Suchy beton - kiedy stosować? Jak dobrać konsystencję betonu?

2018-10-10 10:52
Beton z dostawą na budowę
Autor: Kalbar Przed wezwaniem betonowozu przygotuj deskowanie wszystkich betonowych elementów, aby zużyć całą dostarczoną mieszankę.

Zamawiając beton w wytwórni możesz ustalić jaką będzie miał konsystencję. Dowiedz się, która konsystencja kiedy będzie potrzebna. Poznaj klasy konsystencji betonu.

Współczynnik wodno-cementowy: wytrzymałość betonu

Zasada mówi, aby do mieszanki betonowej dodawać jak najmniej wody, a jak najwięcej zużywać jej do pielęgnacji betonu. Wytrzymałość betonu zależy od proporcji ilości wody do masy cementu. Jest to tzw. współczynnik wodno-cementowy, czyli popularne w/c. Współczynnik ten powinien wynosić 0,5. Większy współczynnik w/c oznaczałby, że może powstać beton o niskiej wytrzymałości, dużym skurczu oraz obniżonej mrozoodporności. Im mniej wody podczas układania zawiera mieszanka betonowa, tym większą wytrzymałość mają później powstałe betony. Woda do twardniejącego betonu (tzw. proces pielęgnacji) dodawana jest po to, aby prawidłowo przeprowadzić proces wiązania (hydratacji) cementu.

Suchy beton - skład

Suchy beton wytwarza się z tym samych składników co beton tradycyjny. Różnica polega na zawartości wody. Do suchego betonu dodaje się jej znacznie mniej, przez co gotowa mieszanka ma bardzo suchą konsystencję i nie nadaje się do podawania z pompy.

Zastosowanie suchego betonu

Suchy beton jest stosowany w miejscach, w których będzie miał kontakt z gruntem (ponieważ wodę do wiązania pobiera częściowo z gruntu), czyli w różnego rodzaju podbudowach, podkładach i stabilizacjach gruntu. Beton suchy jest bardziej kruchy od betonu zwykłego, ale nie przeszkadza mu to w dobrym spełnianiu swojej roli.

Konsystencja mieszanki betonowej

Zobacz, jak dobrać konsystencję pod kątem miejsca stosowania betonu.

  1. Konsystencja gęstoplastyczna, klasa S1 – elementy o prostych kształtach, rzadko zbrojone. Mieszanki do zagęszczania ręcznego lub wibrowania.
  2. Konsystencja plastyczna, klasa S1 – elementy o prostych lub złożonych kształtach, rzadko albo normalnie zbrojone. Mieszanki do ręcznego sztychowania bądź wibrowania.
  3. Konsystencja półciekła, klasa S2 i S3 – elementy o przekrojach złożonych, gęsto zbrojone. Mieszanki do ręcznego sztychowania lub wibrowania.
  4. Konsystencja bardzo ciekła, klasa S4 – elementy o przekrojach złożonych, gęsto zbrojone. Mieszanki do ręcznego sztychowania.
  5. Konsystencja bardzo ciekła, betony samozagęszczalne, klasa S5 – elementy o kształtach bardzo złożonych, gęsto zbrojone. Mieszanki nie wymagają zagęszczania.

Klasyfikacja gęstości betonu wynika z normy PN-EN 206.

Nie rozwadniaj betonu!

Zamawiaj zawsze beton o określonej konsystencji. Gdy okaże się, że jest za gesty, dodawanie wody do mieszanki spowoduje między innymi obniżenie jego wytrzymałości, a betoniarnia nie weźmie za to odpowiedzialności. Wodę można natomiast zastąpić domieszką uplastyczniającą lub upłynniającą dozowaną do mieszanki we właściwej proporcji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie