Drzwi z ukrytą ościeżnicą bez tajemnic. Czy sprawdzą się przy nich listwy przypodłogowe?

2024-06-14 10:05

Minimalistyczna aranżacja wnętrz, optyczne powiększenie przestrzeni i unikanie podziałów płaszczyzny ścian to główne powody wyboru drzwi z ukrytą ościeżnicą. Ale równie ważna jest też możliwość takiego ich indywidualnego wykończenia, które odpowiada stylowi wnętrza i potrzebom mieszkańców.

Szkoła Budowania lekcja 6 - Drzwi, Bramy, Okna

Spis treści

  1. Drzwi z ukrytą ościeżnicą – czemu warto?
  2. Drzwi z ukrytą ościeżnicą jako element aranżacji wnętrz
  3. Drzwi z ukrytą ościeżnicą – montaż
  4. Drzwi ukryte a styl wnętrz
  5. Dopełnienie – listwy przypodłogowe

Drzwi z ukrytą ościeżnicą – czemu warto?

Zgodnie z oczekiwaniami inwestorów produkty wykończeniowe coraz częściej powinny nie tylko spełniać najwyższe kryteria jakości, funkcjonalności i estetyki, lecz także dawać duże możliwości samodzielnego decydowania o ich wyglądzie. Jednym z takich rozwiązań są drzwi z ukrytą ościeżnicą, która sprawia, że powierzchnia skrzydła jest całkowicie zlicowana ze ścianą, a – zależnie od sposobu jego wykończenia – granica między nimi może być tylko dyskretnie zaznaczona lub niemal niewidoczna. Co prawda, żeby je otwierać i zamykać, muszą mieć klamkę, ale jeśli zostaną wkomponowane w dekoracyjne elementy ściany lub wyposażenia wnętrza, tylko mieszkańcy będą wiedzieli, gdzie się znajdują. Gdy zależy nam na pełnym zniknięciu drzwi, można wybrać model bez klamki.

Drzwi z ukrytą ościeżnicą jako element aranżacji wnętrz

Różnego rodzaju zabiegi aranżacyjne pozwalają kształtować przestrzeń domu tak, by sprawiała wrażenie większej, mniejszej, wyższej, bardziej lub mniej rozświetlonej. Ich zastosowanie ma za zadanie wpływać na wrażenia, jakie odnosimy po wejściu do wnętrza. Drzwi z ukrytą ościeżnicą są bardzo dobrym elementem, za pomocą którego można wpływać na ich odbiór. Doskonale sprawdzą się w małych pomieszczeniach, tworząc jedną płaszczyznę ze ścianą i optycznie porządkując przestrzeń. Będzie ona jednorodna, bez rozpraszających uskoków w ścianach, na przykład w przedpokojach i holach łączących wiele pomieszczeń, w kuchniach, z których jest wejście do spiżarni i korytarza łączącego strefę mieszkalną z gospodarczą i garażem.

Za pomocą drzwi z ukrytą ościeżnicą można uczynić bardziej dyskretnym również wejście do toalety ze strefy dziennej (co prawda i tak wyróżnią je otwory wentylacyjne lub podcięcie w dolnej ramie, ale nie będzie to tak dominujące jak w zwykłych skrzydłach). Podobny efekt osiągnie się przez montaż takich drzwi jako wejścia z sypialni do prywatnej łazienki lub garderoby.

Z kolei we wnętrzach większych i dużych drzwi z ukrytą ościeżnicą podkreślą ich przestronność, nie wprowadzą niepotrzebnych podziałów, nie będą przyciągać uwagi.

Drzwi z ukrytą ościeżnicą – montaż

W tradycyjnych drzwiach ościeżnica okala skrzydło po bokach i na górnej krawędzi. W drzwiach ukrytych nie widać jej zupełnie – jest schowana w ścianie i osłonięta tynkiem lub okładziną z płyt gipsowo-kartonowych. Na rynku są rozwiązania, które pozwalają na montaż takiej ościeżnicy w ścianach o grubości od 5,2 do nawet 52 cm. Można też wybrać wersję z ościeżnicą montowaną tylko po bokach. Niezastosowanie górnej belki pozwala połączyć drzwi bezpośrednio z sufitem. Niewyróżniająca się górna krawędź skrzydła sprawi, że pomieszczenie optycznie wyda się wyższe niż w rzeczywistości. O obecności drzwi świadczyć będą tylko dwie cienkie linie na ścianie. Skrzydło drzwi ukrytych nie ma przylgi, co oznacza, że jego krawędź jest gładka. Po zamknięciu jest zlicowane z ościeżnicą (z jednej strony). W drzwiach bezprzylgowych zamiast standardowych widocznych zawiasów (czopowych lub wkręcanych) można zastosować zawiasy kryte. Jest też rozwiązanie z tak zwaną przylgą rewersyjną – odwrotną. Drzwi otwierają się wtedy nie na stronę muru, po której skrzydło licuje się ze ścianą, tylko na drugą. Takie skrzydło może się jednak otworzyć tylko do 90o.

Szerokość skrzydła może być standardowa (80-90 cm), bo nie ona jest w takich przypadkach najważniejsza. We wnętrzach niskich lepsze wrażenie zrobią modele na całą wysokość ściany niż te o wysokości standardowej (200 cm).

Drzwi z pochwytem
Autor: Marcin Czechowicz, Projekt: Remigiusz i Arkadiusz Strzeleccy/RAAS ARCHITEKCI Zamiast typowej klamki można zastosować pochwyt. Może być mały, prawie niewidoczny i schowany w płaszczyźnie drzwi

Drzwi ukryte a styl wnętrz

Prosta forma i brak widocznych ościeżnicy i zawiasów, a dzięki temu zlicowanie ze ścianą, predestynuje drzwi do stosowania we wnętrzach urządzanych w minimalistycznym stylu. W takich realizacjach każdy wystający element mógłby zaburzać efekt, więc rezygnacja z niego ułatwia aranżację. Jednak minimalizm to nie jedyny styl, w którym sprawdzają się drzwi z ukrytą ościeżnicą. Są w pełni dostosowane do aranżacji wnętrza, co znaczy, że mogą być wykończone w dowolny sposób:

  • lakierowane na wybrany kolor – jedno- lub dwustronnie;
  • malowane farbą taką jak ściana – wówczas drzwi pokryte są specjalnym podkładem przygotowanym do takiego wykończenia;
  • oklejone tapetą;
  • obłożone fornirem, lekkimi panelami ściennymi, betonem architektonicznym, szkłem lub lustrem.

Dzięki takim możliwościom łatwo się je dopasowuje do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Dotyczy to również wnętrz stylowych, klasycznych bądź vintage. Za pomocą sztukaterii poliuretanowej, tkanin lub innych materiałów (nadają się wszystkie, jakich używa się do dekoracji ścian), można dostosować drzwi do każdego stylu lub za ich pomocą ów styl podkreślić.

Drzwi z ukrytą ościeżnicą mogą również stosunkowo łatwo – ze względu na wielkość powierzchni oraz umiejętność znikania – uspokoić wnętrza eklektyczne, nadając im smaku, elegancji i nie dopuszczając do powstania estetycznego chaosu.

Działania ujednolicające można stosować w dwie strony – dostosować wykończenie drzwi do wykończenia ścian lub odwrotnie: na ścianach położyć materiał, którym pokryto skrzydła. Często stosuje się ten zabieg w przypadku płyt fornirowanych, tapet, betonu architektonicznego. Jeśli ściana i drzwi zyskają takie samo wykończenie, zgubią się podziały.

Dopełnienie – listwy przypodłogowe

Gdy wybiera się drzwi ukryte, styk ściany z podłogą można wykończyć dopasowanym kolorystycznie silikonem. Często montuje się jednak bardzo cienkie listwy, podobnie jak drzwi, zlicowane ze ścianą, które podtrzymają minimalistyczny efekt. Dostępne są również bardzo cienkie (3 mm grubości) listwy aluminiowe. Wprowadzają do wnętrz nowoczesny akcent i lekkość. Dobrze się komponują ze ścianami wykończonymi betonem architektonicznym i nowoczesnymi wykładzinami.

We wnętrzach stylowych, vintage, ze sztukaterią, dobrym rozwiązaniem mogą być listwy z polistyrenu o grubości 8 mm, które pomalowane na dowolny kolor oraz przymocowane na skrzydle wpiszą się w aranżację wnętrza i pomogą drzwiom zniknąć. Podobnie jak zwykłe listwy z MDF zamontowane także na drzwiach. Oba typy listew wymagają przycięcia pod kątem 45° od strony zawiasów, by swobodnie otwierać skrzydło chociaż do kąta 90° (drzwi z ukrytą ościeżnicą mogą się otwierać nawet do 180°).