Kreatywne rozwiązania w systemie SOLBET

2024-03-11 10:35 Materiał sponsorowany

Beton komórkowy należy do materiałów chętnie wybieranych przez architektów, ponieważ daje ogromne możliwości kształtowania bryły budynku oraz skomplikowanych detali w bardzo prosty sposób. Niestandardowe linie ścian, ich łączenie pod dowolnym kątem, okrągłe i łukowe okna to tylko przykładowe wyzwania, którym są w stanie sprostać materiały systemu SOLBET.

Kreatywne rozwiązania w systemie SOLBET
Autor: SOLBET

Wykonanie ścian łukowych lub łączonych pod innym kątem niż 90 stopni czy otworów na okrągłe okna wymaga odpowiedniego docinania materiału na budowie. Wyzwaniom tym najlepiej sprosta beton komórkowy. Jego struktura sprawia, że jest materiałem łatwym w obróbce, co pozwala na uzyskanie na placu budowy elementów o takiej wielkości i kształcie, które umożliwią zrealizowanie nawet najbardziej wyszukanych pomysłów architektonicznych. Beton komórkowy umożliwia także dowolną aranżację przestrzeni wewnątrz budynku. Z powodzeniem można z niego murować ściany działowe biegnące po łuku, walcowe klatki schodowe, a nawet efektowną obudowę kominka lub owalnej wanny.

Ściany łukowe z betonu komórkowego SOLBET

Specjalnością betonu komórkowego są mury o skomplikowanych kształtach, do których zalicza się m.in. ściany łukowe. Zasady wznoszenia zaokrąglonych przegród są takie same jak w przypadku ścian prostych. Pierwszym krokiem do ich wykonania jest wyznaczenie przebiegu ściany na podłożu, na którym ma ona stanąć. Aby usprawnić prace związane z docinaniem bloczków z betonu komórkowego do odpowiedniego kształtu, warto wykonać tekturowy szablon odwzorowujący przebieg ściany łukowej. Na odpowiednio wykonanym szablonie ustawia się bloczki jeden obok drugiego i ustala sposób ich cięcia, tak aby wpasowały się w kształt wyrysowany na szablonie.

Beton komórkowy można w łatwy sposób przycinać i szlifować do żądanego wymiaru oraz kształtu niedużym nakładem prac. Do cięcia bloczków z betonu komórkowego SOLBET wystarczy zaopatrzyć się w ręczną piłę widiową. Dużą oszczędność czasu i pracy w przypadku docinania wielu bloczków zapewni zastosowanie piły taśmowej.

Ścianę łukową muruje się, dostawiając do przyciętego pod właściwym kątem boku jednego elementu drugi bloczek bokiem, który tworzy kąt prosty. W przypadku ściany o niedużym promieniu łuku bloczki dzieli się na 2-3 części, docinając je pod odpowiednim kątem. Ewentualne nierówności i wystające poza obrys ściany krawędzie bloczków zeszlifowuje się pacą. Bloczki o docinanych krawędziach muruje się z wykonaniem spoin pionowych.

Kreatywne rozwiązania w systemie SOLBET
Autor: SOLBET

Nadproże w ścianie łukowej

Jeśli w zaokrąglonej ścianie zewnętrznej ma się znajdować otwór okienny lub drzwiowy, musi on mieć odpowiednio wykonane nadproże. Przy niewielkiej krzywiźnie ściany można wykorzystać gotowe belki nadprożowe SOLBET – niezbędne zaokrąglenie wykonuje się wówczas w warstwie ocieplenia lub tynku. Jeśli jednak krzywizna ściany jest duża i nie ma możliwości geometrycznego wpasowania belek prefabrykowanych, nadproże trzeba wykonać tradycyjnym sposobem jako żelbetowe, wylewane na budowie. Można wykorzystać wówczas kształtki U SOLBET jako szalunek tracony.

Kreatywne rozwiązania w systemie SOLBET
Autor: SOLBET

Materiał na ściany działowe

Do budowy ścian działowych, w tym biegnących po łuku, stosuje się bloczki z betonu komórkowego odmiany 500 lub 600 i grubości 10 lub 12 cm. Standardowe materiały ścienne SOLBET mają wysokość 24 cm. Produkowane z myślą o budowie ścian działowych nowe bloczki SOLBET One wyróżnia wysokość – jest ona dwukrotnie większa niż w przypadku typowych elementów i wynosi 48 cm. Długość bloczków SOLBET One odpowiada klasycznemu modułowi i wynosi 59 cm, a szerokość 12 cm jest optymalną wartością dla ścian działowych. Dzięki podwojonej wysokości elementów murowych budowa ścian z wykorzystaniem bloczków SOLBET One przebiega znacznie szybciej niż przy użyciu standardowych elementów murowych. Do wybudowania 1 m2 ściany murarz potrzebuje jedynie 3,5 sztuki. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia prace budowlane wewnątrz domu i pozwala przyspieszyć etap wykończeniowy.

Kreatywne rozwiązania w systemie SOLBET
Autor: SOLBET
Kreatywne rozwiązania w systemie SOLBET
Autor: SOLBET

Ściany łączone pod różnym kątem

Ściany z betonu komórkowego można łączyć nie tylko pod kątem prostym, ale również rozwartym lub ostrym. Takie urozmaicenie bryły budynku wymaga jedynie odpowiedniego docinania bloczków stosowanych w narożach ścian. Rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne i wygodne, bo nie pociąga za sobą żadnych odpadów czy konieczności sztukowania uzupełnień. Wznosząc kolejne warstwy naroża, trzeba pamiętać, że przycięte bloczki narożne powinny być ustawione naprzemiennie – przyciętym bokiem skierowane to w jednym kierunku ściany, to w drugim.

Otwory okrągłe i łukowe

Można je wykonać, stosując proste belki nadprożowe. Gotowa zbrojona belka pełni wówczas funkcję nośną, a łukowy kształt uzyskuje się doklejając do niej odpowiednio docięte bloczki z betonu komórkowego. Inny sposób na uzyskanie łukowego nadproża polega na tym, że odpowiednio docięte bloczki, które będą stanowiły konstrukcję łuku, przemurowuje się z bloczkami, z których wznosi się ściany. Ścianę, w której ma się znaleźć łukowe nadproże, muruje się do wysokości, od której zaczyna się łuk nadproża, a następnie nad otworem wykonuje się deskowanie. Bloczki, które będą stanowiły konstrukcję łuku przycina się do odpowiedniego kształtu, zaś pozostałe po docięciu elementy wykorzystuje jako podpory montażowe. W ten sposób wznosi się kolejne warstwy bloczków składających się na łuk oraz układa ich podpory. Po wymurowaniu wszystkich warstw łuku w pierwszej warstwie nad nim układa się zwykłe nadproże żelbetowe z kształtek U SOLBET, które sprawi, że siły oddziałujące na konstrukcję budynku będą odpowiednio rozłożone.

Kreatywne rozwiązania w systemie SOLBET
Autor: SOLBET

Otwór do okna okrągłego

Okrągłe okna, tzw. bulaje, to jeden z detali charakterystycznych dla współczesnej architektury. Okrągły otwór w ścianie można zrobić, wycinając go w gotowym murze według projektu i wcześniej przygotowanego szablonu. Jednorodna struktura betonu komórkowego, gwarantująca pełną nośność nawet po przycięciu elementów, pozwala wykonać taki otwór bez obaw o naruszenie takich cech jak nośność czy jednorodność ściany. Inny sposób to wcześniejsze przycięcie bloczków według przygotowanego schematu i odpowiednie wmurowanie ich w stawianą ścianę.

Kreatywne rozwiązania w systemie SOLBET
Autor: SOLBET

Ognioodporna obudowa kominka

Bloczki z betonu komórkowego to doskonały materiał do wykonania obudowy kominka. Beton komórkowy jest ognioodporny i zachowuje swoje właściwości nawet w bardzo wysokiej temperaturze. Do wykonania obudowy kominkowej wybiera się najczęściej cienkie płytki SOLBET, które muruje się na zaprawę systemową. Docinając i szlifując bloczki, obudowę można dowolnie kształtować, a potem ciekawie wykończyć, czyniąc kominek ozdobą wnętrza o wyjątkowym charakterze.

Kreatywne rozwiązania w systemie SOLBET
Autor: SOLBET

Praktyczna aranżacja łazienki

Elementy z betonu komórkowego są bardzo przydatne przy wykańczaniu łazienki. Z płytek SOLBET można łatwo wykonać m.in. murowaną obudowę wanny i brodzika. Dzięki niewielkiej wadze elementów powstała zabudowa nie obciąży znacznie stropu, a łatwe szlifowanie i docinanie materiału pod dowolny kształt pozwala wykonać efektowną zabudowę zarówno prostych, jak i owalnych elementów. Obudowa wanny z betonu komórkowego będzie wyróżniać się większą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne niż obudowa wykonana np. z płyt g-k. Można ją również wykończyć dowolnym materiałem.

Kreatywne rozwiązania w systemie SOLBET
Autor: SOLBET

Efektowna zabudowa w kuchni i salonie

Beton komórkowy to dobry materiał dla osób ceniących sobie nieszablonowe rozwiązania. Przy jego użyciu można wykonać nietypową, efektowną zabudowę wnętrz. Z bloczków i płytek można stworzyć oryginalny regał, półki, a nawet zabudowę kuchenną. Wymurowane odpowiednio elementy z betonu komórkowego mogą zastąpić tradycyjne korpusy szafek stojących. Jedyne, czego będziemy potrzebować to efektownych frontów. Taka zabudowa sprawdzi się zarówno w przypadku nowoczesnych, jak i utrzymanych w bardziej tradycyjnym stylu wnętrz.

Partnerzy
Nasi Partnerzy polecają