Moskitiery do okien i na drzwi balkonowe: najlepszy sposób na komary
Moskitiery na okna i drzwi balkonowe to skuteczny sposób na komary. Sezon letni się zbliża, a wraz z nim inwazja komarów i muszek, dlatego warto zainwestować w moskitiery do każdego okna w domu, w tym do okien dachowych. Przypominamy jak wybrać moskitierę okienną lub zasłone lamelową i jak przebiega montaż moskitiery w oknie połaciowym - krok po kroku.
Moskitiery na okna i drzwi balkonowe można kupić razem z oknami u ich producenta i zamontować od razu. Ale i do starych okien czy drzwi balkonowych masz do wyboru wiele propozycji. Wiele modeli moskitier jest produkowanych w standardowych rozmiarach do samodzielnego montażu. Można też zamówić moskitiery na konkretny wymiar. Do ramy moskitiery jest zamocowana siatka. Ramy są oferowane w najczęściej występujących kolorach okien i drzwi tarasowych, czyli białym i brązowym lub z okleiną drewnopodobną. Siatka moskitiery o oczku 1 x 1 mm jest szara lub czarna. Chroniące przed owadami przesłony do okien fasadowych i drzwi tarasowych montuje się po zewnętrznej stronie otworu – na ramie lub do ościeży we wnęce. Te do okien dachowych – po wewnętrznej stronie otworu. Moskitiery mocuje się nie na oknie, ale na szpalecie lub obudowie okna z płyt gipsowo-kartonowych. Wiele modeli niedużych moskitier można przytwierdzić do ramy za pomocą samoprzylepnych rzepów lub pasków. Dostępne są też moskitiery na magnesy, które są przykręcane do zewnętrznej ramy okna. Jednak gdy chcesz na wiele lat zabezpieczyć dom, tak żeby przez okna lub drzwi nie przedostawały się owady, trwalszy jest montaż moskitiery na wkręty.
Zobacz też: Niezwykłe okno dachowe. Duże przeszklenia, dużo możliwości >>>
Moskitiery na drzwi balkonowe: ramkowe
Moskitiery ramkowe to jedno z najprostszych rozwiązań do okien pionowych lub drzwi, przez które się nie wchodzi. Składają się z ramki z tworzywa sztucznego, aluminium lub drewna, wypełnionej siatką z włókna szklanego powleczonego tworzywem sztucznym. Taką moskitierę osadza się w oknie lub drzwiach na cały sezon. Jest wiele sposobów mocowania: za pomocą blaszek odchylanych tak, że blokują ramę, zaczepów obrotowych, listew magnetycznych lub pojedynczych magnesów utrzymujących ją w określonym miejscu. W razie potrzeby umycia okna lub moskitiery ramkę się demontuje.
Przeczytaj też:
Moskitiery na drzwi balkonowe: rolowane
Moskitiery rolowane montuje się na stałe. Ich konstrukcja i zasada działania jest podobna jak w przypadku rolet okiennych. Siatka w oknach zwykle zwija się do kasety zamocowanej na górnej części skrzydła. Moskitierę rozwija się, prowadząc ją w prowadnicach umieszczonych na bokach skrzydła. Na dolnej listwie może być umieszczony zaczep do manipulowania moskitierą. Wygodne są modele moskitier z naciągiem sprężynowym, bo siatka szybko i sprawnie zwija się do kasety. Niektóre mają mechanizm hamujący umożliwiający delikatne domknięcie moskitiery. Dobrze jest, gdy w prowadnicach i na brzegu moskitiery są umieszczone szczotki. To zapewnia większą szczelność. Duże moskitiery rolowane do drzwi tarasowych zwija się do kasety z prawej lub lewej strony otworu drzwiowego. Są też takie, które zwijają się do kaset po obu stronach – taki model może być wygodny w drzwiach dwuskrzydłowych.
Zobacz też: jak mocować moskitierę na rzep >>>
Moskitiery na drzwi balkonowe: otwierane
Moskitiery otwierane są przeznaczone do drzwi balkonowych. Stanowią drugie drzwi w wąskiej i lekkiej ramie, która jest montowana na zawiasach do ramy właściwych drzwi lub do ościeża. Ponieważ te moskitiery mają duże rozmiary, rama zwykle jest dodatkowo wzmocniona i usztywniona poprzecznym profilem. Skrzydło z moskitierą ma uchwyt do otwierania. Może być wyposażone w samozamykacz albo magnesy utrzymujące je w pozycji zamkniętej.
Sprawdź też:
Moskitiery przesuwne do dużych okien
Moskitiery przesuwne idealne do dużych zestawień drzwi balkonowych i wielkich okien fasadowych. To ramy wypełnione siatką, które przesuwa się w prowadnicach zamontowanych u góry i dołu otworu drzwiowego. Cała konstrukcja prowadzenia po zamontowaniu na drzwiach wygląda tak, jakby była przyklejona do ram drzwiowych. Prowadnice mogą być też umieszczone na elewacji. Zależnie od wielkości i kombinacji okien lub drzwi tarasowych można zastosować moskitierę pojedynczą lub podwójną oraz wybrać różne warianty szyn prowadzących i sposobu otwierania. Pojedyncza moskitiera może być ustawiona w odpowiedniej pozycji w zależności od tego, który fragment drzwi został otworzony i ma być zabezpieczony przed owadami. Podwójna, z szynami na elewacji może osłaniać duże podwójne okno fasadowe.
Moskitiera do okna dachowego
Okna dachowe otwierają się najczęściej przez obrót skrzydła wokół osi i z jednej strony fragment skrzydła jest skierowany do wnętrza, z drugiej – na zewnątrz. Dlatego moskitierę montuje się nie na oknie dachowym, ale na ścianie wokół niego. To pozwala zasłonić otwór przed owadami, nawet gdy okno jest częściowo otwarte. Do okien uchylno-obrotowych są też rolety montowane na ościeżnicy okna. Na oknach dachowych stosuje się moskitiery rolowane. Ich szerokość i długość dobiera się do wymiarów wnęki okiennej. Materiał prowadzi się po prowadnicach bocznych i zwija do kasety na górze okna. Moskitierę obsługuje się ręcznie. Do okien dachowych wyżej położonych można dokupić drążek teleskopowy.
Zasłony lamelowe
W domach, w których są psy i inne zwierzęta, wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie zasłon lamelowych składających się ze swobodnie zwisających pasków materiału. Lamele mogą być wykonane z siatki z tworzywa sztucznego lub grubego, przezroczystego i dość sztywnego tworzywa sztucznego. Pasy siatki są lekkie i zwiewne, więc u dołu obciąża się je dodatkowym elementem. Moskitiera lamelowa najczęściej jest na listwie, którą można przymocować nad otworem drzwiowym za pomocą samoprzylepnych rzepów lub pasków bądź wkrętami. Rozwiązania z klejem nie wymagają ingerencji w konstrukcję drzwi. Są dość popularne, ale mniej trwałe, zwłaszcza gdy moskitiera jest poddawana działaniu intensywnego wiatru.
Montaż moskitiery do okna dachowego: instrukcja krok po kroku
W galerii zdjęć prezentujemy krok po kroku jak zamontować moskitierę do okna dachowego.
Autor: Robert Szarapka
Przyłóż kasetę moskitiery do górnej krawędzi wnęki okiennej i wyznacz ich środek. Następnie zaznacz ołówkiem miejsca, w których będziesz wiercić otwory na górne śruby