Jak można przyśpieszyć kwitnienie wilca purpurowego?

Jak można przyśpieszyć kwitnienie wilca purpurowego? Czy rośliny wysiane wcześniej do skrzynki można będzie przesadzić do gruntu? Kiedy? - pyta nasza czytelniczka.

Wilec purpurowy

i

Autor: Luca Piccini Basile/Getty Images Wilec purpurowy

Spis treści

  1. Gatunki wilców do ogrodu, na balkon i taras
  2. Wilec purpurowy
  3. Jak można przyśpieszyć kwitnienie wilca purpurowego?
  4. Zastosowanie wilca purpurowego w ogrodzie

Gatunki wilców do ogrodu, na balkon i taras

Wilce zachwycają barwnymi kwiatami lub pięknymi liśćmi, dlatego warto znaleźć dla nich miejsce w ogrodzie lub na balkonie czy tarasie. Rodzina wilców skupia ponad 650 gatunków roślin, które w znakomitej większości są pnączami. Do grona najczęściej uprawianych należą: wilec ziemniaczany, wilec klapowany, wilec purpurowy, wilec trójbarwny.

Przeczytaj też: Poznaj najpopularniejsze pnącza jednoroczne do ogrodu i na balkon

Wilec purpurowy

Wilec purpurowy (łac. Ipomoea purpurea) to szybko rosnące, wysokie (2-3 m wysokości), jednoroczne pnącze o dużych, kolorowych (białe, różowe, purpurowe, fioletowe lub dwukolorowe ), kielichowatych kwiatach i sercowatych, zielonych liściach jest niedoceniane, choć zasługuje na większą uwagę. Rośnie szybko i elastycznymi pędami łatwo owija się wokół podpór. Doskonale nadaje się do dekoracji altan, siatek, ogrodzeń i pergoli, ale bardzo dobrze sprawdza się też w uprawie doniczkowej na balkonach i tarasach.

Roślina oczekuje ciepłego, słonecznego, osłoniętego stanowiska oraz żyznej, próchniczej, lekko wilgotnej gleby o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH.

Jak można przyśpieszyć kwitnienie wilca purpurowego?

Wilec purpurowy uprawia się z siewu nasion wprost do gruntu w maju lub do doniczek w inspekcie na przełomie marca i kwietnia.

Aby uzyskać wcześniej kwitnące rośliny, trzeba przygotować rozsadę wilca. W marcu wysiewa się do wypełnionych mieszanką ziemi kompostowej, piasku i torfu, osobnych doniczek po 2-3 nasiona. Doniczki ustawia w ciepłej szklarni lub na parapecie okiennym w domu. Trzeba pamiętać o zapewnienie stałej wilgotności podłoża. Po 15-tym maja, kiedy minie ryzyko przymrozków, po wcześniejszym zahartowaniu, wysadza się sadzonki do gruntu.

Zastosowanie wilca purpurowego w ogrodzie

Wilec purpurowy to przede wszystkim znakomita ogrodowa roślina osłonowa - można nim obsadzać ogrodzenia, pergole, kratki, a nawet pnie starych drzew.

Wilec purpurowy można także z powodzeniem uprawiać w skrzyniach na balkonach i tarasach. Trzeba tylko pamiętać, aby od razu po posadzeniu zamontować podporę pod roślinę, aby wilec mógł piąć się w górę.

Przeczytaj też: Pnącza szybko rosnące - najpopularniejsze gatunki. Gdzie sadzić pnącza, które szybko rosną?

Murator Google News
Murator Ogroduje #2: Trzy tanie sposoby na bujny ogród
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE