Galeria inspirujących rozwiązań - drzwi wewnętrzne idealnie dobrane do wnętrza
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - pochwała konsekwencji
Jeśli chcesz ujednolicić stylistycznie wnętrza, zamontuj w nich drzwi, fronty szaf i boazerię z tej samej kolekcji. Na zdjęciu: linia Color, Blanc Quadro 4, z frezowaniami (Barausse.com/pl).
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - ważna opaska wokół drzwi
Opaska wokół drzwi, czyli listwa wykończeniowa to ważny element - od tego jaką wybierzemy zależy ostateczny efekt. W tym przypadku czarna aakcentuje drzwi (Miskant 1, ramiakowe, przeszklone, ze szprosami, Erkado.pl). Nadaje pokojowi loftowy charakter – zwłaszcza gdy połączy się ją z czarnymi listwami przy podłodze.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - klasyka wielowymiarowa
Klasyczne płycinowe drzwi (bezprzylgowe, płytowe Vector V, Porta.com.pl) pasują do wnętrz w różnych stylach. Wystarczy dodać im drobny szczegół, np. wnętrze jest w stylu boho? Powieś na klamce drewniane korale. Glamour? Sięgnij po kryształki.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - stolarka w kamienicy
W przedwojennej kamienicy możemy odkryć na nowo wspaniałe podłogi oraz stolarkę okienną i drzwiową. Skrzydła okienne i właśnie drzwiowe są wysokie, solidnie wykonane. Jeśli ich stan na to pozwala, warto zachować te oryginalne albo - zrobić na ich wzór nowe. W tej aranżacji okna są białe, lecz drzwi pozostawiono w naturalnym stanie. Szkoda było zakrywać piękne drewno. Poza tym ten zabieg sprawił, że drzwi stały się mocnym akcentem wystroju.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - graficzna ozdoba
Oszczędnie i harmonijnie urządzone wnętrze polubi drzwi nie narzucające swej obecności, np. model Harmony (dobre parametry wyciszające), Pol-Skone.pl. Wtapiają się w tło ściany – nawet zawiasy mają ukryte. Mogą się prezentować wręcz jak nowoczesna grafika, zwłaszcza w pobliżu plakatu, fotografii czy właśnie grafiki w czarnej cienkiej ramce.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - drzwi ukryte
Świetnym pomysłem jest połączenie drzwi przesuwnych z regałem na książki, oddzielającym np. salon od sypialni. W wersji prostszej, budżetowej – skrzydła mogą się chować za plecami regału, pozostając jednak widoczne w sypialni. Druga, bardziej czasochłonna i droższa opcja, zakłada budowę na tyłach regału specjalnej kasety, przystosowanej do wsuwania i wysuwania skrzydeł. Dobrze też, by system jezdny schował się pod maskownicą. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, wykończ regał i drzwi w ten sam sposób: farbą, lakierem czy okleiną. Niech zabudowa stanowi kompozycyjną całość.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - prawie niewidoczne
Drzwi z ukrytą ościeżnicą (na zdjęciu: model DRE, Dre.pl) dadzą ci pole do popisu. Skrzydło możesz dowolnie wykończyć: farbą, fototapetą, tapetą, cienkowarstwowym tynkiem strukturalnym… Dokładnie tak, jak ścianę obok. Klamkę wyróżnij albo zakamufluj kolorystycznie (w wizualizacji DRE dopasowano ją do nóżek sofy i korpusu wyspy kuchennej).
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - drzwi dwukolorowe
Po otwarciu drzwi na oścież widzisz w jadalni (aranżacja Johnlewis.com) lewe skrzydło białe, a prawe – czerwone. Dziś chcesz podziwiać wyłącznie biel? Zamknij prawe skrzydło. A jeśli jutro przyjdzie ci ochota na czerwień, ponownie je otwórz, domykając lewe. Podoba ci się ta zabawa? Zastanów się, jakie kolory pasowałyby do twojego wnętrza i… pędzel w ruch! Na koniec osadź w drzwiach eleganckie gałki.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - dekoracyjne detale
Można upolować wiekowe dekoracyjne drzwi na targu staroci czy aukcji internetowej. Można też zwykłe wysłużone skrzydła trochę "podrasowić" tak, by stały się ozdobą wnętrza. Może nakleisz na nie sztukateryjne listwy, dekory, portale, dodasz im zdobne nadproże? A potem pociągniesz całość farbą pasującą do ścian czy tapicerki mebli (aranżacja Bemz.com).
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - natura w rozkwicie
Kochasz nietuzinkowe rozwiązania? Zatem może ci się spodobać skrzydło wykonane z długiego plastra drewna (ciętego wzdłuż pnia). Jedyne w swoim rodzaju, z naturalnymi nieregularnościami po bokach. Dopilnuj jedynie, by było odpowiednio szerokie i w pełni przysłaniało otwór drzwiowy. Odcień skrzydła zestaw z kolorem podłogi (panele winylowe Chianti Dry, Barlinek).
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - zwróć uwagę na uchwyt
Drzwi przesuwne z desek oddzielają kącik telewizyjny od części wypoczynkowej. Zwróć uwagę na solidny uchwyt – niby drobiazg, ale funkcjonalny. Docenisz go, przesuwając ciężkie skrzydła. Do wyboru masz pochwyty wpuszczane w ramę (okrągłe, owalne), frezowane oraz wystające, np. relingi. Gdy dopasujesz je wizualnie do prowadnicy, otrzymasz perfekcyjny efekt.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - skrzydło z odzysku
Przesuwne drzwi możesz zrobić z drewna z recyklingu, np. palet. Aby wykonać podobne skrzydło podwieszane, odzyskaj najpierw deski z kilku palet. Przytnij je, oszlifuj. Po dalszą instrukcję („Jak zrobić drzwi przesuwne z palet”) zajrzyj na Urzadzamy.pl.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - lekkie przesuwne skrzydło
Drzwi przesuwne mogą być lekkie jak piórko, tak jak te na zdjęciu. Na rynku znajdziesz sztywne tafle z MDF-u w dowolnym wykończeniu czy sklejki o grubości 18 mm. Możesz dodać im stabilności, montując u dołu prowadniki albo minikółka i szynę podłogową.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - z autorską dekoracją
Kolejny pomysł na drzwi przesuwne. W pokoju w stylu rustykalnym idealnie odnalazły się stare drzwi, zbite ze zwykłych desek. Zostały tylko odświeżone - potraktowane papierem ściernym, odpylone, a następnie pokryte białą farbą. Potem zaś namalowano na nich zielone gałązki. Jeśli nie czujesz się mocna w tej dziedzinie - użyj szablony z motywem roślinnym.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - drzwi składane
Przy szerokim przejściu egzamin zdają skrzydła łamane (tylko od ciebie i stolarza zależy, na ile części je podzielicie – dwie, trzy, cztery?). Węższe skrzydła, złożone w harmonijkę, zajmą mniej miejsca. Możesz je nawet „przytulić” do ściany, by nie przeszkadzały ci w przemieszczaniu się między pokojami. O przepływ światła przy zamkniętych drzwiach zadbają z kolei szyby.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - ważne detale
Kobaltowa ściana gra główną rolę w tym wnętrzu. Białe drzwi rysują się na niej jak abstrakcyjny obraz, sugerują przejście do innego wymiaru. Idealnie wpisują się w wystrój mieszkania, na który składają się rzeczy współczesne i przedwojenne. Zwróć uwagę na szczegóły: drzwi mają nawet białe zawiasy, a opaska wokół jest nich ładnie łączy się z listwo podłogową.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - w stylu loftowym
Drzwi przeszklone dzielą pomieszczenia, nie blokują przy tym światła i otwierają perspektywę. W wersji loftowej najefektowniejsze są skrzydła zrobione z metalowych ram ze szprosami. Gdy nie są potrzebne, chowają się dyskretnie w kasetach ściennych.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - skrzydła z konstrukcji (1)
Przeszklone dwuskrzydłowe drzwi to element całej konstrukcji - ścianę między strefą dzienną a sypialnią także bowiem częściowo przeszklono. Całość została zrobiona na zamówienie. Projekt gruntownie przemyślano, dbając o zachowanie rytmu podziałów oraz nawiązując do przedwojennych wzorów.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - skrzydła z konstrukcji (2)
Tu widzimy te same imponujące drzwi, lecz od strony sypialni. Prezentują się równie interesująco. W razie potrzeby można w tym pokoju zainstalować karnisz z zasłonami, które w razie potrzeby odcinałyby śpiącą osobę od światła w salonie i zapewniały intymność.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - drzwi z nadświetlami
Dwa przesuwne skrzydła "jeżdżą" na czarnej prowadnicy. Dla harmonii poprowadzono czarną belkę także nad drzwiami do łazienki. Czarne ramy to również konstrukcje pod nadświetla, dzięki którym światło swobodnie przenika do pomieszczeń, a ceglana ściana nie wydaje się ciężka.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - magia koloru
Stare drewniane drzwi płycinowe w wiejskim domku dzięki gołębiej niebieskości prezentują się jak dodatkowa dekoracja. Warto eksperymentować z kolorem drzwi, malować je na różne odcienie, np. płyciny i ramy, opaski i nadproża, różnicując ich części i dodając im głębi.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - kolor jak łącznik
W pokoju jest dwoje różnych drzwi: pojedyncze skrzydło pełne z płycinami oraz ogromne rozsuwane przeszklone skrzydła ze szprosami. Łączy je kolor! W tym przypadku wyrazisty żółcień w odcieniu limonki. Listy podłogowe i sufitowe także są tej barwy, co dodatkowo podkreśla rolę drzwi w tej aranżacji. Jak widać kolor może zdziałać cuda! A więc... jeśli skrzydła i opaski wymagają odświeżenia, zabierz się do roboty! Przeszlifuj je. Ubytki uzupełnij kitem stolarskim. Gdy wyschnie, pociągnij drewno farbą, np. w intensywnym odcieniu (energetyczny efekt przez cały rok). Możesz też tak pomalować na listwy przy podłodze oraz suficie. Pamiętaj jednak, że wyraziste akcenty lubią towarzystwo stonowanej podłogi (na zdjęciu: deski Dąb Country, Barlinek, np. Bel-pol.pl).
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - drzwi łukowe
Otwór drzwiowy wcale nie musi być prostokątny. Co powiesz na łuk? Choć wymaga wykonania skrzydeł na wymiar, warto! (Przykład: w sypialni Fatface.com). Albo spróbuj odwrotnie, wyszukaj w internecie stare wrota i wykuj do nich dziurę w ścianie.
Drzwi wewnętrzne idealnie dobrane - efekt dekoracji
Drzwi można zamienić w efektowną dekorację. Stare, płycinowe drzwi modrzewiowe z fazowaną szeroką opaską, mimo zabiegów konserwatorskich, nie wyglądały dobrze. Niedoskonałości ukryto więc pod polichromią. Płyciny pozłocono i ozdobiono pompejańskimi motywami.