Jakie drzwi przesuwne wybrać? Przegląd systemów drzwi przesuwnych
Codzienne życie i korzystanie z pomieszczeń w domu mogą ułatwić drzwi przesuwne. Jakie wybrać drzwi przesuwne? Systemów jest kilka, m.in. drzwi przesuwne chowane w ścianę czy na nią nasuwane. Jakie drzwi przesuwne są najbardziej funkcjonalne?
Spis treści
- Funkcjonale drzwi przesuwne, czyli jakie?
- Drzwi przesuwne chowane w ścianę lub na nią nasuwane
- Przesuwne drzwi bezościeżnicowe
- Przesuwne drzwi z ukrytą prowadnicą
Najważniejszą cechą drzwi wpływającą na wygodę korzystania z nich jest sposób otwierania.
Funkcjonale drzwi przesuwne, czyli jakie?
Warto zastosować je tam, gdzie chcemy zaoszczędzić cenną przestrzeń – w garderobie, pomieszczeniu gospodarczym, niewielkim pokoju czy w sypialni, gdzie dzięki temu może się zmieścić większe łóżko. Ale skrzydła przesuwne są ciekawą opcją również w pomieszczeniach reprezentacyjnych. Duże, przesuwne drzwi między salonem a jadalnią w razie potrzeby stworzą jedną, większą przestrzeń i dodadzą jej elegancji.
Drzwi przesuwne chowane w ścianę lub na nią nasuwane
Drzwi przesuwne mogą nasuwać się na ścianę lub w niej chować. Te pierwsze można zamontować w dowolnym momencie, nawet podczas zmiany aranżacji wnętrz, bo ich montaż nie wymaga ingerencji w konstrukcję ściany. Mogą mieć system jezdny widoczny lub ukryty pod maskownicą. Ościeże można obudować ościeżnicą lub z niej zrezygnować, dzięki czemu światło wejścia będzie trochę większe. Jeśli zamiast zakupu skrzydła w standardowym rozmiarze zdecydujemy się na wykonane go na zamówienie, wtedy rozmiar otworu wejściowego możemy dopasować do naszych potrzeb.
Drzwi wsuwane w ścianę działową trzeba zaplanować wcześniej, gdyż montuje się w niej specjalną kasetę, w której chowa się skrzydło (inną do ścian murowanych, inną do szkieletowych). Za to zyskujemy drzwi, które dosłownie znikają w ścianie – dzięki temu ściany w pomieszczeniu po obu stronach możemy dowolnie zagospodarować.
W obu wariantach opcją są drzwi podwójne – o skrzydłach symetrycznych (takiej samej szerokości) lub o skrzydłach różnej szerokości (przykładowo w proporcjach 1:2 lub 1:3). To drugie rozwiązanie jest warte rozważenia na przykład w przejściu między kuchnią a jadalnią lub między jadalnią i salonem. Na co dzień możemy korzystać z jednego skrzydła, a w razie potrzeby stworzyć jedno duże pomieszczenie, a potem łatwo je znów rozdzielić.
Polecany artykuł:
Przesuwne drzwi bezościeżnicowe
Bezościeżnicowy wewnątrzścienny system przesuwny to dobre rozwiązanie tam, gdzie zależy nam na zaoszczędzeniu przestrzeni i częściowym ukryciu drzwi do danego pomieszczenia, tak by nie rzucały się w oczy. Mogą to być drzwi do schowka, garderoby, łazienki przy sypialni małżeńskiej. Po obu stronach otworu z każdej strony ściany można dowolnie wykorzystać jej płaszczyznę (ustawić przy niej meble lub powiesić półki). Brak ościeżnicy i opasek maskujących sprawia, że zamknięte drzwi wizualnie stapiają się ze ścianą. Po odsunięciu skrzydło drzwiowe chowa się całkowicie w ukrytej w ścianie kasecie.
Polecany artykuł:
System przesuwny wykonany jest z profili aluminiowych. Może być dostosowany do zabudowy w ścianach szkieletowych lub murowanych. Kasetę wbudowuje się w ścianę podczas jej stawiania, a na późniejszym etapie wiąże się z wyburzeniem części istniejącej ściany. Takie drzwi zajmują najmniej przestrzeni ze wszystkich rodzajów.
Przesuwne drzwi z ukrytą prowadnicą
Wśród systemów drzwi przesuwnych naściennych nowością jest tak zwany system Magic, który – jak sama nazwa wskazuje – ma w „magiczny” sposób ukryty tor ślizgowy. To bardzo estetyczne i zarazem funkcjonalne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz, które eksponuje urodę skrzydła bez widocznych elementów prowadzących, i to zarówno przy drzwiach otwartych, jak i zamkniętych. Skrzydło drzwiowe jest zakładane na mechanizm jezdny mocowany do ściany. Prowadnica górna, na której opiera się system, umieszczona jest w specjalnych wyfrezowanych w skrzydle drzwiowym otworach. W dolnej krawędzi skrzydła zamontowane są rolki.
Tego rodzaju drzwi – pojedyncze lub podwójne – mogą łączyć na przykład kuchnię z salonem lub jadalnią i być dodatkową ozdobą tych wnętrz.