Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? Z ukrytą ościeżnicą, obrotowe, szklane, wahadłowe, a może przesuwne?

2025-02-21 11:05

Drzwi wewnętrzne to nie tylko praktyczny element wnętrza, ale również kluczowy detal aranżacyjny. Na rynku dostępne są zarówno klasyczne modele, jak i nowoczesne rozwiązania, które niemal znikają w przestrzeni dzięki ukrytym ościeżnicom. Coraz większą popularność zdobywają także drzwi obrotowe i przesuwne, które pozwalają na elastyczne kształtowanie przestrzeni. Jakie opcje warto rozważyć, by połączyć funkcjonalność z estetyką?

Ukryte drzwi i dodatki_WZ_Studio

Spis treści

  1. Jakie drzwi są modne?
  2. Minimalizm, czyli drzwi z ukrytą ościeżnicą
  3. Ościeżnica w drzwiach ukrytych
  4. Drzwi obrotowe, czyli pivoty
  5. Szklane drzwi wewnętrzne
  6. Drzwi wahadłowe
  7. Optymalizacja przestrzeni, czyli drzwi przesuwne
  8. Modne drzwi wewnętrze: z ukrytą ościeżnicą, szklane, obrotowe, szklane, wahadłowe, przesuwne. Zdjęcia

Jakie drzwi są modne?

Oferta dostępnych na rynku modeli drzwi wewnętrznych jest niezwykle bogata – od skrzydeł z prostymi, gładkimi powierzchniami po bogato zdobione i frezowane konstrukcje, a także rozwiązania z przeszkleniami.

Producenci stale poszerzają asortyment, dostosowując go do wymagań klientów, którzy chcą, by drzwi stały się wyjątkowym akcentem wnętrza.

Pomimo tej różnorodności na czoło trendów wciąż wysuwają się prostota, minimalizm i subtelna elegancja. Popularne są drzwi o gładkich powierzchniach, które wprowadzają do wnętrza nowoczesny, harmonijny klimat.

Często występują w naturalnych odcieniach drewna, które podkreślają ciepło i ponadczasowy charakter aranżacji. Zainteresowaniem cieszą się także rozwiązania specjalne, między innymi drzwi z ukrytą ościeżnicą, pivoty czy szklane.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Wymiana drzwi wewnętrznych może odmienić cały dom. Sprawdź, jak to się robi

Drzwi
Autor: PORTA Do wykończenia powierzchni drzwi ukrytych można użyć tapety, którą pokryte są ściany, co stworzy spójną aranżację wnętrza

Minimalizm, czyli drzwi z ukrytą ościeżnicą

Drzwi z ukrytą ościeżnicą wpisują się w dążenie do prostoty i harmonii, bez nadmiaru ozdobników. W tym rozwiązaniu, jak sama nazwa wskazuje, ościeżnice są ukryte w ścianie.

Ich konstrukcja może zostać zamaskowana płytą g-k lub warstwą tynku. Tak zamontowane drzwi będą widoczne dopiero po otwarciu.

Drzwi z ukrytą ościeżnicą: zalety

W wariancie z ukrytą ościeżnicą stosuje się skrzydła bezprzylgowe lub z przeciwprzylgą (otwierane do wewnątrz). Drzwi z ukrytą ościeżnicą mają ważną zaletę – można je wykończyć tak samo jak ścianę, dzięki czemu staną się praktycznie niewidoczne. Na ich obecność wskazują jedynie klamka i niewielka szczelina okalająca skrzydło.

Jak wykończyć drzwi z ukrytą ościeżnicą?

Możliwości aranżacji są praktycznie nieograniczone. Do wykończenia frontowej części skrzydła można wykorzystać te materiały, którymi pokrywa się ściany. Od tapety przez farby w najmodniejszych kolorach, tynki strukturalne, beton, fornir aż po lakierowane szkło czy modne ostatnio panele ścienne.

Odpowiednio dobrane materiały pozwalają osiągnąć imponujący wygląd we wnętrzach, dając efekt spójności i jednolitości aranżacji.

Drzwi z ukrytą ościeżnicą: gdzie się sprawdzą?

Drzwi z ukrytą ościeżnicą sprawdzą się w pomieszczeniach różnej wielkości, zarówno w dużych przestrzeniach, jak i małych mieszkaniach. Dzięki temu, że nie wyróżniają się na powierzchni ściany, optycznie powiększają wnętrze i wprowadzają wrażenie przestrzenności.

Wysokość drzwi z ukrytą ościeżnicą

Standardową wysokość skrzydła każdy producent określa w specyfikacji. W zwykłych drzwiach ościeżnica okala skrzydło z trzech stron (góra i boki), ale istnieją również modele bez górnej belki.

Drzwi sięgające sufitu to jedno z ciekawszych rozwiązań architektonicznych. Wtedy są widoczne tylko jako dwie linie na ścianie.

Niestandardowa wysokość zawsze optycznie powiększy małe pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że ościeżnica z trzech stron daje większą stabilność, ponadto jeżeli drzwi mają być wysokie, szczególnie istotny jest dokładny pomiar pomieszczenia (po wykonaniu wszystkich innych prac) – tutaj liczy się każdy milimetr.

Montaż drzwi z ukrytą ościeżnicą

Dostępne na rynku rozwiązania umożliwiają montaż ościeżnicy ukrytej w ścianach o grubości od 5,2 do 52 cm. Warto pamiętać, że w odróżnieniu od drzwi tradycyjnych montuje się ją przed ułożeniem podłogi.

Zawiasy są wbudowane w ościeżnicę i w skrzydło, umożliwiając jego otwarcie nawet pod kątem 180°.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak wyciszyć drzwi wejściowe? Jak skutecznie wyciszyć drzwi zewnętrzne?

Drzwi
Autor: PORTA Drzwi ukryte malowane na taki sam kolor i ozdobione w taki sam sposób jak ściana dają możliwość pełnej personalizacji przestrzeni

Ościeżnica w drzwiach ukrytych

drzwi wewnętrzne
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy <p>2 Wykończona w taki sam sposób jak ściana (tynkiem, płytą g-k)</p>
drzwi wewnętrzne
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy <p>3 Z odwrotną przylgą. Skrzydło otwiera się w stronę wnęki drzwiowej do 90o</p>
drzwi wewnętrzne
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy <p>1 Zlicowana ze ścianą. Skrzydło i ościeżnica są w niej zamontowane w jednej płaszczyźnie</p>
Sposoby otwierania drzwi: drzwi rozwierane, przesuwne i obrotowe

Najpopularniejsze są drzwi rozwierane – to najbardziej uniwersalne, a przy tym łatwe w montażu rozwiązanie. Oferowane są również w wersji dwuskrzydłowej, która dodaje wnętrzom elegancji i optycznie je powiększa, choć wymaga więcej przestrzeni.

Coraz chętniej wybierane są także drzwi przesuwne – zarówno naścienne, jak i chowane w ścianie lub kasecie. Te pierwsze pasują do większości aranżacji, a ich mechanizm może być ukryty lub eksponowany, co świetnie komponuje się z industrialnym lub loftowym stylem.

Drzwi przesuwne oferowane są w wersjach jedno- lub dwuskrzydłowych, a szczególnie efektownie prezentują się modele, których wysokość sięga od podłogi do sufitu.

Drzwi obrotowe, czyli pivoty, otwierają się wokół osi pionowej na specjalnym mechanizmie umieszczonym na górze i dole skrzydła. Dzięki temu obracają się płynnie, mogą otwierać się w obie strony, a ich ruch jest bardziej dynamiczny i efektowny niż w przypadku klasycznych drzwi rozwieranych.

To nowoczesne rozwiązanie, idealne do dużych, przestronnych wnętrz.

Drzwi
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Anna Witor/AWINCI ARCHITECTS Ościeżnice zabudowuje się w ścianie i maskuje za pomocą płyt g-k lub tynku, dzięki czemu są one niewidoczne

Drzwi obrotowe, czyli pivoty

Drzwi typu pivot (wahadłowo-obrotowe) najpierw zdobyły popularność jako drzwi wejściowe, zachwycając inwestorów nie tylko swoimi imponującymi gabarytami, lecz także możliwościami wykończenia.

Wkraczają również do aranżacji wnętrz, gdzie jako efektowne i funkcjonalne rozwiązanie dodają pomieszczeniom elegancji i nowoczesności.

Kluczowym elementem ich konstrukcji jest przesunięta oś obrotu oraz specjalne zawiasy obrotowe, dzięki którym drzwi nie otwierają się klasycznie do środka lub na zewnątrz, lecz mogą się obracać wokół pionowej osi.

Okucia z mechanizmem samodomyku mogą działać we wszystkich kierunkach obrotu do 360°.

Oznacza to, że drzwi mogą się otwierać w zakresach:

  • 90° – jako skrzydło przymykowe, po zastosowaniu systemowych stoperów
  • 180° – jako wahadłowe
  • 360° – jako obrotowe

Dzięki takiej technologii okuciowej drzwi pivotowe są łatwe i lekkie w obsłudze nawet przy dużych skrzydłach. Na rynku są dostępne rozwiązania, które umożliwiają wykonanie pojedynczego skrzydła do otworu o wymiarach maksymalnych 2250 x 2975 mm.

Drzwi obrotowe: zalety

Ich zastosowanie pozwala na tworzenie szerokich przejść. Po otwarciu zmieniają układ wnętrza, zwłaszcza w wariancie dwuskrzydłowym.

Dają możliwość elastycznego kształtowania przestrzeni w zależności od potrzeb – przez jej zamykanie lub otwieranie. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w otwartych przestrzeniach mieszkalnych – pozwala oddzielić jadalnię od salonu lub, gdy zachodzi taka potrzeba, połączyć te pomieszczenia, tworząc jedną dużą, wielofunkcyjną strefę.

Do zalet tego systemu należy zaliczyć możliwość personalizacji – można eksperymentować z intensywnymi kolorami, grafikami czy różnorodnymi materiałami.

Drzwi obrtowe: szklane, drewniane czy metalowe?

Coraz większą popularność zyskują drzwi szklane. Z kolei modele drewniane dodają ciepła i przytulności, a wykończenia metalowe komponują się z loftowym stylem, który wciąż jest jednym z trendów wnętrzarskich.

Przykładowo, szklane drzwi pivotowe mogą być wykonane w kilkudziesięciu opcjach szklenia, co pozwala na ich dopasowanie do niemal każdego wnętrza, a także łatwą wymianę, na przykład po zmianie aranżacji.

Rozważając wybór drzwi typu pivot, należy pamiętać o konieczności zaplanowania odpowiednio dużej przestrzeni do ich otwierania. Takie drzwi bez wątpienia pozwalają stworzyć unikatowe aranżacje, choć hamulcem do ich powszechnego stosowania może być wysoki koszt, znacznie przewyższający tradycyjne rozwiązania.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Regulacja zawiasów drzwi zewnętrznych. Jak wyregulować drzwi?

Drzwi
Autor: ANYWAY DOORS Imponujące drzwi pivotowe z wypełnieniem szklanym stanowią efektowny akcent we wnętrzu. Dzięki centralnie zamocowanym zawiasom mogą wykonać obrót o 360o

Szklane drzwi wewnętrzne

Szkło to materiał, który nie wychodzi z mody, a jego wykorzystanie w aranżacji wnętrz pozostaje aktualnym trendem, szczególnie w nowoczesnych i loftowych wnętrzach. Ma ono zarówno wymiar praktyczny (doświetla i rozjaśnia wnętrza), jak i estetyczny, gdyż samo w sobie pełni funkcję ozdobną.

Szklane drzwi wewnętrzne: zalety

Nowoczesne technologie produkcji szkła pozwalają na uzyskanie wyrobów o dużej wytrzymałości mechanicznej oraz o bardzo urozmaiconym i atrakcyjnym wzornictwie.

Szkło (zawsze w wersji hartowanej) stanowi nie tylko trwałe, ale i bezpieczne rozwiązanie. Dzięki swoim właściwościom optycznym doskonale doświetla pomieszczenia i sprawia, że przestrzeń wydaje się większa i bardziej otwarta, co jest szczególnie cenne w mniejszych wnętrzach.

Szklane drzwi doskonale sprawdzają się jako element przepierzenia, zwłaszcza w pomieszczeniach takich jak salon czy biuro domowe. W nowoczesnych domach, gdzie stawia się na otwarte przestrzenie, mogą pełnić funkcję ścianki działowej, jednocześnie nie ograniczając dostępu światła.

Szklane drzwi wewnętrzne: rodzaje szkła

Dostępne są różne rodzaje szkła: od przezroczystego, matowego i piaskowanego przez powierzchnie grawerowane i barwne nadruki aż po nowoczesne szkło LCD, które może zmieniać swoją przezierność.

Takie innowacyjne rozwiązania pozwalają na regulację poziomu prywatności, co daje użytkownikom pełną kontrolę nad funkcją drzwi.

Warto też zwrócić uwagę na szkło absorpcyjne, dostępne w barwach grafitu, zieleni czy brązu. Drzwi z takim szkłem nie tylko dodają wnętrzu wyjątkowego charakteru, ale również chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń.

W ofercie dostępne są zarówno drzwi całoszklane, jak i modele z przeszkleniami w ciekawych układach. Pierwsze wizualnie łączą pomieszczenia i pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń. Nie mają ramy, a klamka i zawiasy są mocowane bezpośrednio do szyby.

Szklane drzwi wewnętrzne w ramie

W ofercie producentów znajdziemy też drzwi szklane wykończone eleganckimi ramami, wykonanymi z metalu lub drewna, które podkreślają industrialny charakter wnętrza. Często pojawiają się także w czarnej oprawie, co jest nawiązaniem do aranżacji loftowych.

Ciekawym rozwiązaniem szkła zamkniętego w ramie są tak zwane drzwi francuskie, w których szklane kwadratowe tafle są połączone ze sobą szprosami. W zależności od koloru ramy wpasowują się w różne style wnętrzarskie – od skandynawskiego po industrialny.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Drzwi idealne dobrane do wnętrza. Jak wkomponować drzwi w aranżację – rady dekoratora

Montaż szklanych drzwi wewnętrznych

Okucia i systemy montażu drzwi szklanych są na tyle wszechstronne, że możliwe jest dopasowanie ich do różnych wymiarów i potrzeb. Drzwi szklane występują w kilku podstawowych rodzajach, które różnią się mechanizmem otwierania i zastosowaniem.

Drzwi rozwierane są osadzone na zawiasach i otwierają się przez obrót wokół pionowej osi. Wykonane z hartowanego lub klejonego szkła (grubość tafli wynosi od 8 do 12 mm) mogą być montowane z ościeżnicą lub bez niej.

W tym drugim przypadku skrzydła osadza się na zawiasach mocowanych bezpośrednio do ściany (również szklanej) lub na zawiasach trzpieniowych usytuowanych w posadzce i górnej części ściany lub sufitu.

Drzwi wahadłowe

Odmianą drzwi rozwieranych są drzwi wahadłowe. Otwierają się w obie strony, co ułatwia szybkie przejście między pomieszczeniami. Pionowa oś obrotu może przechodzić przez boczną krawędź skrzydła lub być zlokalizowana w jej pobliżu. Tu wykorzystywane są zawiasy wahadłowe lub samozamykacze hydrauliczne.

Drzwi
Autor: HÖRMANN Połączenie dwóch rodzajów drzwi w jednym pomieszczeniu – dwuskrzydłowych pivotów i przesuwnych – wypełnionych szkłem otwiera na siebie pomieszczenia, doświetla je, a jednocześnie stanowi ich granicę. Jednocześnie ich skrzydła ze sobą nie kolidują
Jaki kolor drzwi wewnętrznych?

Kolory drzwi wewnętrznych odzwierciedlają obecnie szeroką paletę barw inspirowaną naturą oraz subtelnymi, a jednocześnie wyrazistymi tonacjami.

Na szczególną uwagę zasługują:

  • odcienie ciepłych brązów
  • pastelowych żółci
  • przybrudzonego różu
  • delikatnej zieleni

które wprowadzają harmonię i spokój do wnętrz.

Wciąż cenione pozostają:

  • neutralne biele
  • beże
  • szarości

Są idealne do minimalistycznych aranżacji.

Drzwi w naturalnych kolorach drewna, wykończone transparentnymi lakierami, kontynuują trend na wnętrza inspirowane naturą. Skrzydła o widocznej strukturze drewna wprowadzą ciepło i naturalność do każdego pomieszczenia, doskonale wpisując się w ekologiczne i zrównoważone trendy aranżacyjne.

Popularne stają się również bardziej energetyczne barwy, takie jak morelowa, kobaltowa czy brzoskwiniowa. Ta ostatnia doskonale komponuje się zarówno z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno czy kamień, jak i z nowoczesnymi, minimalistycznymi formami.

Oprócz tego modne będą drzwi w kolorze Glamour Pink – pastelowy róż inspirowany miękkimi piórami i chmurami o zmierzchu. Ten kolor nada wnętrzom lekkości i delikatności, jednocześnie wprowadzając nutę elegancji i komfortu.

Drzwi
Autor: SWEDOOR Drzwi przesuwne chowane w ścianie to idealne rozwiązanie do wnętrz, w których nie ma zbyt dużo przestrzeni na otwieranie skrzydeł

Optymalizacja przestrzeni, czyli drzwi przesuwne

To jedno z bardziej praktycznych rozwiązań, cenione w kontekście ich funkcjonalności i estetyki, a także możliwości optymalizacji przestrzeni.

Drzwi przesuwne: zalety

Dzięki temu, że ich skrzydła nie otwierają się do wnętrza, jak w przypadku tradycyjnych drzwi rozwieranych, oszczędzają miejsce, co jest niezwykle istotne w mniejszych pomieszczeniach albo tam, gdzie chcemy korzystać z drzwi tylko sporadycznie.

Występują w wielu wariantach, różniących się wykończeniem, wielkością oraz sposobem montażu, co pozwala na ich dopasowanie do różnych wnętrz.

Systemy drzwi przesuwnych

Mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe, przesuwające się wzdłuż ściany na prowadnicach. W zależności od systemu skrzydła chowają się w ścianie lub kasecie (co wymaga wykonanie specjalnej zabudowy z płyt g-k) bądź pozostają widoczne jako rozwiązanie naścienne.

Wnętrza minimalistyczne zyskują elegancki, nowoczesny wygląd dzięki drzwiom przesuwnym ukrytym w kasecie.

Z kolei drzwi przesuwne naścienne, dostępne z ukrytym mechanizmem jezdnym, doskonale wpisują się w proste, współczesne aranżacje.

W bardziej industrialnych stylizacjach można wyeksponować metalowe prowadnice i wózki jezdne, które stają się ozdobnym, wręcz rzeźbiarskim elementem wnętrza.

Drzwi przesuwne nie tylko są praktyczne, ale też pozwalają na łączenie pomieszczeń. Szczególnie modele dwuskrzydłowe, które mogą być szerokie i sięgać od podłogi do sufitu, umożliwiają łatwe otwarcie przestrzeni.

Drzwi przesuwne z dużymi przeszklonymi panelami stają się także świetnym elementem przepierzenia, umożliwiając wydzielenie stref bez utraty dostępu do naturalnego światła.

To rozwiązanie idealnie wpisuje się w nowoczesne, minimalistyczne i loftowe aranżacje, gdzie funkcjonalność i estetyka idą w parze.

Drzwi
Autor: Marcin Grabowiecki Widoczny system jezdny może odgrywać we wnętrzu rolę dekoracji

Modne drzwi wewnętrze: z ukrytą ościeżnicą, szklane, obrotowe, szklane, wahadłowe, przesuwne. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Wybieramy ościeżnice do drzwi wewnętrznych. Jakie są rodzaje ościeżnicy i jak prawidłowo zamontować ościeżnicę?

murator.pl - AI DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Posłuchaj, jak samodzielnie zamontować drzwi wewnętrzne. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Murator Google News
Autor:
Pozostałe podkategorie