Jak wyciszyć drzwi wejściowe? Jak skutecznie wyciszyć drzwi zewnętrzne?

2024-03-15 11:04

Drzwi wejściowe mają chronić przed intruzami oraz zimnem, gorącem, wiatrem czy deszczem. Gdy mieszkamy w ruchliwej okolicy lub mamy hałaśliwe sąsiedztwo, dobrze by było, żeby też chroniły przed hałasem. Jak wyciszyć drzwi wejściowe?

drzwi wejściowe
Autor: Getty Images/koldunova Drzwi wejściowe warto wyciszyć, żeby zwiększyć komfort życia.
Szkoła Budowania lekcja 6 - Drzwi, Bramy, Okna

Spis treści

  1. Co zrobić, żeby nie było słychać przez drzwi?
  2. Co to jest izolacyjność akustyczna?
  3. Jak tanio wygłuszyć drzwi?
  4. Ile kosztuje wyciszenie drzwi wejściowych?

Co zrobić, żeby nie było słychać przez drzwi?

Wejście do domu czasem nie jest oddzielone od reszty parteru w zamkniętym przedpokoju. Wtedy hałasy z zewnątrz mogą łatwo być słyszane przez domowników, co nie sprzyja komfortowi. Co zrobić, żeby nie słyszeć dźwięków dobiegających zza drzwi wejściowych? Należy poprawić ich izolacyjność akustyczną.

Materiały stosowane w budownictwie, m.in. w konstrukcji drzwi zewnętrznych charakteryzują się pewną izolacyjnością akustyczną. Standardowe drzwi wejściowe zapewniają ochronę przed hałasami zewnętrznymi na poziomie około 30 dB (minimum 28 dB). W hałaśliwej okolicy może być jednak konieczna izolacyjność na poziomie około 40 dB. W bardzo głośnej – nawet do 45–50 dB.

Co to jest izolacyjność akustyczna?

Żeby drzwi wejściowe chroniły przed hałasem, muszą odbijać fale dźwiękowe i nie pozwalać im przenikać do wnętrza domu. Izolacja akustyczna polega na zatrzymaniu fal dźwiękowych dobiegających z zewnątrz. Dobre wygłuszenie drzwi wejściowych sprawi, że dużą część energii akustycznej padającej na nie od zewnątrz nie będzie w stanie przedostać się na ich drugą stronę.

Jak tanio wygłuszyć drzwi?

Żeby tanio wygłuszyć drzwi wejściowe, można wykorzystać dostępne na rynku pianki, maty lub panele akustyczne wykonane z tworzyw sztucznych. Mają one grubość 2–4 cm. Przymocowuje się je do skrzydła klejem tak, żeby szczelnie przylegały do jego powierzchni, a całość obija tapicerką drzwiową. Taki montaż łatwo wykonać samodzielnie.

Popularne pianki akustyczne to nie jest wielki wydatek. Za 2 m² trzeba zapłacić 100-200 zł brutto + koszt tapicerki (około 200 zł brutto). Nie zapewnią one wielkiego wygłuszenia drzwi. Ponadto trzeba sprawdzić, czy producent albo sprzedawca podaje ich właściwości dotyczące izolacyjności akustycznej (nie mylić jej z pochłanianiem dźwięków).

Gdy chcemy tanio wygłuszyć drzwi, warto jednocześnie przyjrzeć się uszczelkom i, jeśli są zniszczone, wymienić je na nowe. Również nieszczelności przy progu lub wokół ościeżnicy będą wpuszczać hałas do domu. Dlatego dobrze jest wyregulować drzwi na zawiasach, a w razie potrzeby wymienić próg.

Ile kosztuje wyciszenie drzwi wejściowych?

Na rynku działają firmy oferujące wygłuszanie drzwi za pomocą profesjonalnych materiałów akustycznych. Są to materiały, zwykle wielowarstwowe, które nie przepuszczają dźwięków. Często łączy się w nich materiały absorbujące dźwięki i stanowiące dla nich barierę. Materiały te mają certyfikaty z badań potwierdzające na przykład, jaki mają wskaźnik izolacji dźwięku. Zależnie od technologii materiał może być zastosowany tylko po zewnętrznej stronie drzwi albo po obu stronach.

Koszt takiego wyciszenia drzwi zewnętrznych zależy, w jakim stopniu zostanie poprawiona ich izolacyjność akustyczna. Za zmniejszenie hałasu o 5–8 dB trzeba zapłacić mniej więcej 1000 zł/m² netto. Gdy wygłuszenie będzie na poziomie 12–14 dB, koszt może sięgać 1400–1700 zł/m² netto.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie