Inne budowanie
Nowe i mało znane technologie oprócz zalet mają też oczywiście pewne wady. Wynikają one z nowości rozwiązania i tego, że nie zostało ono jeszcze wystarczająco sprawdzone w praktyce.
Autor: PRAEFA
Co przemawia za...
Budowanie domów innych niż murowane czy drewniane ma wiele plusów. Zazwyczaj wszystkie elementy są prefabrykowane i przygotowane do montażu według projektu. Dom z takich elementów buduje się prościej i szybciej niż w tradycyjny sposób. Wystarczy tylko przygotować fundamenty i można rozpocząć budowanie. Niektóre firmy proponują również prefabrykaty, z których można wykonać lekki fundament, a nawet łatwą do ułożenia podłogę parteru.
Ściany zewnętrzne są często cieńsze od tradycyjnych, dzięki czemu uzyskuje się większą powierzchnię użytkową na tej samej powierzchni zabudowy. Gotowe prefabrykaty z reguły nie wymagają dodatkowego ocieplenia.
Do zmontowania prefabrykowanego budynku wystarczy kilka osób. Lekkie elementy można zwykle ustawiać bez dźwigu i montować prostymi narzędziami. Łatwo je także transportować i składować. Wszystkie firmy oferujące nietypowe systemy przewożą elementy domu na plac budowy. Niektórym za transport trzeba dodatkowo zapłacić, inne robią to bezpłatnie.
Do prac montażowych producenci zwykle polecają własne ekipy, ale niektórzy przeprowadzają szkolenia dla ekipy wybranej przez inwestora. Wiele technologii pozwala na prowadzenie budowy w okresie zimowym.
Inną zaletą nietypowych systemów jest to, że montaż domu jednorodzinnego o powierzchni około 100 m2 trwa zwykle dwa tygodnie, a w niektórych technologiach zaledwie 1-3 dni. Zamieszkać w domu można niemal bezpośrednio po jego wybudowaniu.
...a co przeciw
Nowe i mało znane technologie oprócz zalet mają też oczywiście pewne wady. Wynikają one z nowości rozwiązania i tego, że nie zostało ono jeszcze wystarczająco sprawdzone w praktyce. Czasami technologię taką stosują firmy, które nie mają doświadczenia lub nie znają wszystkich jej szczegółów. Dlatego jeśli zdecydujemy się na budowę, warto porozmawiać z osobami, które już mieszkają w domu wybudowanym w nietypowej technologii, i zapytać, ile kosztuje jego eksploatacja, na jakie problemy napotykali podczas budowy, czy producenci wywiązali się ze wszystkich obietnic.
Może się zdarzyć, że niektóre z rozwiązań w swojej podstawowej wersji nie zapewnia określonej normami izolacyjności akustycznej. Firmy radzą sobie z tym problemem w różny sposób: oblicowują dom cegłą, układają dodatkową warstwę wełny mineralnej pod okładziny wykończeniowe, od wewnątrz ścianę wykańczają podwójnymi płytami gipsowo-kartonowymi lub dodatkową warstwą filcu. Wszystko to zwiększa koszty i wydłuża czas budowy domu.
Ściany w nowych technologiach mają też zazwyczaj bardzo małą zdolność do akumulowania ciepła. Domy z takimi ścianami są bardzo wrażliwe na przerwy w dostawie energii cieplnej.
W większości systemów jako izolację termiczną stosuje się styropian i piankę poliuretanową – materiały o bardzo małej przepuszczalności powietrza i pary wodnej. Firmy zalecają zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach mechanicznej wentylacji nawiewnej i wywiewnej, co dodatkowo podwyższa koszt budowy domu.
Nietypowe technologie na rynku
- EPoKa - panele ze styropianu i stali,
- Mabudo - płyty z betonu i styropianu,
- Panelit3D - elementy z betonu i styropianu,
- Pol-Bal - bale z desek i pianki poliuretanowej,
- Praefa - prefabrykaty ścienne z keramzytobetonu,
- Prefabrykowany mur pruski - z drewna i cegły,
- RBS Royal Building System - elementy z tworzywa sztucznego wypełniane betonem,
- Velox - płyty zrębkocementowe i beton.
Ile kosztują nietypowe technologie?
Za metr kwadratowy domu wybudowanego w nietypowych technologiach trzeba zapłacić średnio o kilkaset złotych mniej, niż za metr kwadratowy domu murowanego czy domu w technologii szkieletu drewnianego. Zanim wybierze się konkretny system, warto jednak sprawdzić u każdego producenta, co jest wliczone w cenę i w jakim stopniu budowa domu będzie wymagała naszego zaangażowania, to znaczy:
- czy trzeba we własnym zakresie wykonać fundament;
- czy firma zapewnia wykonanie konstrukcji dachowej;
- czy system wymaga uzupełnienia innymi technologiami;
- czy ekipa wykonawcza zapewnia montaż instalacji;
- czy montaż obejmuje wszystkie roboty wykończeniowe.
Dopiero wtedy poznamy faktyczny koszt budowy domu.
Autor: PRAEFA
Autor: archiwum muratordom