Drzwi wewnętrzne: obrotowe i szklane

2019-06-27 8:13
Drzwi obrotowe - pełne
Autor: ANYWAY DOORS Oś obrotu bywa przesunięta, by zapewnić szersze przejście. W drzwiach obrotowo-przesuwnych po otwarciu skrzydło dojeżdża do ościeżnicy

Skrzydła drzwi wewnętrznych to ważny element wystroju wnętrz. Współtworzą jego klimat nie mniej niż sofa, dywan lub oświetlenie. Daj się więc ponieść fantazji i kup drzwi szklane lub obrotowe.

Drzwi typowe, to jednoskrzydłowe drzwi rozwieralne o pełnym skrzydle wykonanym z drewna, materiałów drewnopochodnych albo z połączenia obu tych surowców. Sprzedawane wraz z zawiasami ościeżnicami. Klamka nie zawsze jest w komplecie, trzeba ją wówczas kupić oddzielnie. Oprócz drzwi o standardowych wymiarach można kupić też modele wykonywane na specjalne zamówienie. Kosztują od 10 do 20% więcej niż te ze oferty stałej. Aby wszystkie drzwi wyglądały podobnie, wybiera się konkretną kolekcję. W jej ramach kupisz drzwi do salonu, kuchni, łazienki, sypialni oraz spiżarni i wszystkie będą utrzymane w identycznym stylu. Rosnące zainteresowanie modelami bardziej oryginalnymi skłoniło producentów do kolaboracji ze specjalistami od wzornictwa. W efekcie podstawową ofertę wzbogaciły m.in. o drzwi ze szkła lub drzwi obrotowe.

Drzwi obrotowe ze szklanym skrzydłem
Autor: ANYWAY DOORS Drzwi obrotowe mogą mieć skrzydła z grubego szkła zamocowanego w metalowej ramie

Drzwi obrotowe

Skrzydło drzwi obrotowych zamocowane jest na specjalnych zawiasach umieszczonych w dole i w górze stalowej ościeżnicy – centralnie lub bliżej ościeżnicy. Drzwi także mogą wykonywać obrót o 360°, ale jeśli nie zależy ci na tak dużym zakresie, można zastosować ogranicznik obrotu i wtedy kąt wyniesie 180° lub 90°. Mimo dużego ciężaru (drzwi takie są przeważnie większe od standardowych) ich obsługa jest bardzo łatwa. Poruszają się lekko i są wyposażone w samozamykacz. Popularniejszą odmianą drzwi obrotowych są obrotowo-uchylne. Z pewnością bardziej praktyczne, bo po otwarciu pozostawiają znacznie więcej miejsca do przejścia w porównaniu z typowymi drzwiami obrotowymi. Co więcej, skrzydło pozostające w pozycji otwartej zajmuje we wnętrzu mniej miejsca. Jego długość jest bowiem podzielona między dwie strony ściany. Jedna część znajduje się w jednym pomieszczeniu, a druga w drugim. Co więcej, skrzydło z takim mechanizmem może się otwierać w obie strony – do środka lub na zewnątrz pomieszczenia.

Przeczytaj też:

Przypatrz się teraz mechanizmowi, który umożliwia tak skomplikowany ruch. Zamiast zawiasów są dolne i górne uchwyty połączone z prowadnicami zamocowanymi do górnego odcinka ościeżnicy. Skrzydło może więc wykonywać ruch obrotowy – w lewo bądź w prawo, a oprócz tego przyciągane zostaje do ościeżnicy. Drzwi obrotowe nie są u nas popularne i ma je w ofercie jeszcze niewielu producentów. Większego wyboru spodziewaj się na zagranicznych portalach internetowych. Nie są tanie. Sporo kosztuje szczególnie system otwierania. W przypadku drzwi obrotowo-uchylnych skrzydła dobiera się zazwyczaj z grupy standardowych drzwi wewnętrznych danego producenta. Zostają one później zaadaptowane do wymogów systemu.

Przeczytaj też:

szklane drzwi przesuwne
Autor: Mariusz Bykowski Do sypialni prowadzą szklane drzwi przesuwne

Drzwi szklane

W sklepach znajdziesz szklane drzwi ramowe, w których tafla jest wypełnieniem stalowej bądź drewnianej konstrukcji, albo drzwi w całości zrobione ze szkła (nazywane całoszklanymi). Te ostatnie nie mają ramy. Klamka i zawiasy są przymocowane bezpośrednio do szyby, której grubość wynosi około 8-10 mm. W obu przypadkach mogą być stosowane typowe ościeżnice, z reguły metalowe, ale drzwi całoszklane mogą obejść się bez nich, zwłaszcza gdy stanowią część większego przeszklenia.

Przeczytaj też:

Tafla drzwi może być zupełnie transparentna, satynowa – ze szkła trawionego chemicznie lub piaskowanego – lub mleczna, czyli barwiona w masie. W grę wchodzą też różne kolory i wzory. Do tego typu drzwi wykorzystywane jest też szkło odporniejsze na rozbicie niż zwykłe. Przeważnie to tak zwane szkło bezpieczne. Jego tafla, gdy zostanie bardzo silnie uderzona, nie rozbija się na mnóstwo ostrych kawałków. Mimo że popęka, pozostaje w jednym kawałku. Dzieje się tak dlatego, że jest powleczona specjalną folią PVB. Podobnie zachowuje się szkło hartowane. Wadami drzwi szklanych są ich niewielka izolacyjność akustyczna oraz podatność na uszkodzenia, zwłaszcza stłuczenie lub zarysowanie w trakcie transportu. Drzwi szklane są też trudniejsze do utrzymania w czystości.

Drzwi szklane
Autor: TRE-P & TRE-PIU Ramowe drzwi szklane oferowane są też w wersji przesuwnej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie