Regulacja zawiasów drzwi zewnętrznych. Jak wyregulować drzwi?

2023-10-12 16:40

Idzie zima, więc warto zadbać o szczelność domu w każdym miejscu. Jeśli stojąc przy drzwiach wejściowych, czujesz powiewy zimna, to znak, że trzeba wyregulować w nich zawiasy. To samo trzeba zrobić, gdy czujesz, że skrzydło drzwi nieco opada? Czy można samodzielnie wyregulować drzwi wejściowe? Jak wyregulować zawiasy w drzwiach?

Regulacja zawiasów drzwi zewnętrznych
Autor: Getty Images Regulacja ma na celu to, żeby ciężar drzwi rozkładał się równomiernie na wszystkie zawiasy

Spis treści

  1. Jak można regulować zawiasy?
  2. Jak sprawdzić pozycję skrzydła?
  3. Jak wyregulować drzwi?

Drzwi zewnętrzne chronią nasz dom przed intruzami, ale także stanowią przegrodę blokującą ucieczkę ciepła. Ważne jest, żeby drzwi wejściowe były sprawne i odpowiednio ustawione w otworze. Po latach eksploatacji oraz pod wpływem czynników atmosferycznych skrzydło drzwi może poruszać się trochę ciężej, nie domykać się prawidłowo w ościeżnicy, a nawet skrzypieć. Jeśli w jakimś miejscu wokół skrzydła odczuwa się powiewy zimna albo widać prześwity, to znak, że trzeba wyregulować zawiasy.

Jak można regulować zawiasy?

Generalnie chodzi o to, żeby po sprawdzeniu pionu, poziomu oraz przekątnych skrzydło było z każdej strony w odpowiedniej odległości od ościeżnicy. Sposób regulacji zależy od rodzaju zawiasów zastosowanych w drzwiach. Można je podzielić na regulowane w 2 lub 3 płaszczyznach.

Regulacja w 2 płaszczyznach pozwala na korektę nachodzenia skrzydła na ościeżnicę w pionie i poziomie. W ten sposób możemy wyeliminować problem z ciężkim otwieraniem i zamykaniem skrzydła oraz jego szuraniem o podłogę.

Nowocześniejsze zawiasy są regulowane w 3 płaszczyznach, czyli oprócz korekty położenia skrzydła pion-poziom względem ościeżnicy możemy regulować także siłę docisku skrzydła do ościeżnicy. Taka regulacja poprawia szczelność drzwi i zapobiega ucieczce ciepła.

Jak sprawdzić pozycję skrzydła?

Czy skrzydło jest prawidłowo zawieszone pion-poziom na zawiasach, można sprawdzić poziomnicą. Gdy jej brak, można na ramie ościeżnicy z każdej strony nakleić taśmę malarską, zamknąć drzwi i zaznaczyć ołówkiem linie wyznaczające krawędzie skrzydła. Po otwarciu drzwi porównujemy, czy odległość linii poziomych od brzegu ościeżnicy na górze i na dole jest taka sama. Jeśli tak, pozycja skrzydła jest prawidłowa. Podobnie postępujemy z liniami pionowymi. Gdy odległości z którejś strony są różne, należy wyregulować odpowiednie zawiasy, albo w pionie, albo w poziomie.

W przypadku docisku skrzydła do ościeżnicy trzeba włożyć między nie kartkę papieru (nie na wysokości zamka) i zamknąć drzwi. Jeśli kartka wychodzi bardzo lekko, bez minimalnego oporu, trzeba zwiększyć docisk skrzydła.

Jak wyregulować drzwi?

Zawiasy różnią się konstrukcją oraz śrubami, które są w nich zastosowane. Trzeba obejrzeć każdy zawias, odnaleźć śruby i dobrać odpowiedni klucz: płaski, gwiazdkowy, imbusowy, i jego wielkość.

W przypadku bardzo popularnych zawiasów kołkowych można regulować znajdujące się w nich śruby górne i dolne. W zawiasie górnym regulacja śruby górnej pozwoli przesunąć skrzydło w prawo lub w lewo od ościeżnicy po stronie zamkowej. Regulacja śruby dolnej spowoduje zmniejszenie lub zwiększenie docisku skrzydła do ościeżnicy. a podnieść lub obniżyć górną krawędź drzwi. Żeby podnieść lub obniżyć górną krawędź drzwi., trzeba regulacji śruby dolnej zawiasu dolnego.

W zawiasach czopowych dwie śruby w górnej części każdego z zawiasów służą do regulacji położenia skrzydła w pionie i w poziomie. Natomiast śruba w dolnej części zawiasu pozwala zwiększyć lub zmniejszyć docisk skrzydła do ościeżnicy. Do regulacji zawiasów czopowych używa się klucza imbusowego.

Zawiasy puszkowe są schowane w puszce montowanej w otworze w skrzydle. Dzięki temu, żeby wyregulować drzwi, nie trzeba ich otwierać. Regulację trzech śrub wykonuje się kluczem imbusowym. Możliwe jest wyregulowanie wysokości skrzydła drzwi góra-dół oraz po przekątnej, a także zmiana docisku skrzydła do ościeżnicy.

W nowoczesnych drzwiach często są niewidoczne zawiasy wpuszczane 3D, nazywane też skrzydełkowymi. Zwykle mają one cztery otwory. W trzech z nich są śruby do zmiany położenia skrzydła pion-poziom oraz docisku do ościeżnicy. Czwarty to nakładka blokująca, którą trzeba poluzować, żeby możliwa była regulacja zawiasów w pionie i poziomie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie