Ocieplenie drzwi wejściowych - jak ocieplić drzwi wejściowe od środka? Czym można to zrobić?

2023-11-19 8:29

Ocieplenie drzwi wejściowych na zimę jest ważne, jeśli ucieka przez nie ciepło - nie są szczelne i nie spełniają parametrów izolacyjności. Jak ocieplić drzwi wejściowe od środka? Czym można ocieplić drzwi wejściowe do domu? Podpowiadamy, jak najprościej to zrobić.

Ocieplenie drzwi wejściowych
Autor: Bykowski Mariusz Do ocieplenia drzwi wejściowych najlepiej wykorzystać materiał o niskim współczynniku przewodzenia ciepła, wtedy warstwa ta będzie mogła być cieńsza

Spis treści

  1. Ocieplenie drzwi wejściowe
  2. Czym najlepiej ocieplić drzwi w domu?
  3. Uszczelnienie drzwi wejściowych

Drzwi wejściowe stanowią element przegrody zewnętrznej, więc podobnie jak mur z ociepleniem powinny chronić przed ucieczką ciepła z wnętrza budynku. Przed laty wymogi cieplne odnośnie drzwi były znacznie mniejsze. Zgodnie z Warunkami technicznymi obowiązującymi od 2012 r. współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi zewnętrznych powinien być nie większy niż 2,6 W/(m²·K). W domach energooszczędnych, które obecnie budujemy, wartość ta musi być 2 razy niższa – U nie może przekraczać 1,3. Dlatego jeśli mamy stare drzwi wejściowe warto je ocieplić. Przy okazji można im nadać nowy, lepszy wygląd.

Ocieplenie drzwi wejściowe

W przypadku drzwi wykonanych z drewna podniesienie ich walorów termoizolacyjnych jest prostsze niż w przypadku drzwi metalowych, ponieważ drewno znacznie lepiej chroni przed ucieczką ciepła niż stal lub aluminium. Dzięki temu warstwa ocieplenia nie musi być tak gruba.

Materiał termoizolacyjny można przykleić albo przymocować mechanicznie do drewna. Jeśli będziemy chcieli kleić, trzeba sprawdzić, jakiego rodzaju klej najlepiej połączy materiał termoizolacyjny z wierzchnią warstwą drzwi. Czasem lepiej usunąć powłokę ochronno-dekoracyjną z drewna, bo do surowego materiału łatwiej się przytwierdza powłoka klejowa. Są też kleje polimerowe, które z powodzeniem połączą nawet trudne materiały.

Warstwę termoizolacyjną można pokryć tapicerką do drzwi, którą mocuje się po obwodzie. Wybór tapicerek jest bardzo duży, więc estetyczne wykończenie drzwi nie będzie trudne.

Czym najlepiej ocieplić drzwi w domu?

Do ocieplenia drzwi wejściowych można wykorzystać płyty z pianki poliuretanowej, styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego, pianki polietylenowej, aerożelu. Płyty lub maty termoizolacyjne często mają warstwy metalizowane, których zadaniem jest odbijanie ciepła.

Zawsze trzeba sprawdzić współczynnik przewodzenia ciepła λ (lub opór cieplny) materiału, który chcemy wykorzystać oraz to, czy nadaje się on do ocieplenia drzwi. Styropian może mieć lambdę 0,031, płyty PIR – 0,022, a aerożel 0,019 W/(m·K). Wielowarstwowa mata z pianką polietylenową może mieć tylko 1 cm grubości i zapewniać opór cieplny 5,7 m²(K/W). Zawsze trzeba też sprawdzić cenę termoizolacji i wybrać ten materiał, który ma dla nas najlepszy stosunek walorów izolacyjnych do ceny.

Jeśli wybierzemy materiał lepiej izolujący termicznie, to warstwa ocieplenia będzie mogła być cieńsza, co jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, lecz także montażowych. Łatwiej pokryć tapicerką cieńszą warstwę otuliny chroniącej przed ucieczka ciepła.

Ważne!

Na rynku jest bardzo dużo płyt i mat termoizolacyjnych, często o dodatkowych warstwach. Wiele z nich jest przeznaczonych do konkretnego zastosowania. Upewnijmy się, że nadają się one do ocieplenia drzwi wejściowych.

Uszczelnienie drzwi wejściowych

Jeśli podejmujemy kroki, żeby poprawić izolacyjność drzwi do domu, nie można zapomnieć o ich uszczelnieniu. W starych drzwiach mogło w ogóle nie być uszczelek albo są bardzo zniszczone. Wstawienie nowych na całym obwodzie zapobiegnie mostkom termicznym. Ważne jest również ocieplenie progu. W czasie remontu stary próg można zdemontować i zainstalować taki z podkładem termoizolacyjnym.

Pozostałe podkategorie