Drzwi idealne dobrane do wnętrza. Jak wkomponować drzwi w aranżację – rady dekoratora

2023-03-13 6:19

Zapraszamy do świata drzwi wewnętrznych. Znajdziesz w nim modele z przeszkleniami, przesuwne, ukryte, z baśni 1001 nocy… Wybierz swoje ulubione, a my podpowiemy ci, jak je wkomponować w aranżację.

Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - przejście w wielkim stylu
Autor: Barlinek Chcesz połączyć salon z holem czy jadalnią (a przy tym subtelnie je oddzielić), możesz wybrać podobne rozwiązanie. W białą drewnianą ościeżnicę (w szerokim otworze drzwiowym) wpraw dwa węższe skrzydła – szklane, w stalowych ramach i ze szprosami. Ważnym elementem scalającym wnętrza jest jednolita posadzka. Zrezygnuj więc z progu, a deski lub panele podłogowe (winylowe Port Rotterdam, Barlinek.com.pl), ułóż prostopadle do drzwi.

Spis treści

  1. Drzwi wewnętrzne - jakie wybrać?
  2. Drzwi wewnętrzne - pamiętaj o ich funkcjach
  3. Galeria inspirujących rozwiązań - drzwi wewnętrzne idealnie dobrane do wnętrza
  4. Warto wiedzieć przed zakupem drzwi
  5. Rady dekoratora wnętrz
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - podobieństwa się przyciągają
Autor: Porta Superduet w stylu skandynawskim: białe drzwi (skrzydło pełne bezprzylgowe Vector T, Porta) i posadzka z jasnych desek (np. Bel-pol.pl). Dążąc do perfekcji, dopasuj jeszcze wysokość i kształt listew przypodłogowych do opasek ościeżnicy.

Drzwi wewnętrzne - jakie wybrać?

Przede wszystkim powinny wpisywać się styl wnętrza. Na to są dwie podstawowe metody: pierwsza polega na idealnym wtopieniu ich w wystrój tak, że drzwi stają się niemal nie zauważalne (np. biały minimalistyczny pokój, a w nim jednolite białe skrzydło zlicowane ze ścianą). Drugi sposób to wybranie drzwi w stylu wnętrza, ale z pazurem - tak by dodawały mu charaktery (np. opisywany wyżej pokój, a w nim jednolite skrzydło, ale czarne, szafirowe, czerwone itp.). Powyższe dwa przykłady to oczywiście najprostsze i najbardziej sugestywne rozwiązania. Są zaś ich setki, a to jakie drzwi wybierzemy, zależy od naszych potrzeb, poczucia estetyki i pomysłowości. 

Drzwi wewnętrzne - pamiętaj o ich funkcjach

Fenomen drzwi polega na tym, że jednocześnie dzielą i łączą pomieszczenia. A poza funkcją przechodnią odgrywają też rolę superdekoracji. Mogą być strojne, pełne sztukaterii czy szybek oddzielonych szprosami. Neutralne – na pierwszy rzut oka trudne do odróżnienia od ściany. Przesuwne, uchylne, harmonijkowe. Szerokie albo wąskie (jednak nie mniej niż 60 cm). Gdy wyposażysz skrzydło w lustro, zyskasz kącik do przeglądania się, wizualnie powiększysz pokój. Dzięki farbie magnetycznej zamienisz drzwi w tablicę na notatki i zdjęcia. Mocując z kolei wieszak, ułatwisz sobie domowe przechowywanie, znajdziesz idealne miejsce na świąteczny wianek, makramę.

Galeria inspirujących rozwiązań - drzwi wewnętrzne idealnie dobrane do wnętrza

Warto wiedzieć przed zakupem drzwi

  • Drzwi lewe czy prawe? Zakładając, że otwieramy je do siebie… to o skrzydle lewym mówimy wtedy, gdy zawiasy znajdują się po lewej stronie. A o prawym – gdy po prawej.
  • Ościeżnica regulowana czy stała? Zdecydowanie pierwsza. Jest łatwiejsza w montażu, lepiej radzi sobie z nierównościami muru.
  • Marzysz o drzwiach przesuwnych między pomieszczeniami, które dzieli ścianka gipsowo-kartonowa? Ponieważ nie zaleca się podwieszania na niej drzwi, zamotuj prowadnice w suficie i po kłopocie.
  • Drzwi dwuskrzydłowe mogą być symetryczne, czyli oba skrzydła są jednakowej szerokości, albo niesymetryczne  - wtedy jedno ze skrzydeł jest szersze, drugie węższe i na ogół otwiera się je w razie potrzeby.
  • Decydując się na drzwi ze szkła, upewnij się, że tafla została poddana hartowaniu (dzięki temu będzie odporna na uszkodzenia, a w razie stłuczenia rozpadnie się na nieostre drobinki). Wszelkie otwory należy wyciąć w niej przed hartowaniem. Inna propozycja to tafla laminowana, składająca się z dwóch, trzech warstw szyb wzmocnionych folią. A co z resztą materiałów? Rama skrzydła, szprosy i ościeżnice mogą być wykonane ze stali – solidnej, lecz ciężkiej. Znacznie lżejsze, wygodniejsze w transporcie i montażu, są drzwi z elementami z MDF-u imitującego stal.

Rady dekoratora wnętrz

  • Podwójne drzwi najbardziej pasują do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, glamour, nowojorskim, hampton, angielskim, francuskim, retro czy country. Dzięki odpowiednim elementom (jak okucia, przeszklenia, sztukaterie, kolory, dekoracje, portiery) pięknie podkreślają charakter wnętrz. Przykłady? Kryształowe gałki oraz szlifowane szyby wpuszczają do aranżacji blask i szyk. Ozdobne nadproża nasuwają skojarzenia z dawnymi dworkami, a białe żaluzjowe panele – z chatką przy plaży.
  • O szklanych drzwiach warto pomyśleć, jeśli chcemy optycznie powiększyć przestrzeń, dodać jej światła i lekkości. Sprawdzają się zwłaszcza w pomieszczeniach z deficytem światła słonecznego (korytarzach, garderobach). Oczywiście zawsze możesz je przysłonić tkaniną przymocowaną do karnisza nad ościeżnicą.
  • Drzwi wysokie, czyli ponad 220-centymetrowe, optycznie podnoszą sufit. Są więc idealne do niskich wnętrz. Jeśli marzy ci się wyjątkowa ozdoba, możesz... zrobić drzwi niczym z baśni 1001 nocy (możesz w ten sposób np. oddzielić garderobę od sypialni itp.). Wykorzystaj fronty starej drewnianej szafy lub retro drzwi dwuskrzydłowe. Centralnie nad przejściem przymocuj do nich – albo do ościeżnicy – łuk w stylu arabskim (wykonaj go z tego samego drewna albo sklejki pomalowanej na podobny kolor) i gotowe!
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie