Rolety do okien pionowych: standardowe, ciepłe, antywłamaniowe

2020-12-21 16:43

Rolety do okien pionowych ograniczają nasłonecznienie i przegrzewanie się wnętrz, poprawiają izolacyjność termiczną okien, a niektóre mają właściwości antywłamaniowe. Wyjaśniamy, jak dobrać rolety zewnętrzne.

Rolety zewnętrzne
Autor: INTELIGENTNE ROLETY BUBENDORFF Rolety zewnętrzne pozwalają całkowicie odgrodzić pomieszczenia od promieni słonecznych, a niekiedy też dozować ich dostęp

Duże okna, zwłaszcza te usytuowane od strony południa, mogą sprawiać, że dom będzie się latem bardzo nagrzewał. Problem ten dotyka również w znacznym stopniu pomieszczeń na poddaszach. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zasłaniania przeszkleń są rolety umieszczone na zewnątrz. Wśród nich znajdziesz też modele rolet o podwyższonej izolacyjności termicznej oraz takie, których budowa oraz wyposażenie sprawiają, że są trudniejsze do uniesienia lub wyważenia przez złodziei.

Rolety kupuje się najczęściej na zamówienie (choć są też gotowe – w rozmiarach najbardziej popularnych), łatwo więc dobrać ich rozmiar do konkretnych wymiarów okien. Trzeba przedtem starannie zmierzyć otwory okienne i okna. Zanotować trzeba ich szerokości, wysokości oraz przekątne. Przed złożeniem zamówienia warto też wiedzieć, z jakiego materiału jest zbudowana ściana, jaka jest jej grubość łączna i głębokość osadzenia okna oraz jakie ma nadproża. Wiele firm handlujących roletami wysyła swoich przedstawicieli, by na miejscu zebrali wszelkie dane konieczne do zamówienia.

Rolety żaluzjowe
Autor: INTELIGENTNE ROLETY BUBENDORFF Dają one szybki podgląd na otoczenie, bez potrzeby unoszenia ich płaszcza

Rolety do okien pionowych

Najważniejszym elementem rolety do okien pionowych jest tak zwany płaszcz złożony z wąskich profili (lamelek) połączonych uszczelniającymi elementami z gumy lub podklejonych od spodu przeźroczystą tkaniną nośną ograniczającą przepływ ciepła. Lamelki mają grubość od 8 do 20 mm i szerokość 37, 42, 52 lub nawet 75 mm. Szerokość i długość płaszcza dostosowywane są do wymiarów okna. Płaszcz przesuwa się w górę i w dół po prowadnicach bocznych przymocowanych do ościeżnic lub do wnęk okiennych. Zwijany jest na walec umieszczony w skrzynce zwanej kasetą. Miejsce kasety znajduje się tuż nad oknem. Na dole okna znajduje się specjalna listwa wyposażona w rygle uniemożliwiające otwarcie zamkniętej rolety od zewnątrz.

Rolety mogą osłaniać przeszklenia o powierzchni dochodzącej do 10 m². W zależności od typu - rolety mają szerokość od 60 do 300 cm. Najczęściej są produkowane z tłoczonej blachy aluminiowej lub z PCW, rzadziej z blachy stalowej lub drewna. Niektóre płaszcze są wykonane z profili perforowanych. Wtedy nawet w pozycji zamkniętej wpuszczają nieco światła do pomieszczeń oraz umożliwiają ich wentylację, gdy rolety są zamknięte, a okno otwarte. Płaszcz może być wyposażony w moskitierę. Wtedy stosowane są dwa oddzielne wałki i prowadnice o podwójnych szynach – jednej, zewnętrznej, do prowadzenia rolety, drugiej, bliżej okna, do prowadzenia siatki. Dzięki temu można opuścić samą siatkę.

Rolety antywłamaniowe. Czym różnią się od zwykłych?
Ochrona przed hałasem
Autor: WAREMA Po zamknięciu rolety zmniejszają uciążliwość hałasów z zewnątrz domu oraz poprawiają izolacyjność cieplną okien

Rolety ciepłochronne

Aby zmniejszyć straty ciepła przez okna, trzeba przede wszystkim zainwestować w rolety okienne o dobrych parametrach termoizolacyjnych. Ich płaszcz zbudowany jest z profili PCW wypełnionych utwardzoną pianką poliuretanową. Dzięki takiej konstrukcji mają współczynnik przenikania ciepła U o wartości około 0,73-0,84 W/(m2.K), co pozwala im redukować straty ciepła przez okna o mniej więcej 33-55%, a latem obniżyć temperaturę w pomieszczeniach o blisko 10°C. Sama budowa rolety to jednak nie wszystko. Liczy się też sposób montażu rolety. Aby lepiej wykorzystać ich możliwości ciepłochronne, powinny być montowane tak, by ich płaszcz nie przylegał za bardzo do okna. Lepiej, żeby był od niego odsunięty na kilka centymetrów. Powstanie wtedy bufor powietrzny, który poprawia izolacyjność termiczną. Oczywiście musisz być świadom tego, że tylko zasunięte rolety gwarantują ograniczenie strat ciepła przez przeszklenia. Pozostaje jeszcze zaznaczyć, że masywniejsze lamelki rolet wypełnionych pianką są również lepszym izolatorem akustycznym w porównaniu z lamelkami pustymi w środku. Jak zachwalają ich producenci, potrafią zwiększyć izolacyjność akustyczną stolarki okiennej nawet o ponad 14 dB.

Rolety antywłamaniowe

Czym rolety antywłamaniowe różnią się od zwykłych? Przede wszystkim solidniejszą budową. Lamelki ich płaszczy mają bowiem ścianki wykonane z blachy grubości 5 mm, która nie ma perforacji. Konstruktorzy na tym nie poprzestali. Wyposażyli rolety antywłamaniowe również we wzmocnione listwy dolne, maskownice prowadnic, dzięki którym nie da się ich odkręcić, a także zamek umieszczany przy dolnej lub środkowej listwie płaszcza. Zamek uniemożliwia podniesienie zamkniętej rolety. Tę samą funkcję może pełnić zabezpieczenie grzebieniowe umieszczone w skrzynce rolety. To mechanizm blokujący wałek, aby ten nie mógł się obracać i nawijać płaszcz. Pamiętaj też, że funkcję blokady wałka pełnią również silniki przeznaczone do automatycznego nawijania i rozwijania płaszcza. Zwiększenie bezpieczeństwa antywłamaniowego zapewniają ponadto wieszaki blokujące montowane na osi rolety. Dzięki nim także nie można podnieść płaszcza od zewnątrz. Dodatkowo rolety antywłamaniowe można wyposażyć w czujniki kontaktronowe uruchamiające alarm w razie próby ich otworzenia. Prowadnice rolet antywłamaniowych muszą być mocowane do muru metalowymi kotwami rozporowymi (nie powinno się stosować kołków z tworzywa). Opuszczony pancerz rolety winien zasłaniać łby kotew. Najtrudniejsze do sforsowania są rolety antywłamaniowe montowane w świetle okna, czyli takie, które nie wystają poza lico ściany.

Okna i drzwi – egzamin ze stolarki

Pytanie 1 z 10
Współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi wejściowych nie może przekroczyć:
Pozostałe podkategorie