Oszczędzanie energii w domu - 7 sprawdzonych sposobów na poprawę efektywności energetycznej

2025-03-11 13:33

Energia elektryczna jest droga, a może być jeszcze droższa. Warto szukać sposobów, jak zmniejszyć koszty utrzymania domu dzięki ograniczeniu zużycia prądu. Małe i wielkie inwestycje, które pozwolą poprawić efektywność energetyczną domu. Jak zmniejszyć rachunki za energię elektryczną?

Zabraknie prądu! Sprawdź, kiedy i gdzie energetycy odłączą elektryczność!

i

Autor: Pixabay, Archiwum prywatne

Spis treści

  1. 1. Izolacja domu z ogrzewaniem elektrycznym
  2. 2. Wymiana okien na dobrze izolujące
  3. 3. Pompa ciepła zamiast bojlera
  4. 4. Kolektory słoneczne zamiast bojlera
  5. 5. Panele słoneczne na dachu
  6. 6. System zarządzania energią
  7. 7. Inteligentne systemy zarządzania

Warto wybrać takie sposoby na mniejsze zużycie prądu, które są odpowiednie do naszego budynku i przyniosą wymierne oszczędności. Sprawdźmy, jakie urządzenia elektryczne pobierają najwięcej energii i zastanówmy się, co możemy zmienić, żeby to ograniczyć. Najlepszy efekt ekonomiczny uzyskamy, dostosowując koszt inwestycji do spodziewanych zysków. Podpowiadamy 7 sprawdzonych sposobów.

1. Izolacja domu z ogrzewaniem elektrycznym

Największym kosztem utrzymania domu jest jego ogrzewanie. Gdy stosujemy tradycyjne piece lub grzejniki elektryczne, piece indukcyjne, folie grzewcze, pobór prądu jest bardzo duży. Jeśli budynek jest nieocieplony albo słabo ocieplony, a do tego ma stare nieszczelne okna i drzwi o niskich właściwościach izolacyjnych, konieczna jest termomodernizacja. Otulenie domu kilkunastocentymetrową warstwą grafitowego styropianu o niskim współczynniku przewodzenia ciepła znacząco zmniejszy ucieczkę ciepła i mniej zapłacimy za ogrzewanie.

2. Wymiana okien na dobrze izolujące

Gdy okna zajmują dużą powierzchnię ścian, dobrze jest je wymienić na takie o niskim współczynniku przenikania ciepła U. Dodatkowo ważny jest ciepły montaż z wykorzystaniem taśm uszczelniających, który zwiększy pozytywny efekt cieplny.

3. Pompa ciepła zamiast bojlera

Sporym kosztem jest uzyskiwanie ciepłej wody użytkowej, zwłaszcza gdy dostarcza ją bojler elektryczny, a zapotrzebowanie jest naprawdę duże. W domu zamieszkanym przez liczną rodzinę, w którym często korzysta się z wanny zamiast prysznica, koszt podgrzania wody przez grzałki bojlera jest istotnym składnikiem rachunków. Warto zainstalować powietrzną pompę ciepła do c.w.u. o wysokiej klasie energetycznej. Wydajność pompy ciepła jest 3-3,5 razy większa niż zwykłego bojlera, więc rachunki się zmniejszą.

4. Kolektory słoneczne zamiast bojlera

Innym sposobem zapewnienia ciepłej wody w kranach jest zainstalowanie kolektorów słonecznych na dachu. Od wiosny do jesieni, gdy jest dużo słońca, kolektory zaspokoją potrzeby mieszkańców na ciepłą wodę, zimą wspomogą system. Kolektory słoneczne są wygodnym rozwiązaniem także, gdy w domu jest kocioł na paliwo stałe. Można go wtedy używać tylko w sezonie grzewczym.

5. Panele słoneczne na dachu

Własna elektrownia słoneczna może zapewnić darmowy prąd na potrzeby gospodarstwa domowego. Żeby zwiększyć efektywność mikroinstalacji, należy zwiększyć autokonsumpcję. W tym celu powinno się korzystać także z magazynu energii. Wielkość mikroinstalacji należy dostosować do zapotrzebowania na energię w danym budynku.

6. System zarządzania energią

W budynku z rozbudowaną infrastrukturą elektryczną warto zainstalować system zarządzania energią (HEMS). Jest to korzystne zwłaszcza w budynkach wyposażonych w mikroinstalację fotowoltaiczną z magazynem energii. System monitoruje, ile energii wyprodukowały panele i tak zarządza urządzeniami elektrycznymi w domu, żeby wykorzystać ją na miejscu lub skierować do magazynu, a z sieci kupować tylko wtedy, gdy jest tańsza.

7. Inteligentne systemy zarządzania

Indywidualne zarządzanie urządzeniami elektrycznymi w domu pochłania czas. Warto w tym celu wykorzystać system smart home, który zrobi to za nas, a na dodatek zrobi to lepiej. Będzie włączał oświetlenie przed domem o zmroku i wyłączał o świcie albo w efekcie sygnału z czujki ruchu. Takie czujniki mogą uruchamiać także oświetlenie w domu, gdy ktoś zbliży się do schodów albo wejdzie do pokoju. Podobnie można zarządzać temperaturą w pomieszczeniach i innymi działaniami urządzeń wykorzystujących energię elektryczną.

Murowane starcie
Piwnica – potrzebna czy zbędna? MUROWANE STARCIE
Murator Google News