Nowoczesne drzwi tarasowe - przesuwne, dwuskrzydłowe czy jednoskrzydłowe? Jak wybrać idealne drzwi na taras?

2024-04-17 12:06

Drzwi tarasowe to przede wszystkim łącznik wnętrza z ogrodem. Muszą być nie tylko efektowne, ale przede wszystkim praktyczne. Jak wybrać idealne drzwi na taras? Lepsze będą drzwi tarasowe przesuwne, dwuskrzydłowe, czy może tradycyjne jednoskrzydłowe. Pomagamy w wyborze nowoczesnych drzwi na taras.

Spis treści

 1. Drzwi tarasowe - jakie wybrać?
 2. Drzwi tarasowe przesuwne czy rozwierne?
 3. Izolacja termiczna i akustyczna
 4. Bezpieczne drzwi tarasowe
 5. Estetyczne drzwi tarasowe
 6. Wygoda użytkowania
 7. Najlepsze drzwi tarasowe

Drzwi tarasowe - jakie wybrać?

Zanim zdecydujemy się na wybór odpowiednich drzwi - trzeba zmierzyć wielkość otworu, w którym będą osadzane. Do mniejszego otworu eksperci zalecają wybranie klasycznych drzwi balkonowych z ruchomym słupkiem. Do szerszych otworów – drzwi typu PSK czy HS z PVC. Te ostatnie mogą mieć nawet 6,5 metra szerokości w przypadku podziału na 4 skrzydła. Eksperci typują drzwi aluminiowe, jakie te, które można ukształtować wg potrzeb od posadzki do sufitu.

Drzwi tarasowe przesuwne czy rozwierne?

Drzwi tarasowe mogą otwierać się na trzy sposoby:

 1. Tradycyjny system ze skrzydłem otwieranym do środka oparty jest na okuciach uchylno-rozwiernych
 2. Nowoczesne drzwi przesuwne
 3. Modele oparte na okuciach podnoszono-przesuwnych, czyli HS.

Tradycyjny system ze skrzydłem otwieranym do środka oparty jest na okuciach uchylno-rozwiernych. Występują one w różnej konfiguracji, np. jako okno jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe z ruchomym słupkiem oraz wielkoskrzydłowe. To jest podstawowy sposób okuwania i jednocześnie najtańsze rozwiązanie. Takie skrzydła mają jednak pewne ograniczenia technologiczne dotyczące maksymalnej szerokości drzwi, a po otwarciu zajmują sporo miejsca.

Nowoczesne drzwi przesuwne - wysoka estetyka oraz oszczędność miejsca. Aby mieć pewność, że wybrane przez nas drzwi będą najwyższej jakości i spełnią wszystkie nasze oczekiwania, przed zakupem należy zwrócić uwagę na aspekty konstrukcyjne, estetyczne oraz parametry techniczne.

- Systemy odstawno-przesuwne lub uchylno-przesuwne (PSK) charakteryzują się możliwością uchylenia w celu przewietrzenia pomieszczenia i otwarcia okna poprzez jego przesunięcie wzdłuż ramy okiennej. W większości dostępnych tego typu rozwiązań stosowane są mechanizmy wspomagania ruchu klamki, dzięki czemu po jej przekręceniu skrzydło odsuwa się od okna i możemy je przesunąć w jedną ze stron. W tym przypadku można stworzyć większe konstrukcje z różnym podziałem skrzydeł – mówi ekspert AWILUX.

Trzecim typem drzwi tarasowych, który jest najbardziej komfortowy i zarazem najdroższy, są modele oparte na okuciach podnoszono-przesuwnych, czyli HS. To okucie pozwala na zastosowanie niskiego progu oraz podziału na dwa, trzy lub cztery skrzydła.

- Zastosowane okucie jest sterowane za pomocą zmiany położenia klamki, której ruch powoduje uniesienie skrzydła i bardzo łatwe oraz płynne przesunięcie wzdłuż linii ramy. Jest to rozwiązanie skierowane do osób ceniących sobie łatwość obsługi i niezawodność – dodaje Rafał Buczek z AWILUX.

Izolacja termiczna i akustyczna

W kontekście dzisiejszych standardów energetycznych przy doborze drzwi tarasowych trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie parametry termiczne, zwłaszcza na współczynnik przenikania ciepła (Uw), który określa efektywność izolacyjną drzwi. Im niższa wartość Uw, tym lepsza izolacja termiczna.

Wybierając idealne drzwi tarasowe, zastanówmy się nad ich poziomem izolacji akustycznej. Odpowiednio zaprojektowane drzwi powinny chronić wnętrze przed hałasem z zewnątrz, zapewniając spokój i ciszę w domu. Dlatego warto zwrócić uwagę na współczynnik tłumienia dźwięku (Rw), który określa ich zdolność do redukcji hałasu przenikającego do wnętrza.

Bezpieczne drzwi tarasowe

Kolejnym, ważnym elementem podczas wybierania drzwi są zabezpieczenia antywłamaniowe. Warto zwrócić uwagę na elementy takie jak wielopunktowe zamki, odpowiednie klamki, wzmocnione profile oraz specjalne szyby o zwiększonej odporności na próby włamania.

- Ważne jest, aby wybierać rozwiązania, które zapewniają ochronę najmłodszych domowników przed wypadkami. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na systemy zabezpieczeń, takie jak blokady klamek, które uniemożliwiają samodzielne otwieranie drzwi przez najmłodszych – mówi Rafał Buczek z AWILUX.

Estetyczne drzwi tarasowe

Pamiętajmy, że drzwi tarasowe wpływają na wygląd przestrzeni z zewnątrz i wewnątrz budynku. Dlatego warto dopasować je do stylu naszego domu. W ofercie producentów jest cała masa drzwi o różnym charakterze - minimalistyczny design doskonale wkomponuje się w nowoczesne wnętrza, bądź też bardziej klasyczne wzornictwo, które nada elegancji i uroku. Podczas wybierania drzwi, zwróćcie uwagę na przeszklenia - duże, panoramiczne szyby pozwalają na maksymalne wykorzystanie naturalnego światła, a bardziej dyskretne modele, zapewnią prywatność i intymność.

Wygoda użytkowania

Pamiętajmy, że praktyczne rozwiązania, które ułatwiają codzienne korzystanie z przestrzeni tarasu, wpływają znacząco na komfort życia domowników. Dlatego podczas wybierania drzwi tarasowych warto zwrócić uwagę na aspekty takie, jak:

 • sposób otwierania drzwi,
 • ergonomia klamek czy
 • też możliwość zastosowania dodatkowych udogodnień, jak np. systemy automatycznego otwierania i zamykania.

Drzwi tarasowe powinny być łatwe w obsłudze dla wszystkich domowników, niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej. Warto więc zwrócić uwagę na ich funkcjonalność i ergonomiczny design, który ułatwi codzienne korzystanie z tarasu, zapewniając jednocześnie maksymalny komfort użytkowania.

#MuratorOgroduje: Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany

- Miejmy na uwadze także wysokość progu. Jeśli zależy nam na dostępie bez barier i wygodzie użytkowania, upewnijmy się, że próg nie będzie stwarzał przeszkody w codziennym użytkowaniu. Możemy zapytać o dokładne wymiary progu i sprawdzić, czy są one zgodne z naszymi oczekiwaniami. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, jeżeli w domu znajdują się dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne i zależny nam na stworzeniu łatwego w użytkowaniu i bezpiecznego środowiska – podpowiada Rafał Buczek z AWILUX.

Najlepsze drzwi tarasowe

Przed zakupem drzwi na taras warto skonsultować nasze wątpliwości z ekspertem i przetestować różne modele w salonach sprzedaży. Dobór odpowiednich drzwi tarasowych to wymagające zadanie. Kierując się jednak odpowiednią wiedzą na temat parametrów izolacyjnych i akustycznych, rozwiązań antywłamaniowych czy uwzględniając estetykę i wygodę użytkowania, możemy stworzyć harmonijną i funkcjonalną przestrzeń, spełniającą wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania.

mat. prasowe

Czytaj też: Jak urządzić taras? Meble, które są na topie! Niech zdjęcia będą inspiracją

Listen on Spreaker.
Pozostałe podkategorie