Jakie rośliny nadają się na osłony. Roślinne parawany w ogrodzie
Czasem potrzebujemy w ogrodzie stworzyć parawan z roślin, aby wydzielić jego fragment bądź zasłonić mniej estetyczne miejsce. Jakie rośliny nadają się na ogrodowe osłony. Rośliny w roli parawanów w ogrodzie.
Autor: photos.com
Żywopłot formowany dwustopniowy
Jeżeli zależy nam na poprawieniu wyglądu całego ogridu, a także wydzieleniu w nim miejsc ozdobnych oraz przeznaczonych na wypoczynek, rozważmy, w jaki sposób zasłonić nieestetyczne widoki czy sąsiadującą z ruchliwą drogę. Grodzenie się wysokimi parkanami lub murami nie należy do naszej tradycji, można jednak sięgnąć po inne sposoby, dość łatwe do zastosowania w przestrzeni krajobrazu wiejskiego.
Rośliny na zielone osłony
Naturalnym elementem dzielenia przestrzeni są odpowiednio dobrane grupy zieleni wysokiej i średniej. Mają one wiele niezaprzeczalnych walorów. Nie tylko przesłaniają niechciane widoki, ale także rozpraszają wiatr, ograniczając siłę jego podmuchów, chronią przed hałasem i zanieczyszczeniami powietrza, a odpowiednio dobrane i gęsto posadzone są ogrodzeniem nie do przebycia dla intruzów. Co i w jaki sposób posadzimy, zależy nie tylko od wielkości gospodarstwa i samego obejścia. Ważne jest też otoczenie: ukształtowanie terenu, nasłonecznienie, wilgotność i rodzaj gleby, charakter bliższego i dalszego sąsiedztwa, a przede wszystkim to, jak bardzo jest ono uciążliwe. Dopiero mając pełną wiedzę na ten temat, można odpowiednio zaplanować rozmieszczenie roślin.
Roślinne parawany
Po wyznaczeniu miejsc, w których chcemy posadzić zielone osłony, trzeba wybrać odpowiednie gatunki roślin. Powinny nie tylko dobrze rosnąć, ale i efektownie wyglądać.
- Pnącza. Tworzą długie pędy wymagające podpór i znaczną masę liści, a do dobrego rozwoju wystarcza im mniej niż 1 m2 terenu. Obsadzanie nimi ścian zabudowań gospodarczych jest dobrym sposobem na poprawienie wyglądu podwórka, zwłaszcza niewielkiego. Wbrew często spotykanej opinii pnącza nie tylko nie powodują zawilgacania elewacji, ale wręcz przeciwnie – ilość wody, jaką chłoną z podłoża, a następnie oddają do atmosfery w postaci pary wodnej, powoduje osuszanie ścian i tworzenie korzystnego mikroklimatu otoczenia (w dni upalne temperatura w tym miejscu będzie o kilka stopni niższa, a w chłodne – wyższa niż uprzednio). Na elewacje silnie nasłonecznione najlepiej nadają się winobluszcz trójklapowy i winobluszcz pięciolistkowy odmiany murowej, które wspinają się za pomocą przylg (nie niszczą zdrowego tynku). W miejscach cienistych dobrze będzie rósł bluszcz pospolity. Doskonałym sposobem dzielenia przestrzeni, organizowania miejsc wypoczynku i tworzenia efektownych parawanów osłaniających nieestetyczne fragmenty gospodarstwa są porośnięte pnączami pergole, trejaże i kratki. Tu oprócz efektownych, dorastających do 2-3 m, pięknie kwitnących roślin takich jak powojniki wielkokwiatowe czy botaniczne, róże pnące, akebia pięciolistkowa, wiciokrzewy, miliny – nadają się też pnącza rosnące bardzo intensywnie, takie jak rdestówka Auberta i kokornak wielkolistny. Dwa ostatnie wymagają podpór o bardzo silnej konstrukcji, bo tworzą ogromną masę liści i stanowią – zwłaszcza po deszczu – znaczne obciążenie. Warto też połączyć przyjemne z pożytecznym i posadzić pnącza, których owoce nadają się do jedzenia, na przykład winorośl, cytryniec chiński, aktinidie: ostrolistną i pstrolistną.
- Krzewy. Można tworzyć z nich grupy albo sadzić je jako żywopłoty. Do wyboru mamy rośliny liściaste i iglaste. Te pierwsze są naturalnym elementem naszego wiejskiego krajobrazu. Krzewy iglaste mają raczej charakter ozdobny – trudniej stworzyć z nich zwarte przesłony, a i koszt założenia np. żywopłotu z jałowców czy żywotników kolumnowych jest znacznie wyższy niż podobnego z krzewów liściastych. Jeżeli do dyspozycji jest wystarczająco duży teren, żywopłot może być naturalny, czyli nieformowany. Jeśli potrzebujemy wąskiej gęstej przesłony, zdecydujmy się na żywopłot formowany. Gładka zielona ściana zieleni jest efektowna i wprowadza wrażenie porządku. Pamiętajmy jednak, że żywopłot strzyżony wymaga starannej pielęgnacji. Trzeba go ciąć co najmniej dwa razy w sezonie (wiosną i w lecie), a zaniedbywanie tego obowiązku spowoduje, że nie zagęści się odpowiednio i nie będzie spełniał swego zadania.
- Drzewa. Pełnią ważną funkcję w krajobrazie wiejskim. Rozłożyste korony drzew mogą zakryć nawet duże obiekty gospodarcze. Warto też w miarę potrzeby podsadzać je krzewami, co pozwoli stworzyć szczelną przesłonę.
- Byliny i rośliny jednoroczne. Na stosunkowo niewielkie sezonowe przesłony, którymi można osłaniać miejsca okresowo uciążliwe lub miejsca letniego wypoczynku, nadają się wysokie rośliny o sztywnych łodygach, takie jak rudbekie, słoneczniczki szorstkie, astry nowoangielskie, dalie, z dwuletnich – malwy, a z jednorocznych słoneczniki. Można też przy sznurkach czy lekkich kratkach sadzić fasolę pnącą i dynie ozdobne.