Rolety termoizolacyjne. Jak zmniejszyć przegrzewanie się pomieszczeń

2020-10-06 17:18

Rolety termoizolacyjne można zastosować po stronie zewnętrznej i wewnętrznej okna. Oba typy rolet różnią się budową. Przyjrzyjmy się im zatem.

Rolety termoizolacyjne
Autor: Oknoplast Rolety zewnętrzne z lamelami z wypełnionymi pianką poliuretanową mogą skutecznie obniżać temperaturę we wnętrzach

Przesłony okienne pozwalają ograniczyć nagrzewanie się pomieszczeń, w których znajdują się okna wystawione na działanie słońca. Jednym z rodzajów popularnych przesłon okiennych są rolety zewnętrzne i wewnętrzne. To jedne z najbardziej skutecznych pod tym względem przesłon. Gdy są rozwinięte, powodują całkowite zaciemnienie pomieszczenia, dzięki czemu nie będzie się ono nagrzewać od słońca.

Zdecydowanie skuteczniejsze pod tym względem są przesłony zewnętrzne, ponieważ zapobiegają one nagrzewaniu się szyb okiennych. Dzięki chłodnym szybom ciepło w znacznie mniejszym stopniu wnika do wnętrz. Efekt ten poprawia także odpowiednia konstrukcja przesłon - wypełnienie materiałem termoizolacyjnym. Rolety wewnętrzne mają mniejsze działanie jako przesłona termoizolacyjna z dwóch powodów. Po pierwsze, nie blokują nagrzewania się szyb, tylko odbijają pewną ilość ciepła w ich kierunku. Po drugie, są cieńsze i wykonane z innego materiału niż rolety zewnętrzne.

Na oknach można zastosować oba rodzaje przesłon jednocześnie, ponieważ ich montaż się nie wyklucza. Ale już wybranie tylko jednych z nich poprawi warunki termiczne w domu latem.

Rolety termoizolacyjne
Autor: Awilux Warto zastosować białe rolety zewnętrzne, ponieważ jest to kolor najmniej chłonący ciepło

Spis treści

  1. Rolety termoizolacyjne zewnętrzne
  2. Refleksole
  3. Rolety termoizolacyjne wewnętrzne
  4. Rolety termoizolacyjne cena

Rolety termoizolacyjne zewnętrzne

Rolety termoizolacyjne zewnętrzne składają się z aluminiowych lameli, które tworzą płaszcz osłaniający okno. Lamele są przesuwane w prowadnicach i zwijają się do puszki nad oknem. Jeśli myślimy o termoizolacyjnym wykorzystaniu tych przesłon, należy szukać modeli zbudowanych z lameli wypełnionych pianką poliuretanową. Lamele mogą mieć różną grubość, np. 9, 13, 18,5 mm. Grubsze lamele, będą zawierać więcej pianki i lepiej izolować. Jako podpowiedź warto zapamiętać, że generalnie im szersze lamele tym, są one też grubsze (odpowiednio: 39, 45, 52, 77 mm). Prawidłowo zamocowane rolety termoizolacyjne są oddalone kilka centymetrów od szyby. Przestrzeń ta jest wypełniona powietrzem, które jest dobrym izolatorem. Dzięki temu szyby się nie nagrzewają. Dlatego rolety zewnętrzne wypełnione materiałem stanowiącym izolator termiczny mogą skutecznie ograniczyć przegrzewanie się pomieszczeń.

Rolety termoizolacyjne
Autor: Awilux Rolety termoizolacyjne mają lamele o różnej grubości. Można je kupić w wersji pod- i natynkowej

Termoizolacyjne rolety zewnętrzne wypełnione pianką poliuretanową znajdziemy zarówno wśród tych przeznaczonych na okna elewacyjne, jak i na okna dachowe. Zawsze jednak należy to sprawdzić, ponieważ nie każdy producent ma taką wersję w swojej ofercie.

Przeczytaj też:

Montaż rolety zewnętrznej na oknie dachowym: instrukcja ze zdjęciami >>>

Rolety termoizolacyjne
Autor: Velux Firma Velux oferuje rolety zewnętrzne z lamelami z wypełnionymi pianką poliuretanową
Warto wiedzieć
Rolety termoizolacyjne

Autor: Vertico

Refleksol

Refleksole

Niektórzy producenci i dystrybutorzy polecają zewnętrzne rolety materiałowe, tak zwane refleksole. Mają one budowę jak rolety wewnętrzne i działają podobnie do nich. Można w nich użyć tkaniny w pełni zaciemniającej i pokrytej warstwą folii aluminiowej. Refleksole stanowią słabszą przesłoną przeciwsłoneczną niż tradycyjne rolety termoizolacyjne z pianką w lamelach. Jest to jednak tańsze rozwiązanie, które też trochę pomoże w tej kwestii. Można je zastosować na mniej nasłonecznionych elewacjach.

Rolety termoizolacyjne wewnętrzne

Rolety mocowane na wewnętrznej stronie okna to wyrób materiałowy. Płaszcz chroniący przed słońcem i ciepłem to tkanina w pełni zaciemniająca, czyli w 100% odcinająca dopływ promieni słonecznych do wnętrza. Ma ona budowę warstwową. Główną jest tkanina poliestrowa o dużej gramaturze. Żeby poprawić efekt termiczny tkanina jest pokryta jednostronnie warstwą folii aluminiowej. Mocuje się ją tak, że warstwa aluminium jest od strony szyby. Jej zadaniem jest odbijanie promieni cieplnych w jej kierunku. Warstwa widoczna we wnętrzu domu może być gładka w różnych kolorach lub z dekoracyjnym wzorem.

Rolety termoizolacyjne
Autor: Agata Rolety Wewnętrzne rolety chroniące przed przegrzewaniem się pomieszczeń są wykonane z tkaniny jednostronnie pokrytej aluminium
Najczęstsze pytania o rolety zewnętrzne

Drugim rodzajem rolet termoizolacyjnych są plisowane typu plaster miodu mające podwójną tkaninę, która od wewnątrz jest pokryta warstwą aluminium. W pozycji rozwiniętej tworzą przesłoną składającą się z zakładek o przekroju sześcioboku. Z boku wyglądają jak ustawione jedna nad drugą komórki plastra miodu.

Przeczytaj też:

Rolety i markizy solarne do okien dachowych >>>

Najlepiej wybierać rolety termoizolacyjne z kasetą i prowadnicami po bokach, a nie wolnowiszące albo zamocowane na haczykach. Dzięki temu promienie słoneczne będą miały całkowicie zablokowaną drogę do wnętrza. Ponadto tak zamocowane rolety dłużej nam posłużą, bo nie będą się uszkadzać podczas rozwijania i zwijania.

Rolety termoizolacyjne
Autor: Agata Rolety Roleta wewnętrzna w formie plisy typu plaster miodu z tkaniny od wewnątrz pokrytej aluminium

Rolety termoizolacyjne cena

Przykładowa cena zewnętrznych rolet termoizolacyjnych poruszanych ręcznie do okna elewacyjnego o wymiarach referencyjnych 123 x 148 m (wymiary rolety 123 x 164,5 cm) w zależności od typu wynosi 380-420 zł (plus koszt montażu i VAT). Roleta zewnętrzna sterowana elektrycznie do okna dachowego o wymiarach 78 x 118 cm kosztuje mniej więcej 1500 zł.

Rolety termoizolacyjne wewnętrzne materiałowe kosztują mniej więcej 200 zł/m2. Cena rolet zaciemniających i typu plaster miodu zależy od rodzaju tkaniny i może wynosić 100–250 zł/m2.

Prawdy i mity o oknach

Pytanie 1 z 4
Im większe okno, tym zimniej w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie