Jakie drzwi wejściowe do domu? Wybieramy dobre drzwi zewnętrzne

2024-03-11 19:44

Jakie drzwi wejściowe do domu będą najlepsze? Nie tylko takie, które nam się podobają i pasują do wykończenia i stylu budynku. Dobre drzwi zewnętrze muszą spełniać określone parametry techniczne, muszą też być odpowiednio, "ciepło" zamontowane oraz bezpieczne. Co jeszcze musimy wiedzieć o wyborze drzwi wejściowych do domu?

Murator Remontuje: Jak samodzielnie zamontować drzwi?

Spis treści

  1. Drzwi wejściowe dobrze dopasowane - ważne te parametry
  2. Skrzydła i ościeżnice drzwi wejściowych
  3. Wygodny i ciepły próg w drzwiach wejściowych
  4. Ciepły montaż drzwi wejściowych
  5. Drzwi wejściowe - komfort i bezpieczeństwo na co dzień
  6. Drzwi wejściowe jako element kompletu stolarki

Drzwi wejściowe dobrze dopasowane - ważne te parametry

Drzwi wejściowe to przeważnie produkty gotowe, o konkretnej budowie i wymiarach. Jednak wyraźnym trendem jest przygotowanie drzwi wejściowych na wymiar, podobnie jak stolarki okiennej. Poza standardową ofertą możliwe jest też indywidualne konfigurowanie drzwi, i to nie tylko wymiarów skrzydeł, rodzaju wykończenia czy koloru, ale również materiałów, z których są one produkowane.

Aby wygodnie korzystać z drzwi wejściowych, trzeba wybrać skrzydła o odpowiednich wymiarach. Powinny mieć szerokość przynajmniej 90 cm i wysokość nie mniejszą niż 200 cm.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami współczynnik przenikania ciepła U drzwi w przegrodach zewnętrznych nie może być większy niż 1,3 W/(m²·K). Ale im ta wartość będzie niższa, tym mniejsze będą straty ciepła. Jeśli w skrzydle jest przeszklenie, warto, by jego wartość dla szyby nie była większa niż 1,1 W/(m²·K).

Istotnym parametrem drzwi jest również odporność na obciążenie wiatrem, czyli sztywność konstrukcji. Określa się ją klasami z oznaczeniem literowo-cyfrowym. Litery A-C to klasy ugięcia konstrukcji pod wpływem naporu wiatru, którego ciśnienie jest przypisane cyfrom. Zatem im wyższa cyfra, tym silniejszy napór wiatru zniosą drzwi i się nie odkształcą. Osobno bada się przepuszczalność powietrza, czyli szczelność drzwi. Klasyfikuje się ją w pięciu klasach od 0 do 4 – im wyższa, tym szczelniejsze drzwi.

Skrzydła i ościeżnice drzwi wejściowych

Materiały wykorzystywane do produkcji drzwi mają wpływ na ich właściwości techniczne. Głównie są to drewno, stal, aluminium i tworzywo sztuczne. Drzwi konstruowane są najczęściej z ramy, która jest obustronne pokryta okładziną. Wnętrze skrzydła jest wtedy wypełnione materiałem termoizolacyjnym (najczęściej pianą poliuretanową), którego zadaniem jest nie tylko zapewnienie odpowiedniej izolacyjności termicznej, lecz także usztywnienie skrzydła.

Materiał, z którego jest wykonana ościeżnica, zwykle odpowiada temu zastosowanemu w skrzydle. Tak jest na pewno w przypadku drzwi drewnianych oraz tych z płaszczem aluminiowym. Z kolei drzwi z poszyciem stalowym mają albo ościeżnice stalowe, albo aluminiowe.

Wygodny i ciepły próg w drzwiach wejściowych

Na wygodę korzystania z drzwi wpływa wysokość progu, najczęściej ma on 2 cm. Niezależnie od materiału, z jakiego jest wykonana ościeżnica, próg jest zwykle aluminiowy. Dzięki temu wytrzymuje niekorzystne oddziaływania mechaniczne i atmosferyczne. Aby na styku progu i podłoża nie powstawał mostek termiczny, producenci oferują różne rozwiązania określane jako termoizolacyjne podproża. Są to na przykład wpinane w progi i wpuszczane w podłogę profile z tworzywa sztucznego. Oddzielają one posadzkę we wnętrzu od nawierzchni zewnętrznej i ograniczają ucieczkę ciepła pod progiem drzwiowym.

Ciepły montaż drzwi wejściowych

Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem jest ustawienie ościeżnicy w zewnętrznym licu muru. Do osadzenia drzwi stosuje się montaż warstwowy, potocznie określany jako ciepły. Ramę przytwierdza się do muru łącznikami mechanicznymi. Ich rodzaj i rozstaw dobiera się do rodzaju muru, ciężaru drzwi i materiału, z jakiego jest zrobiona ościeżnica. Przestrzeń między ramą a murem wypełnia materiał termoizolacyjny – piana poliuretanowa albo taśma rozprężna. Żeby skutecznie uszczelnić połączenie, używa się taśm przyklejanych do ram drzwiowych – paroszczelnej od strony wnętrza i paroprzepuszczalnej na zewnątrz. Są też produkty o zmiennym oporze dyfuzyjnym, które nadają się do montażu po obu stronach fugi uszczelniającej. Podczas ich stosowania nie ma ryzyka, że przez pomyłkę zostaną zamontowane po złej stronie otworu.

Jeśli chce się wybrać rozwiązanie najbardziej efektywne energetycznie, wówczas można się zdecydować na wysunięcie drzwi w termoizolacyjną warstwę ściany, a nawet zamontować je poza licem muru. Ważne jest wtedy odpowiednie oparcie ościeżnicy, uszczelnienie styków i zachowanie ciągłości izolacji, z wykorzystaniem jak najmniejszej liczby elementów stalowych przewodzących ciepło, a tym samym powodujących jego straty. Dobrze się więc sprawdzi metoda z zastosowaniem ramy termoizolacyjnej, którą do muru mocuje się klejem i mechanicznie. Jej górny element osłania nadproże, a dolny poszerzony może schodzić na tyle nisko, by docieplić całą strefę podprogową. Idealne wypoziomowanie dolnego elementu pozwala na bezpośrednie oparcie drzwi na ciepłej ramie (w sytuacji gdy uszczelnieniem wokół ościeżnicy jest naklejona na nią taśma rozprężna).

Drzwi wejściowe - komfort i bezpieczeństwo na co dzień

Codzienne korzystanie z drzwi wejściowych mogą znacząco ułatwić i usprawnić rozwiązania wpływające na sposób ich odryglowania. Do wyboru poza klasycznym kluczem mamy transpondery, klawiaturę kodową, czytniki linii papilarnych, a także aplikacje w telefonie. Zastosowanie tych udogodnień wymaga jednak odpowiednich okuć i automatyzacji drzwi wejściowych. Do otwierania drzwi z poziomu aplikacji niezbędny jest moduł sterujący połączony z centralą zarządzającą inteligentnym domem.

Prostym rozwiązaniem poprawiającym bezpieczeństwo i komfort korzystania z drzwi jest samoryglujący się zamek.

Drzwi wejściowe jako element kompletu stolarki

Coraz częściej dużą wagę przykłada się do estetycznej spójności całej stolarki otworowej. Rynek wyszedł naprzeciw tym oczekiwaniom. Coraz więcej firm produkujących bramy garażowe ma w swojej ofercie drzwi wejściowe. Niekiedy ta oferta jest znacznie szersza i obejmuje okna, a nawet bramy wjazdowe. Są one nie tylko spójne wzorniczo, lecz także idealnie dopasowane kolorystycznie.

Choć bez trudu można dopasować wyroby pochodzące od różnych producentów w sytuacji, gdy wybiera się te z powłokami wykończeniowymi oznaczanymi kodem kolorystycznym RAL, to znacznie trudniej osiągnąć to w przypadku wyrobów okleinowanych (laminowanych). Laminaty pochodzące od różnych producentów, mimo takiej samej nazwy, mogą znacząco różnić się stopniem połysku, a nawet barwą. Niektórzy mają też pewne wzory laminatów na wyłączność, więc nawet nie ma możliwości kupienia w innej firmie wyrobów z takim samym wykończeniem.

Pozostałe podkategorie