Drzwi bezprzylgowe – nowoczesne rozwiązanie dyskretnych drzwi

2020-04-18 15:54

Drzwi, w których skrzydło i ościeżnica nie mają wyfrezownych przylg, są coraz popularniejsze. W takich modelach skrzydło i ościeżnica są zlicowane ze sobą, dzięki czemu drzwi mniej wystają ze ściany. Jeśli wybierzemy drzwi bezprzylgowe z ukrytymi ościeżnicą i zawiasami, można je zaaranżować tak, że zupełnie znikną na tle ściany.

Przylga (inaczej nazywana felcem) to tradycyjne rozwiązanie w postaci podcięcia krawędzi skrzydła i ościeżnicy, tak że dokładnie do siebie pasują. W czasie zamykania skrzydło częściowo wsuwa się w głąb ościeżnicy. Tak powstaje dokładne połączenie obu elementów drzwi. To sprawia, że drzwi są szczelne, dobrze izolują od zimna, wiatru, deszczu, hałasu. Jest to ważne zwłaszcza w drzwiach zewnętrznych. Ale w przypadku drzwi wewnętrznych nie odgrywa to większej roli, poza izolacyjnością akustyczną.

Drzwi bezprzylgowe
Autor: Porta W drzwiach z przylgą skrzydło nachodzi na ościeżnicę i z niej wystaje

U wielu producentów można zamówić modele drzwi w wersji bezprzylgowej. Skrzydło i ościeżnica mają proste krawędzie. W pozycji zamkniętej skrzydło jest całkowicie wsunięte w głąb ościeżnicy. Z jednej strony powstaje równa płaszczyzna skrzydła zlicowanego z ościeżnicą. Drzwi bezprzylgowe wystają ze ściany tylko tyle, ile wystaje ościeżnica, a dokładniej jej opaska, czyli 1-1,5 cm. 

Drzwi bezprzylgowe
Autor: Porta W drzwiach bezprzylgowych zamknięte skrzydło jest w całości wsunięte w głąb ościeżnicy

Najnowocześniejsze rozwiązania drzwiowe pozwalają zbudować konstrukcje, w których ościeżnica jest ukryta w grubości ściany. W takim przypadku drzwi bezprzylgowe wcale nie wystają ze ściany.

Drzwi bezprzylgowe
Autor: Leon Drzwi bezprzylgowe zukrytą ościeżnicą wykończone tak samo jak ściana stają się niemal niewidoczne

Konstrukcja drzwi bezprzylgowych

Skrzydło drzwi ma standardowo 4 cm szerokości. Wystająca przylga zasłania zamek i styk z ościeżnicą, co powoduje, że drzwi są szczelniejsze. W wersji bezprzylgowej krawędź skrzydła jest prosto ścięta.

Przeczytaj też:

Drzwi bezprzylgowe
Autor: Marcin Czechowicz Krawędź skrzydła drzwi bez przylgi jest prosto ścięta

Po obwodzie skrzydła powstaje wąska szczelina, przez co drzwi mogą mniej chronić przed dźwiękami z sąsiednich pomieszczeń. Takie rozwiązanie jest też wymagające montażowo. Wymiary otworu i drzwi muszą być odpowiednio dobrane. Skrzydło i ościeżnica muszą być prawidłowo zamocowane, żeby odstęp między obu elementami był taki sam.

Rozwiązania bezprzylgowe dają efekt estetyczny wtedy, kiedy mocujemy drzwi na krawędzi ściany.

Drzwi bezprzylgowe
Autor: Kalbar Konstrukcja bezprzylgowa sprawia, że drzwi mniej wystają ze ściany

Drzwi bezprzylgowe, czyli nowoczesne

Skrzydło i ościeżnicę bezprzylgowe stosuje się zwłaszcza w przypadku drzwi nowoczesnych w stylu. Mają one proste wykończenie, bez rozbudowanych rzeźbień lub naklejonych profili dekoracyjnych. Funkcję ozdób pełnią proste linie, żłobienia, panele szklane lub listwy z innych materiałów. Bardzo często skrzydło w drzwiach bezprzylgowych ma postać równej i płaskiej płyty, zupełnie bez ozdób. Takie drzwi wyróżnia charakterystyczna ramka wewnętrzna, którą tworzy szczelina na styku skrzydła i ościeżnicy. Na tle drzwi widać tylko prostą klamkę.

Drzwi bezprzylgowe
Autor: Ruck Zuck Drzwi bezprzylgowe mają zwykle prosty wzór, bez rozbudowanych dekoracji

Drzwi bezprzylgowe: ukryte zawiasy

Zawiasy mocuje się wzdłuż ościeżnicy i skrzydła. Zależnie od wielkości i ciężaru skrzydła stosuje się 2 albo 3 pary zawiasów. W pozycji zamkniętej widać je z boku drzwi. Na gładkim i równym połączeniu skrzydła i ościeżnicy jeszcze bardziej rzucałyby się w oczy i niweczyły planowany efekt. Ponieważ rozwiązanie bezprzylgowe ma służyć temu, że drzwi są prostsze, bardziej minimalistyczne, chętnie stosuje się w nich zawiasy ukryte na styku skrzydła i ościeżnicy. Widać je tylko w pozycji otwartej. Po zamknięciu drzwi nic nie narusza linii styku ościeżnica-skrzydło.

Drzwi bezprzylgowe
Autor: Piotr Laskowski Drzwi bezprzylgowe wystają z lica sciany tylko na tyle, ile wynosi grubość opaski ościeżnicy

Ukryte zawiasy typu pivot

W nowoczesnych drzwiach bezprzylgowych można wykorzystać ukryte zawiasy typu pivot, czyli obrotowe. Pozwalają one na otwieranie skrzydła do kąta 90 stopni w obie strony. Mówiąc obrazowo, takie drzwi można otwierać, przesuwając skrzydło zarówno do wnętrza pokoju, jak i na korytarz. Takie rozwiązanie przydaje się w miejscach, w których może być problem z komunikacją i jest mało przestrzeni na otwieranie drzwi. Czasem zdarzają się takie sytuacje podczas remontów starych domów.

Drzwi bezprzylgowe
Autor: Piotr Mastalerz Drzwi bezprzylgowe z zawiasami obrotowymi można otwierać na dwie strony

Drzwi bezprzylgowe z ukrytą ościeżnicą

To jeszcze nowocześniejsze rozwiązanie chętnie stosowane w aranżacji nie tylko nowoczesnych wnętrz. W najbardziej wysublimowanej formie można je wykorzystać także w stylowych salonach czy buduarach. Takie drzwi mają lekką ościeżnicę aluminiową, którą instaluje się w grubości ściany. Maskuje się ją tynkiem albo płytą gipsowo-kartonową zależnie od konstrukcji ściany. Z jednej strony skrzydło drzwi jest zlicowane ze ścianą. Drzwi z ukrytą ościeżnicą zawsze mają też ukryte zawiasy, więc na tle ściany widać tylko ramkę powstałą w szczelinie między skrzydłem a krawędzią otworu. Wielką atrakcją tego rozwiązania jest możliwość wykończenia skrzydła niemal dowolnymi materiałami, np. okleiną drewnopodobną, fornirem, lustrem, tynkiem, betonem, tapetą. Można zaprojektować je tak, że nie będzie ich widać na tle tak samo wykończonej ściany.

Drzwi bezprzylgowe
Autor: Piu Design Drzwi bezprzylgowe i z ukrytą ościeżnicą wykończone tapetą

Drzwi bezprzylgowe z ościeżnicą zlicowaną lub blokową

To trudne rozwiązanie, bo wymaga estetycznego wykończenia styku krawędzi ościeżnicy i muru. W tradycyjnych drzwiach to miejsce osłania opaska nakładana na ścianę, czyli pogrubiająca całą konstrukcję. Żeby wykorzystać efekt drzwi bezprzylgowych można też zamówić drzwi w wersji ze zlicowaną ościeżnicą. Na granicy muru mocuje się aluminiowe kształtowniki, które tworzą proste, estetyczne jego wykończenie. Na kształtownikach mocuje się profile składające się na opaskę drzwi, która tworzy płaszczyznę zrównaną z tynkiem. Innym rozwiązaniem jest takie, w którym ościeżnica jest zredukowana do wąskiej ramki montowanej w otworze wokół skrzydła, więc nie wystaje ona z lica ściany.

Przeczytaj też:

Warto wiedzieć

Przygotowanie otworu

Drzwi bezprzylgowe mają takie same wymiary i warunki montażowe jak przylgowe. Oferowane są w standardowych wymiarach. Jednak gdybyśmy chcieli kupić drzwi bezprzylgowe z ukrytą ościeżnicą, dobrze jest wcześniej (najlepiej na etapie projektowania domu lub adaptacji projektu gotowego) zasięgnąć informacji na temat wymogów montażowych i przygotowania otworu w ścianie. Tym bardziej że takie drzwi można kupić w wersji niestandardowej, na przykład bardzo wysokie – sięgające do sufitu. Również podczas budowy otwór powinien być inaczej przygotowany, co powinno być opisane w projekcie.

Okna i drzwi – egzamin ze stolarki

Pytanie 1 z 10
Współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi wejściowych nie może przekroczyć:
Pozostałe podkategorie