Sprawna budowa z betonu komórkowego

2024-03-05 8:59 Materiał sponsorowany

Z betonu komórkowego można wybudować niemal cały budynek. Oprócz ścian zewnętrznych, materiał ten jest chętnie wykorzystywany do budowy ścian wewnątrz budynku – zarówno tych nośnych, jak i działowych. Sprawną i szybką budowę bez ryzyka popełnienia błędów umożliwiają produkty systemowe z betonu komórkowego.

Beton komórkowy Solbet
Autor: materiały prasowe Solbet Bloczki z betonu komórkowego to najpopularniejszy obecnie materiał do budowy ścian w domach jednorodzinnych. Można je kupić w różnych klasach gęstości i wytrzymałości na ściskanie. Większość jest przeznaczona do murowania na cienkie spoiny

Budowa w systemie – kompleksowe rozwiązania SOLBET

Oferta produktów z betonu komórkowego nie kończy się na bloczkach przeznaczonych do budowy ścian. Oprócz nich firma SOLBET oferuje również elementy systemowe takie, jak:

  • gotowe belki nadprożowe ze zbrojonego betonu komórkowego przeznaczone do wykonywania przekryć otworów okiennych i drzwiowych,
  • kształtki U wykorzystywane m.in. jako szalunek tracony żelbetowych belek zbrojonych i nadproży,
  • płytki z betonu komórkowego stosowane podczas wykonywania obudowy wieńca w ścianach jednowarstwowych.

Produkty te składają się na system SOLBET Perfekt, który umożliwia wykonawcom profesjonalne budowanie kompleksowe. W skład systemu SOLBET Perfekt, poza elementami murowymi, wchodzą również produkty chemii budowlanej, umożliwiające prawidłowe ocieplenie ścian budynku oraz wykończenie jego wnętrza.

Korzyści z budowy w systemie SOLBET

  • Zastosowanie rozwiązań systemowych SOLBET Perfekt daje gwarancję, że wszystkie wykorzystywane na budowie materiały są do siebie dobrze dopasowane pod względem parametrów technicznych, a przegrody wykonane przy ich użyciu będą trwałe oraz będą charakteryzowały się wysoką jakością techniczną.
  • Budowa systemowa to wymóg wykonania energooszczędnego budynku, bo tylko w ten sposób będzie on wykonany prawidłowo w każdym, najmniejszym detalu.
  • Zastosowanie elementów systemowych z betonu komórkowego, takich jak gotowe nadproża czy kształtki U SOLBET, w łatwy sposób umożliwia osiągnięcie wymaganej izolacyjności termicznej ścian. Powstają one bowiem z jednorodnych pod względem materiałowym produktów, które w podobny sposób jak bloczki izolują termicznie. Oznacza to, że w przegrodzie brak jest miejsc narażonych na powstawanie mostków termicznych, czyli miejsc ucieczki ciepła z budynku.
  • Dzięki elementom systemowym SOLBET Perfekt można też uniknąć wielu błędów wykonawczych popełnianych przy wykonywaniu detali konstrukcyjnych, co przekłada się bezpośrednio na trwałość i wytrzymałość ściany.

Więcej na https://www.solbet.pl/rozwiazania-systemowe-z-betonu-komorkowego-solbet-perfekt/

Nadproża – ważny element ścian

Budowa domu to nierzadko wyścig z czasem, zarówno dla inwestora, jak i wykonawców. Każdemu zależy na możliwie szybkim zakończeniu prac. Pomimo tego, że wybór betonu komórkowego sprzyja szybkiej realizacji budowy, to jednak, gdy w grę wchodzi pośpiech, o błędy podczas prac murarskich nietrudno. System SOLBET Perfekt pozwala wnieść budynek szybko i zgodnie ze sztuką budowlaną.

  • Sprawne i bezbłędne wykonanie ścian z otworami okiennymi i drzwiowymi

Ryzyko popełnienia błędów można w łatwy sposób wyeliminować, stosując się do zaleceń wykonawczych oraz budując w systemie SOLBET. W jego skład oprócz bloczków wchodzą również gotowe belki nadprożowe ze zbrojonego betonu komórkowego. Ich zastosowanie umożliwia szybszy przebieg (niż przy wykonywaniu nadproży wylewanych na budowie, lub stosowaniu półprefabrykatów) prac budowlanych przy jednoczesnym mniejszym ryzyku popełnienia błędów podczas wykonywania przekrycia otworów okiennych i drzwiowych.

  • Szybki montaż

Zaletą gotowych belek nadprożowych z betonu komórkowego SOLBET jest m.in. łatwość ich montażu. Niewielka masa sprawia, że nadproża SOLBET mogą być montowane ręcznie, bez korzystania z dźwigu. Odchodzi również konieczność wykonywania prac zbrojarskich, deskowania czy dodatkowej mieszanki betonowej. Gotowe belki wystarczy ustawić na murze na zaprawie cienkowarstwowej, symetrycznie nad przekrywanym otworem. 

Elementy systemu SOLBET (bloczki, nadproża, kształtki U oraz zaprawy murarskie, w tym do cienkich spoin) pozwalają zamknąć stan surowy z prawidłowo rozwiązanymi wszystkimi detalami konstrukcyjnymi. Umożliwiają również wykonanie budynku energooszczędnego, bez mostków termicznych.

Ściany działowe z betonu komórkowego

Beton komórkowy to materiał, który stosuje się do budowy ścian zewnętrznych, jak i wewnętrznych – nośnych oraz działowych. Mury wykonane z bloczków zachowują odpowiednią sztywność co umożliwia ich użytkowanie (w kontekście możliwości zamocowania do ich elementów wyposażenia wnętrz) i są przy tym stosunkowo lekkie, co ogranicza obciążenie elementów konstrukcyjnych budynku. Jeśli chodzi o ściany działowe, jest to duża zaleta. Wykonane z betonu komórkowego ściany spełniają również normy dotyczące ochrony wnętrz przed hałasem.

  • Szybka budowa ścian działowych

Beton komórkowy w roli budulca ścian działowych sprawdza się bardzo dobrze. Przegrody wznosi się szybko i łatwo, z uwagi na duże wymiary elementów murowych. Bloczki nie są ciężkie, dlatego wymurowane z nich ściany nie obciążają zbytnio stropu. W razie konieczności zmiany podziału wnętrz, ścianę z betonu komórkowego można bez problemu wyburzyć lub dostawić nową. Beton komórkowy sprawdzi się więc również jako materiał murowy na ścianki niepełnej wysokości, murki oraz ściany łukowe.

  • Wytrzymałe ściany działowe z betonu komórkowego SOLBET

Ściany działowe są przegrodami, na których oprócz niewielkich elementów dekoracyjnych (obrazów, półek) wieszane są również cięższe przedmioty – np. szafki kuchenne. Umożliwia to odpowiednia sztywność ścian działowych dobrana w zależności od ich wysokości oraz sposobu zamocowania do elementów konstrukcyjnych budynku. Bloczki o grubości 10 i 12 cm oraz gęstości 500 i 600 kg/m3 murowane na zaprawie SOLBET spełniają wszystkie wymagania dla ścian działowych zawarte w przepisach.

  • Ciche przegrody

Mimo niewielkiej masy bloczków z betonu komórkowego parametry tego materiału są zupełnie wystarczające, aby spełnić wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej ścian działowych w obrębie jednego mieszkania. W kontekście akustyki beton komórkowy SOLBET wykazuje o około 2 dB lepszą izolacyjność akustyczną od innych materiałów tej samej gęstości. Sprawdzi się więc dobrze do budowy przegród wewnętrznych, od których wymagana jest dobra izolacyjność od dźwięków. Wymagania normowe dotyczące izolacyjności akustycznej dla ścian w obrębie mieszkania między pokojami i pomieszczeniami sanitarnymi (łazienką) spełnia już ściana działowa wymurowana z betonu komórkowego o klasie gęstości 500 kg/m3 i grubości 10 cm. Aby ściany jeszcze skuteczniej izolowały pomieszczenia w domu od hałasów dobiegających z sąsiednich wnętrz, do ich budowy można wykorzystać bloczki o wyższej klasie gęstości (600 kg/m3) oraz większej grubości (12 cm).

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.