Wymiana drzwi wewnętrznych podczas remontu. Czy można wymienić drzwi wewnętrzne bez wymiany ościeżnicy?
Wymiana drzwi wewnętrznych podczas remontu daje zaskakująco korzystny efekt. Równie ważne jak skrzydła drzwiowe są ościeżnice. Czy można zamontować drzwi bez ościeżnicy i jak prawidłowo wykonać montaż drzwi? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wymiany drzwi.
Spis treści
- Czy można wymienić drzwi wewnętrzne bez wymiany ościeżnicy?
- Wymiana drzwi wewnętrznych z ościeżnicą
- Ościeżnica drzwi jako nadproże
- Demontaż ościeżnicy w ścianach działowych
- Jak odświeżyć ościeżnicę? Czy ościeżnicę można malować?
- Zabudowanie ościeżnicy drzwi. Jak zamaskować metalowe futryny?
Czy można wymienić drzwi wewnętrzne bez wymiany ościeżnicy?
W wielu domach i mieszkaniach są jeszcze typowe metalowe ościeżnice. Czy podczas wymiany drzwi trzeba je wyrzucić? Kiedy jest to konieczne? Na pewno należy to zrobić, jeżeli framugi zupełnie nie trzymają pionu i kątów prostych, co możesz łatwo sprawdzić, mierząc w kilku miejscach wymiary w świetle ościeżnicy. Jeśli futryny są proste, a ich usunięcie z powodów finansowych lub innych jest niemożliwe, można je tylko odświeżyć i dopasować nowe skrzydło drzwiowe. Musi mieć ono wymiary i rozstaw zawiasów dopasowane do starej ościeżnicy, co znacznie ogranicza wybór. Można je też zabudować regulowaną ościeżnicą drewnianą. Wymiana drzwi wraz z futryną pozwala osiągnąć najlepszy efekt estetyczny – masz nieograniczone możliwości wyboru, a nowe skrzydło i ościeżnica pasują do siebie.
Wymiana drzwi wewnętrznych z ościeżnicą
Jest to bardzo dobre rozwiązanie, pod warunkiem że decyzję taką podjęto na samym początku remontu, przed odnawianiem ścian oraz podłogi. Usuwanie starej framugi wiąże się z kuciem, pyleniem, ryzykiem zniszczenia posadzki.
Starą drewniana ościeżnicę dość łatwo jest usunąć – z reguły jest osadzona w ścianie za pomocą drewnianych kołków, które po prostu się odcina. Aby usunąć metalową ościeżnicę, przecina się ją w kilku miejscach, w tym koniecznie tuż nad posadzką. Następnie odcina się przyspawane do niej kotwy, którymi była mocowana, lub wykuwa się je z muru. W powstały otwór wstawia się nowe drzwi składające się z wybranej framugi i dopasowanego do niej skrzydła.
Ościeżnica drzwi jako nadproże
Wyjmując ościeżnicę, należy postępować bardzo ostrożnie, szczególnie jeśli budynek był wznoszony w czasach niedoboru materiałów budowlanych. Wprawdzie rzadko, ale zdarzają się takie sytuacje, że w ścianach konstrukcyjnych nad drzwiami nie ma nadproża i cegły opierają się na framudze. Usunięcie jej powoduje wówczas pękanie ściany, a całość trzeba podpierać, przemurowywać i wstawiać pręty zbrojeniowe lub kupować nadproże prefabrykowane.
Demontaż ościeżnicy w ścianach działowych
Gdy usuwasz framugę ze ścian działowych i poszerzasz otwór, należy zwrócić uwagę na szerokość otworu i wysokość pomieszczenia. Jeżeli wysokość nad drzwiami jest większa niż wysokość trójkąta równobocznego o boku równym szerokości otworu, to ściany nie trzeba wzmacniać. Kiedy wysokość ta jest mniejsza, wówczas fragment nad otworem może wymagać wzmocnienia, na przykład wkucia metalowego kątownika, inaczej ściana działowa może zacząć pękać.
- Przeczytaj: Jak wyciszyć drzwi wejściowe?
Jak odświeżyć ościeżnicę? Czy ościeżnicę można malować?
Jeżeli metalowa ościeżnica jest w dobrym stanie, można ją tylko odnowić. Należy usunąć z niej warstwy farby (za pomocą specjalnych środków chemicznych lub opalarki), zmatowić ją papierem ściernym, wyrównać ewentualne wgniecenia kitem szpachlowym do metalu i pomalować. Metalowa ościeżnica nie jest dekoracyjna, więc jeśli masz jasne ściany, można ją pomalować na kolor muru – wówczas najmniej rzuca się w oczy. Można ją też okleić okleiną dopasowaną do koloru skrzydła lub zlecić to zadanie specjalistycznej firmie zajmującej się renowacją drzwi.
Jeżeli decydujesz się na dopasowywanie nowego skrzydła do starej futryny, należy je dokładnie wymierzyć. Podcinanie drzwi (ich skracanie lub zwężanie) zawsze wiąże się z ich zniszczeniem. Również rozstaw zawiasów oraz średnica trzpienia zawiasu w skrzydle powinny pasować do tych ze starej futryny. Zmiana położenia zawiasów w nowym skrzydle jest możliwa tylko w drzwiach robionych na zamówienie, co podnosi koszty wymiany.
- Dowiedz się więcej: Ocieplenie drzwi zewnętrznych metalowych - jaki jest najlepszy sposób? Jak ocieplić drzwi z blachy?
Zabudowanie ościeżnicy drzwi. Jak zamaskować metalowe futryny?
Wiąże się ono ze zmniejszeniem szerokości przejścia. Z metalowej ościeżnicy usuwa się zawiasy i pozostawia ją w ścianie, a na nią nakłada nową, która ją przykrywa. Nowa ościeżnica musi mieć regulowaną szerokość i obejmy po obu stronach ściany. Światło drzwi zmniejsza się, co niestety obniża rangę pomieszczenia. Czasami w przypadku drzwi, które już wcześniej były wąskie może to spowodować, że przejście okaże się zbyt wąskie.
Są specjalne ościeżnice przeznaczone do nakładania na stare metalowe framugi. Zmniejszają one szerokość otworu tylko o 2 cm. Można je też montować na wąskich żelbetowych ścianach, jakie spotyka się w blokach z wielkiej płyty. W przypadku zwykłych regulowanych ościeżnic jest to utrudnione i taką wąską ścianę trzeba zawsze sztucznie poszerzać, na przykład stosując podkładki z płyt budowlanych.
- Zobacz galerię: Montaż drzwi wejściowych krok po kroku. Zobacz zdjęcia
Autor: Piotr Mastalerz
Montaż rozpoczyna się od oklejenia ościeżnicy taśmami uszczelniającymi. Od strony wnętrza przykleja się taśmę paroizolacyjną