Kominy ze stali
Kominy ze stali są produkowane jako wewnętrzne wkłady kominowe – rury przeznaczone do umieszczenia w obudowie z cegieł lub bloczków, także w już istniejących kominach murowanych, albo jako samodzielne, samonośne systemy kominowe przeznaczone do wznoszenia kominów wewnątrz lub na zewnątrz domu.
Kominy stalowe mogą być przeznaczone do odprowadzania spalin z kotłów gazowych i olejowych. Do współpracy z kominkami i kotłami na drewno służą żaroodporne odmiany kominów – z grubszej blachy.
Urządzenia grzewcze na paliwa płynne (gaz, olej), a także nowoczesne piece i wkłady kominkowe na drewno wymagają stosowania kominów o większej odporności na działanie kwasów. Dlatego wykonuje się je najczęściej z blaszanych rur ze stali kwasoodpornej.
Autor: Andrzej Szandomirski
Dzięki niewielkim wymiarom systemowe kominy zewnętrzne nie rzucają się bardzo w oczy i bez problemu można je skomponować z bryłą domu
Autor: Andrzej Szandomirski
Dzięki niewielkim wymiarom systemowe kominy zewnętrzne nie rzucają się bardzo w oczy i bez problemu można je skomponować z bryłą domu
Dwuścienny komin systemowy
Do odprowadzania kwaśnych spalin wykorzystuje się często dwuścienne kominy systemowe, które można umieścić na zewnątrz lub wewnątrz domu. System dwuścienny tworzy rura wewnętrzna ze stali kwasoodpornej osłonięta izolacją termiczną z wełny mineralnej grubości 25-50 mm i zabezpieczona z zewnątrz płaszczem np. ze stalowej blachy kwasoodpornej. Dzięki izolacji termicznej zetknięcie z zewnętrzną powierzchnią takiego komina nie grozi poparzeniem czy pożarem, a w przypadku kominów zewnętrznych – zapobiega wychładzaniu odprowadzanych nim spalin, co prowadziłoby do zmniejszenia siły ciągu kominowego.
Dwuścienny komin systemowy jest lekki, więc nie potrzebuje fundamentu. Podstawę, na której się go wznosi (będącą elementem systemu), można zamocować do ściany, więc komin nie musi się zaczynać tuż nad ziemią. To duża zaleta, jeśli kocioł ma stanąć na wyższej kondygnacji.Nie wymaga prac murarskich, poszczególne elementy łączy się, wsuwając jeden w drugi i zaciskając je stalową obejmą.Takie kominy są dość drogie, ale niezastąpione, jeśli na przykład w wybudowanym już domu okaże się, że brakuje odpowiedniego przewodu, by móc podłączyć do niego piec czy kominek.
Bezpiecznie z kominem stalowym
Wybierając system stalowy, warto zwrócić uwagę na to, jaką odległość trzeba zachować między jego elementami a materiałami palnymi (na przykład drewnem).Producenci kominów są zobowiązani do oznaczania każdego elementu systemu, a w oznaczeniu musi się znaleźć informacja o minimalnej odległości zewnętrznej powierzchni elementu systemu kominowego od materiałów palnych, które mogą się zapalić już w temperaturze kilkudziesięciu stopni Celsjusza. W oznaczeniu komina odległość ta podawana jest w milimetrach, po literze C. Na przykład C50 oznacza, że komin musi być usytuowany przynajmniej 50 milimetrów od materiałów palnych. Przedmiot znajdujący się w tej odległości od komina nagrzeje się od niego do temperatury nie wyższej niż 85°C.