Jak uszczelnić drzwi? Sprawdzone sposoby na uszczelnienie drzwi wejściowych

2023-02-15 9:26

Drzwi wejściowe po latach mogą się nieco wypaczyć, a uszczelki ulec zniszczeniu. W efekcie pojawią się wokół nich nieszczelności, przez które będzie wiało. Jak domowym sposobem uszczelnić drzwi wejściowe? Jakie rodzaje uszczelek można w tym celu wykorzystać?

Jak uszczelnić drzwi wejściowe
Autor: Getty Images Żeby nie wiało od drzwi, można je łatwo uszczelnić

Spis treści

  1. Czym najlepiej uszczelnić drzwi zewnętrzne?
  2. Domowe sposoby na uszczelnienie drzwi wejściowych
  3. Gdzie przykleić nowe uszczelki?
  4. Wybierz uszczelki do zastosowań na zewnątrz
  5. Jak przymocować nowe uszczelki w drzwiach zewnętrznych
  6. Jak uszczelnić dodatkowo drzwi na zimę?
  7. Jak sprawdzić czy drzwi są szczelne?

Czym najlepiej uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Największa szczelina przy drzwiach jest zawsze na dole skrzydła, nad progiem. Po latach użytkowania próg może być nieco obniżony, wydeptany. Jeśli tak jest w naszym domu, wtedy należy zastosować dodatkową uszczelkę na dolnej ramie skrzydła. W tym miejscu najlepiej sprawdzają się uszczelki szczotkowe. Mają one kilka milimetrów wysokości, można je dobrać zależnie od potrzeb. Jeśli będzie za wysoka, może szorować po podłodze I szybko ulec zniszczeniu. Taka uszczelka jest bardzo gęsta i trwała, więc dobrze wypełni szczelinę.

Domowe sposoby na uszczelnienie drzwi wejściowych

Do uszczelnienia przestrzeni wokół pozostałych fragmentów obwodu skrzydła drzwi wejściowych można wykorzystać różnego rodzaju uszczelki. W momencie zamknięcia skrzydła w ościeżnicy uszczelki ulegają zgnieceniu, więc ich rodzaj i rozmiar należy dopasować do wielkości szczeliny. Uszczelki gumowe są wystarczające przy mniejszych nieszczelnościach. Tego rodzaju uszczelki są w rzeczywistości wykonywane z tworzywa sztucznego TPE lub TPV. Gdy szczeliny są poważnej wielkości, lepiej zastosować uszczelki piankowe. Sprawdzą się nawet, gdy mają one ponad 1 cm szerokości. Uszczelki piankowe są też lepsze, gdy szczeliny mają różną szerokość. Są bardziej elastyczne, więc ich kształt się lepiej dopasuje, tak żeby dobrze wypełnić puste miejsca.

Gdzie przykleić nowe uszczelki?

Gdy szczeliny nie są wielkie, uszczelki można przytwierdzić do skrzydła. Wygodniejszym rozwiązaniem jest przymocowanie uszczelek na obwodzie ościeżnicy. Jest ona nieruchoma, więc uszczelek nie uszkodzimy, tak jak to może się zdarzyć podczas ruchu skrzydła drzwi.

Wybierz uszczelki do zastosowań na zewnątrz

Uszczelki, podobnie jak cała konstrukcja drzwi wejściowych, będą poddawane niszczącemu działaniu czynników atmosferycznych: deszczu, wiatru, wysokiej i niskiej temperatury. Najbardziej destrukcyjnie działają wysokie zmiany temperatury. Latem może być bardzo gorąco, a zimą mroźnie. Dlatego do uszczelnienia drzwi wejściowych należy używać wyłącznie uszczelek do drzwi zewnętrznych, czyli wykonanych z materiałów odpornych na wyżej wymienione czynniki.

Jak przymocować nowe uszczelki w drzwiach zewnętrznych

Można je przykleić klejem uniwersalnym do zastosowań zewnętrznych. Niektóre modele uszczelek są samoprzylepne, czyli wyposażone w pasek klejący. Przed przyklejeniem należy zdjąć folię zabezpieczającą i przyłożyć uszczelkę do brzegów skrzydła. Żeby się trwale przytwierdziła, dobrze jest solidnie ją przycisnąć na całej długości.

Jak uszczelnić dodatkowo drzwi na zimę?

Przed zimą warto zastosować dodatkową osłonę przy drzwiach zewnętrznych. Gruba kotara zawieszona na drążku nad drzwiami nie tylko zapobiegnie przewiewom, lecz także może stanowić dodatkową ozdobę wnętrza. Przyda się w każdym przedpokoju czy holu wejściowym. Szczególnie jeśli w domu nie ma oddzielnego przedsionka, tylko wejście jest częścią otwartej przestrzeni parteru. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na walory dekoracyjne takiej kotary. Może być ona wykonana z ozdobnej tkaniny i ładnie udrapowana.

Jak sprawdzić czy drzwi są szczelne?

Gdy szczeliny przy drzwiach są dość szerokie, zimne podmuchy będziemy czuć, gdy przybliżymy dłoń. Czasem jednak nie są one intensywne, stanowią dopiero objaw początku usterki, a wiadomo, że najlepiej likwidować je, gdy są jeszcze małe. Żeby domowym sposobem sprawdzić, czy od drzwi wieje, można zapalić świeczkę, np. tealight, lub kadzidełko i trzymając je w dłoni, sprawdzić wszystkie boki drzwi. Nawet lekki strumień powietrza będzie powodował odchylanie się płomienia lub strużki dymu. Gdy wiemy, gdzie są nieszczelności, można przystąpić do ich likwidacji.

Pozostałe podkategorie