Moskitiera na okno dachowe. Jaką kupić i jak ją zamocować na oknach

2020-05-27 12:37

Pomieszczenia na poddaszu również możemy chronić przed wpadaniem natrętnych owadów. Służą do tego moskitiery do okien dachowych.

Spis treści

 1. Dlaczego moskitiera na okno dachowe
 2. Moskitiera na okno dachowe: miejsce montażu
 3. Budowa moskitiery na okno dachowe
 4. Do jakich okien moskitiery
 5. Jak otwierać okno dachowe z moskitierą
 6. Gdzie kupić moskitierę na okno dachowe
 7. Montaż moskitiery w oknie dachowym
 8. Instrukcja montażu moskitiery do okna dachowego: zdjęcia krok po kroku

Dlaczego moskitiera na okno dachowe

 • nie przepuszcza owadów,
 • nie przesłania widoku,
 • wpuszcza świeże powietrze,
 • nie ogranicza operowania oknem,
 • wykonana z wytrzymałej, przezroczystej siatki,
 • obsługiwana ręcznie.

Moskitiery do okien dachowych mają budowę i zasadę działania podobną do tych przeznaczonych na okna elewacyjne. Różnię się od nich miejscem montażu.

Moskitiera na okno dachowe: miejsce montażu

Moskitiery na okna dachowe mocuje się po wewnętrznej stronie okna, w odróżnieniu od moskitier na okna elewacyjne lub drzwi tarasowe. Jest to jedyne miejsce możliwe do wyboru, ponieważ okno dachowe w pozycji otwartej jest wysunięte (przynajmniej częściowo) na zewnątrz i wystaje z dachu. Dlatego moskitiera na okno dachowe musi być przytwierdzona po obwodzie na krawędzi zabudowy wnęki okiennej albo gotowej szpalety. Pozwala to na uchylenie okna w pewnym zakresie. Najlepiej sprawdzi się w przypadku okna uchylanego do góry lub otwieranego na bok wyłazu dachowego. Niektórzy producenci mają też moskitiery ramkowe przeznaczone tylko do okien klapowych (wyłazów dachowych otwieranych na bok). Taka moskitiera jest montowana do ościeżnicy okna.

Moskitiera na okno dachowe
Autor: Domondo Moskitiera na otwierane na bok okno dachowe (wyłaz) mocowana do ościeżnicy

Budowa moskitiery na okno dachowe

Moskitiery na okno dachowe, podobnie jak te przeznaczone na okna elewacyjne, są zbudowane z profili aluminiowych tworzących ramę, w której mocuje się siatkę z włókna szklanego powlekanego PCV o oczku wielkości mniej więcej 1,5 x 1,5 mm. Siatki są zwykle koloru szarego lub czarnego. Mogą być dwojakiego rodzaju: gładkie lub plisowane, czyli składające się w harmonijkę. W tych drugich na tle okna będzie widać w równych odstępach linie połączeń poszczególnych plis.

Sprawdź też:

Moskitiery do okien i na drzwi balkonowe >>>

Na dolnej części ramy – prowadnicy - znajduje się uchwyt, za pomocą którego możemy ustawić moskitierę w odpowiedniej pozycji. Siatką porusza się w bocznych prowadnicach zapewniających płynne przesuwanie. Kiedy moskitiera nie jest używana, można ją zwinąć i schować w górnej kasecie.

Moskitiera na okno dachowe
Autor: Fakro Moskitiera na okno dachowe z dolną ramką z wyprofilowaną prowadnicą

Do jakich okien moskitiery

W zasadzie do wszystkich typów okien dachowych można dokupić moskitierę. Maksymalna długość pojedynczej moskitiery wynosi 240-260 cm, zależnie od producenta. W przypadku wysokich okien może istnieć konieczność montażu dwóch moskitier, jednej rozwijanej od dołu, drugiej od góry i łączących się na środku.

Przeczytaj też:

Urządzenia i preparaty odstraszające komary >>>

Niektóre rozwiązania architektoniczne, jak np. szerokie zespolenia poziome okien dachowych lub zespolenia kolankowe mogą wykluczać możliwość zastosowania moskitier. W związku z tym chęć posiadania moskitier na oknach dachowych najlepiej przewidzieć już na etapie projektowania domu.

Moskitiera na okno dachowe
Autor: Avis Plisowana moskitiera na okno dachowe

Jak otwierać okno dachowe z moskitierą

Moskitiery do okien dachowych obsługuje się ręcznie. Ich zastosowanie na oknach nie przeszkadza w zdalnym nimi sterowaniu. Przy rozwiniętej moskitierze nie ma dostępu do okna. Żeby otworzyć okno dachowe, moskitierę trzeba zwinąć do kasety. Po rozwarciu skrzydła okna można rozwinąć moskitierę. Aby zamknąć okno, należy wcześniej moskitierę zwinąć do kasety.

Przeczytaj też:

Jak zamontować w oknie moskitierę na zawiasach - krok po kroku >>>

Gdzie kupić moskitierę na okno dachowe

Najlepiej jest zamówić moskitiery od razu z oknami połaciowymi o wymiarach takich jak szpaleta dostosowana do wielkości danego okna. Gdy przy oknach będzie robiona zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych, można zamówić taką moskitierę, pod warunkiem że wymiary zabudowy będą takie same albo z niewielkimi różnicami (do 2 cm). W przeciwnym wypadku trzeba zamówić moskitiery na wymiar.

Nie wszyscy producenci okien dachowych mają moskitiery w ofercie. Znajdziemy je też w salonach z przesłonami do okien lub elementami wyposażenia domu. Działa również wiele sklepów internetowych oferujących takie produkty. Moskitiery do okien dachowych kupuje się tam na wymiar do samodzielnego montażu. Przed złożeniem zamówienia trzeba dokładnie zmierzyć wielkość otworu okiennego - według wskazówek sprzedawcy.

Moskitiera na okno dachowe
Autor: Fakro Moskitiera na okno dachowe zamocowana na szpalecie

Montaż moskitiery w oknie dachowym

Montaż moskitiery dachowej jest bardzo prosty. Wraz z zamówieniem otrzymuje się schemat i instrukcję, jak go wykonać. Moskitiery są dostarczane w elementach zwykle dociętych na wymiar. Najlepiej gdy profile ramy i inne elementy łączy się na wcisk do zakliknięcia. Są też systemy złączkowe, które mogą być mniej trwałe (złączki często są plastikowe, mogą z czasem ulec odkształceniu). Kaseta z siatką jest już gotowa. Przykręca się ją u góry szpalety. Po bokach mocuje się wkrętami prowadnice, a dół ramy zamyka dodatkową listwą.

Instrukcja montażu moskitiery do okna dachowego: zdjęcia krok po kroku

Fakty i mity dotyczące kleszczy

Pytanie 1 z 10
Kleszcze występują tylko w lasach.
Pozostałe podkategorie