Białe drzwi wewnętrzne w aranżacji wnętrz

2018-07-05 0:04

Białe drzwi to prosty, wydawałoby się banalny, element wyposażenia. A jednak neutralność i elegancja białych drzwi fantastycznie wpisują się w najnowsze trendy. Białe drzwi pasują do wszystkiego, co jest dzisiaj modne.

Skończył się okres dominacji drewnianych oklein i egzotycznych fornirów, znów na topie są drzwi białe i proste. Wydawałoby się, że taki zwyczajny model powinien być do kupienia wszędzie i tanio. Tymczasem, aby znaleźć coś tak prostego w dobrym gatunku, trzeba się naprawdę postarać. W każdym supermarkecie od ręki są dekoracyjne modele, ze wstawkami, z łukami, imitacjami drewna itd., a zwykłe gładkie białe, ale solidne, o szlachetnej powierzchni i przyjemne w dotyku, to wciąż rzadkość. Tym bardziej pożądane są przez tych, którzy wiedzą, co piszczy w trawie.

Zobacz też: Drzwi dobrze dopasowane do wnętrza. Zobacz, jak to dobrze zrobić >>

Białe drzwi do białych ścian i sufitów

Najważniejszą cechą prostych białych drzwi jest ich neutralność. W każdym razie wszędzie tam, gdzie białe są sufity i ściany. A ponieważ bieli w nowych mieszkaniach jest coraz więcej, nic dziwnego, że również drzwi mogą być wreszcie białe. To niezbędne wyposażenie jasnych wnętrz (malowanych na biało, aby robiły wrażenie bardziej przestronnych). Przestrzeń to dziś największa zaleta, światło jest główną ozdobą, dlatego w urządzaniu wnętrz stosuje się rozmaite sztuczki, aby je podkreślić. Stuprocentowo skuteczną metodą jest ukrywanie drzwi do pokoju lub szafy, żeby dyskretnie wtapiały się w płaszczyzny ścian. Najłatwiej zrobić to za pomocą koloru – na tle białej ściany białe drzwi nie będą przykuwały wzroku, a im mniej elementów tła, tym pomieszczenie wydaje się większe. Co więcej, takie ujednolicenie i wyciszenie ścian powoduje, że wszystkie przedmioty aranżacji wnętrza, meble czy kolorowa poduszka nabierają blasku. To efekt znany z galerii sztuki, gdzie stosuje się takie właśnie białe płaszczyzny ścian jako najlepszą przestrzeń dla wyeksponowania tego, co jest do oglądania.Białe drzwi, które mają być neutralne i stanowić fragment ściany, najlepiej spełnią te potrzeby, gdy będą pełne, bez przeszkleń, a także bezprzylgowe. Oznacza to, że skrzydło zamknięte może znajdować się dokładnie w płaszczyźnie ściany niewyróżnione żadnym profilem, wypukłą krawędzią. Pełne wrażenie „wtopienia” osiągniemy, decydując się na model z ościeżnicami ukrytymi w ścianie. To wersja max dla zdecydowanych zapłacić więcej za taki efekt. Pełne drzwi o płaskich prostych krawędziach, kiedy są zamknięte, wyróżnia z tła jedynie nieco inna powierzchnia i ładna klamka. Na tle białych ścian bardzo pięknie wyglądają białe przeszklone drzwi.Przezierne fragmenty są znakomitą i bardzo dyskretną ozdobą, a do tego przepuszczając światło, wzmagają wrażenie przestronności.

Białe drzwi we wnętrzach
Autor: Kalbar Neutralny dodatek do wyrazistej dekoracji. Białe, proste drzwi nie konkurują z fototapetą. Projekt: Katarzyna Rohde

Białe drzwi w kolorze

Ale rola białych drzwi nie zawsze sprowadza się do nieprzeszkadzania białym ścianom. Przeciwnie, są niezawodnym dodatkiem do wszystkich kolorów. O ile dopasowanie drzwi w drewnianych okleinach do różów, fioletów czy zieleni jest poważną próbą wyobraźni i gustu, o tyle białe drzwi to wybór zawsze bezpieczny i przewidywalny. Nadają kolorowym aranżacjom rys uporządkowania, schludności, a także przytulnej elegancji.

Lubisz wnętrza w białym kolorze? Sprawdź też:

Nieprzypadkowo często pojawiają się w romantycznie stylizowanych wnętrzach w towarzystwie pastelowych barw i drobnych kwiatowych wzorów. Na tle kolorowej ściany białe drzwi będą dodatkową ozdobą, dlatego powinny być naprawdę ładne. W zależności od tego, jaki model wybierzemy – proste i gładkie, płycinowe, z przeszkleniem nowoczesnym czy tradycyjnym – taki charakter nadamy wnętrzu. Jeśli kolory ścian są stonowane, pastelowe, białe drzwi mogą być klasyczne, płycinowe, z profilowanymi opaskami, a nawet gzymsem. Będą dopełnieniem spokojnego eleganckiego charakteru wnętrza. Jeśli natomiast kolor jest „z pazurem”, mocny i intensywny, drzwi mogą być jak najprostsze, efekt i tak będzie dobry. To samo dotyczy ścian ozdobionych wzorami, na przykład tapetą w duże wzory, fototapetą, dekoracją z wyraźną fakturą. Białe, proste drzwi wprowadzają wtedy element uspokojenia jako zupełnie neutralne.

Zobacz też: Drzwi wewnętrzne – kolory, rodzaje, nowości rynkowe. Jakie drzwi wybrać? >>

Drzwi wewnętrzne – jakie wybrać, jak zamontować?

Listwy przypodłogowe do białych drzwi

Do białych drzwi zróbmy białe listwy przypodłogowe. Nie mówimy tu o ćwierćwałku nad drewnianą podłogą, lecz o kilku-kilkunastocentymetrowej wysokości cokole, który jest bardziej fragmentem ściany niż maskującym elementem podłogi. Białe listwy będą doskonałym domknięciem kompozycji, gdy będą pasowały do drzwi i wyglądały jak ciąg dalszy opaski wokół nich. Dlatego jeśli opaska jest profilowana, również i cokół taki być powinien, natomiast gdy wokół drzwi jest najprostsza prostokątna listwa, nad podłogą powinna być podobna. Białe listwy podłogowe są coraz bardziej dostępne. Ponieważ jednak z reguły zamawia się je razem z podłogą, najczęściej wykonują je i montują parkieciarze, trzeba być przygotowanym wcześniej na niestandardowe wykończenie i związany z tym większy wydatek. Niektórzy producenci drzwi oferują listwy przypodłogowe pasujące do skrzydeł. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do zwykłych prostych białych drzwi w okleinie samemu dobrać listwy cokołowe z drewna czy z tworzywa (duroplast, polistyren) i pomalować je na biało.

Białe drzwi we wnętrzach
Autor: Marcin Czechowicz Właściwą oprawą białych drzwi są białe opaski i cokoły

Drzwi białe płytowe i płycinowe

Zewnętrzną powierzchnię białych skrzydeł drzwiowych najczęściej stanowią drewnopochodne płyty MDF albo HDF wykończone w rozmaity sposób. Skrywają one właściwą konstrukcję skrzydła, która może być płytowa lub płycinowa. Drzwi płytowe składają się z ramiaka (drewno iglaste klejone albo płyta MDF) oraz wypełnienia, które zapewnia konstrukcji sztywność i stabilność.

Sprawdź też:

Najpopularniejszym i najtańszym wypełnieniem jest odporny na nacisk karton o strukturze plastra miodu. Materiał ten jest lekki (skrzydło szerokości 80 cm waży około 17 kg), ale stanowi mniej skuteczną izolację termiczną i akustyczną niż płyta wiórowa otworowa lub pełna, które także są stosowane w przypadku drzwi płytowych. Wykorzystanie płyty wiórowej znacznie zwiększa ciężar drzwi – skrzydło o szerokości 80 cm wypełnione płytą otworową waży 30 kg, a pełną – 38 kg. Drzwi płycinowe składają się z widocznej ramy konstrukcyjnej i osadzonych w niej płycin stanowiących wypełnienie (najczęściej wykonanych z płyt drewnopochodnych).

Sprawdź też:

Drzwi płytowe i płycinowe najprościej można odróżnić właśnie po tym, że rama konstrukcyjna w przypadku tych pierwszych jest ukryta, a drugich – widoczna. Żadną wskazówką nie są natomiast płyciny widoczne na skrzydłach, gdyż na skrzydłach o konstrukcji płytowej stosuje się czasem płyciny dekoracyjne. Na grubość skrzydeł wpływa nie tyle konstrukcja, ile to, czy są to drzwi z przylgą (około 2,7 cm), czy też 1 bezprzylgowe (4 cm).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie