosowania betonu.
- Konsystencja gęstoplastyczna, klasa S1 – elementy o prostych kształtach, rzadko zbrojone. Mieszanki do zagęszczania ręcznego lub wibrowania.
- Konsystencja plastyczna, klasa S1 – elementy o prostych lub złożonych kształtach, rzadko albo normalnie zbrojone. Mieszanki do ręcznego sztychowania bądź wibrowania.
- Konsystencja półciekła, klasa S2 i S3 – elementy o przekrojach złożonych, gęsto zbrojone. Mieszanki do ręcznego sztychowania lub wibrowania.
- Konsystencja bardzo ciekła, klasa S4 – elementy o przekrojach złożonych, gęsto zbrojone. Mieszanki do ręcznego sztychowania.
- Konsystencja bardzo ciekła, betony samozagęszczalne, klasa S5 – elementy o kształtach bardzo złożonych, gęsto zbrojone. Mieszanki nie wymagają zagęszczania.
Klasyfikacja gęstości betonu wynika z normy PN-EN 206.
Nie rozwadniaj betonu!
Zamawiaj zawsze beton o określonej konsystencji. Gdy okaże się, że jest za gesty, dodawanie wody do mieszanki spowoduje między innymi obniżenie jego wytrzymałości, a betoniarnia nie weźmie za to odpowiedzialności. Wodę można natomiast zastąpić domieszką uplastyczniającą lub upłynniającą dozowaną do mieszanki we właściwej proporcji.
Jak zrobić suchy beton?
Suchy beton tworzy się podobnie jak inne mieszanki betonowe. Proporcja składników zależy od tego, jakiej klasy beton chcemy uzyskać. Do wykonania 1 m³ suchego betonu klasy B10 trzeba stworzyć mieszankę, w skład której wchodzą:
- 190 kg cementu
- 840 kg piasku
- 1230 kg żwiru
- 150 l wody
Składniki te trzeba wymieszać ze sobą. Powstała mieszanka jest gotowa do nakładania w miejscach przeznaczenia. Świeżo ułożonego suchego betonu nie należy polewać wodą, bo może to spowodować wypłukanie cementu lub kruszywa, co zmieni właściwości masy. Dopiero gdy beton stwardnieje i wyschnie można zacząć spryskiwać go wodą. Taka pielęgnacja powinna trwać co najmniej tydzień.
Współpraca: Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego.
